Rodzina zastępcza

Czym jest rodzinny dom dziecka? - Dowiedz się jak założyć rodzinny dom dziecka.

W rodzinach zastępczych przebywają tysiące dzieci. Jednak jest znacznie więcej tych, które szukają bezpiecznego i kochającego domu. Dlatego pilnie potrzebne są bardziej zaangażowane rodziny, które opiekują się potrzebującymi dziećmi i młodzieżą. Warto więc zastanowić się nad tym, by dać dzieciom dom i zostać rodziną zastępczą.

Jakie dzieci potrzebują rodziny zastępczej?

Dzieci, dla których poszukuje się rodzin zastępczych to w większości małe dziewczynki i chłopcy do dwunastego roku życia. Czasem są to także przedstawiciele starszego pokolenia, młodzież, która przebywa aktualnie w domu dziecka. Niektóre dzieci są niepełnosprawne fizycznie lub umysłowo, wiele z nich pochodzi z rozbitych rodzin.

Dziecko trafia do rodziny zastępczej, gdy jego rodzice nie są w stanie opiekować się nim w perspektywie krótko- lub długoterminowej. Zanim znajdzie się pod opieką bezpiecznego i kochającego domu, często doświadcza sytuacji deprywacji i przeżywa różne traumy. Te doświadczenia kształtują jego niepewną, podejrzliwą i lękliwą postawę.

Jacy ludzie nadają się na rodziców zastępczych?

W życiu codziennym dzieci potrzebują ludzi, z którymi mogą budować bliskie relacje. Jeśli rodzice biologiczni nie mogą im stworzyć takiego środowiska, wówczas rodzina zastępcza jest dobrą alternatywą. Od rodziców zastępczych wymaga się przede wszystkim:

  • życzliwości, czasu i cierpliwości;
  • odporności psychicznej;
  • doświadczenia w kontaktach z dziećmi;
  • humoru i pozytywnego nastawienie do życia;
  • otwartości na komunikację;
  • chęci do nauki i współpracy ze specjalistami np. psychologiem.

Rodzina zastępcza musi być w pełni przygotowana do swojego zadania. Jest to bardzo ważne w przypadku trudnych dzieci z problemami. Nowi rodzice muszą im zapewnić bezpieczeństwo i wsparcie. Dzieci muszą czuć miłość i opiekę, aby nabrać pewności siebie. Potrzebują rzetelnej uwagi ze strony wyrozumiałych, odpornych psychicznie ludzi.

Życie w rodzinie zastępczej daje dzieciom szansę na rozwój, samodzielność i zdrowy rozwój.

5/5 - (2 głosów)

Polecane:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *