Jakie są przyczyny problemów żołądkowo-refluksowych w ciąży?

Na zgagę, czyli nieprzyjemne uczucie pieczenia i palenia w przełyku, skarży się niemal każda przyszła mama. Zgaga może się pojawić nawet na samym początku ciąży, jednak w II i III trymestrze przybiera na sile. Jakie są przyczyny problemów refluskowych w ciąży? Odpowiadamy!

Jakie są przyczyny problemów żołądkowo-refluksowych w ciąży?

Winny jest przede wszystkim progesteron. Ten hormon, choć pełni bardzo ważną rolę w okresie ciąży, daje też nieprzyjemne działanie. Dzięki niemu mięśnie gładkie przewodu pokarmowego rozluźniają się, w związku z czym dolny zwieracz przewodu pokarmowego również ulega osłabieniu. Tylko dzięki prawidłowemu, fizjologicznemu, napięciu tego zwieracza, treść żołądkowa się nie cofa.

Gdy macica i płód powiększają się, coraz bardziej naciskają na żołądek. To skutkuje wypychaniem treści żołądkowej, czyli kwasy solnego i enzymów trawiennych, a one odpowiadają za uczucie pieczenia i palenia. Ponadto, wskutek zmian układu organów w okresie ciąży, zwalnia się perystaltyka jelit i rośnie ciśnienie śródbrzuszne. One również przyczyniają się do powstawania refluksu.

Jeśli natomiast przyśniła Ci się ciąża – sprawdź tutaj co oznacza sen o ciąży.

Najczęstsze objawy zgagi w okresie ciąży

Choć objawy zgagi nie są groźne, potrafią zniszczyć dobry nastrój w okresie ciąży. Są to objawy bardzo podobne do objawów zgagi poza okresem ciąży. Najczęściej wśród nich wymienia się: uporczywe pieczenie i palenie w gardle lub przełyku, bóle zamostkowe, odbijanie, wymioty i kwaśny posmak w ustach.

Jak unikać lub zredukować zgagę w ciąży?

Unikanie zgagi w ciąży wiąże się ze zmianą nawyków żywieniowych i trybu życia. Przede wszystkim przyszła mama powinna unikać obfitych i późnych kolacji, słodyczy, kawy i pikantnego jedzenia. Nie tylko z powodu zagrożenia zgagą, ale także ze względu na zdrowie dziecka, musi unikać palenia papierosów i picia alkoholu (nawet najmniejsza jego ilość może prowadzić do FAS – zespołu, którego nie da się wyleczyć). Zaleca się jej także spanie w wygodnej pozycji (czyli nie za nisko) i nienoszenia obcisłych ubrań.

Jeśli zgaga już występuje i jest uporczywa, dobrym pomysłem jest zmiana pozycji leżącej, na leżenie na lewym boku. W ten sposób zmniejsza się nacisk macicy na żołądek, co zmniejsza objawy zgagi.

Zgaga jako jeden z syndromów ciąży?

Stuprocentową pewność co do bycia w ciąży daje tylko badanie ginekologiczne. Mniejszą dają różnorodne czynniki. Należą do nich dodatni wynik testu, tkliwość piersi, powiększenie obwodu brzucha, a także zgaga. Jak już wspominaliśmy, wiąże się to z podwyższeniem poziomu progesteronu podczas ciąży.

Kilka słów podsumowania na temat przyczyn zgagi w ciąży

Problemów żołądkowo-refluksowe w ciąży są czymś naturalnym. Wynikają ze zmian pojawiających się w całym organizmie, w tym w gospodarce hormonalnej i układzie narządów. Co jednak ważne, nie trzeba się z nimi męczyć. Jeśli nie zadziałają domowe sposoby, a zgaga będzie uporczywa, skontaktuj się z lekarzem. Zaproponuje ci on leki, odpowiednie dla kobiet w ciąży, które osłabią objawy. Pamiętaj jednak, by zażywanie leków skonsultować z lekarzem.

W artykule https://gemini.pl/poradnik/ciaza-i-porod/jak-sobie-radzic-ze-zgaga-ciazy/ znajdziesz więcej informacji na ten temat.

Polecane:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *