Lekcja życia Andy Sachs

Diabeł ubiera się u Prady to słodko-gorzki film, który bez patosu i powagi, za to z dużą dawką humoru, przypomina o tym, co w życiu ważne.

Kiedy Andrea Sachs, świeżo upieczona absolwentka dziennikarstwa, zjawia się w redakcji prestiżowego magazynu modowego „Runaway” na rozmowę o staż, nic nie wróży jej sukcesu. Bezgustownie ubrana i pozbawiona najmniejszego pojęcia o modzie, nie pasuje do grona zauroczonych branżą fashion pracowników. Tym większe jest ich zdziwienie, kiedy okazuje się, że Miranda Priestley – redaktor naczelna czasopisma i legenda w świecie haute couture – decyduje się powierzyć Andy posadę swojej asystentki. Posadę, o którą zabijają się tysiące kobiet.

Andrei wydaje się, że złapała Pana Boga za nogi. Nie szkodzi, że od tej pory jej życie to szybka jazda bez trzymanki: bycie na każde skinienie palcem szefowej, pokorne znoszenie jej kaprysów i tolerowanie docinków ze strony współpracowników. Wystarczy jednak, że Andy wytrzyma rok, a później drzwi do świata mediów mają stanąć przed nią otworem. Niestety, nie wie jeszcze, jak wysoką cenę będzie musiała za to zapłacić.

Lekcja 1: Nie trać z oczu tego, co ważne

Strategia Andrei na przetrwanie w „Runaway” wydaje się prosta – kontestować modę, aby nie dać się złapać w szpony tytułowej diablicy Mirandy Priestley oraz jej zadufanego w sobie światka. To działa do czasu. Przez większość filmu obserwujemy, jak Andy walczy o zachowanie balansu między życiem prywatnym a zawodowym i jak przez ambicję oraz chęć przypodobania się szefowej grunt coraz częściej usuwa jej się pod nogami. Dalszego scenariusza możecie się domyślić. Lekcja 1: Nie trać z oczu tego, co ważne.

Lekcja 2: Masz wybór – wybierz siebie

Najczęstszym usprawiedliwieniem, jakie pada z ust Andrei wobec najbliższych, jest: „Nie miałam wyboru”. Tak może jednak mówić tylko pozbawiona indywidualności marionetka, która wpadła w machinę krwiożerczego kapitalizmu. Andy staje się nią, starając się perfekcyjnie dopasować do cudzych oczekiwań, ale to tylko pozornie wynosi ją na szczyt. W rzeczywistości jej sukces kryje się gdzie indziej, a jego miarą jest odwaga wyrażania własnych poglądów, niezależność i wierność przekonaniom. Lekcja 2: Masz wybór – wybierz siebie.

Lekcja na obecne czasy

David Frankel nakręcił swoje kultowe dzieło Diabeł ubiera się u Prady w 2006 roku, na podstawie wydanej trzy lata wcześniej powieści o tym samym tytule. Choć od tego momentu minęło kilkanaście lat, film tylko zyskuje na aktualności. W epoce komercji, wyścigu szczurów i pogoni za karierą wiele kobiet może zobaczyć w postaci Andrei Sachs swoje odbicie.

Historia ambitnej dwudziestopięciolatki nie powstała jednak po to, aby widzów rozliczać. Opowiedziana lekko i humorystycznie, ma przede wszystkim dostarczać im rozrywki. Duża w tym zasługa również fenomenalnych kreacji głównych bohaterek, które stworzyły niezastąpiona Meryl Streep i utalentowana Anne Hathaway. Niemniej po tym filmie warto pozwolić sobie na refleksję. W nieco banalnej i przewidywalnej opowieści są bowiem zawarte uniwersalne wartości i doświadczenia, z których każda z nas może wyciągnąć lekcję dla siebie.

Lekcja życia Andy Sachs
5 (100%) 1 vote

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *