Zmiany w ciele przyszłej mamy – jakie są najbardziej widoczne?

Zobacz jakie są pierwsze oznaki ciąży.

Ciąża wiąże się z wieloma zmianami w ciele kobiety, które wynikają przede wszystkim z intensywnego rozwoju maluszka. Warto pamiętać, że niektóre z nich mogą być uciążliwe, a inne, jak np. obserwowanie stale powiększającego się brzucha, mogą przynosić szczęście i satysfakcję.

Spis treści:

  1. Po czym widać pierwsze oznaki ciąży?
  2. Sny o ciąży
  3. Zmiany w biuście w ciąży
  4. Jak rośnie brzuch w ciąży tydzień po tygodniu?
  5. Zmiany skórne w ciąży
  6. Kiedy ciało wraca do normy po ciąży?

Przebieg ciąży, w tym rodzaj i stopień nasilenia objawów jej towarzyszących, jest kwestią indywidualną, na którą wpływa wiele różnych czynników. Wobec tego pierwsze oznaki ciąży mogą się różnić się u przyszłych mam.

1. Po czym widać pierwsze oznaki ciąży?

Zwykle pierwszym symptomem ciąży jest brak miesiączki, który często skłania kobiety do wykonania testu ciążowego. Jednak już wcześniej mogą wystąpić inne objawy, w tym nudności, wymioty czy zawroty głowy. Szczególnie uciążliwe w pierwszych tygodniach ciąży są migrenowe bóle głowy, które wynikają ze zmian w funkcjonowaniu gospodarki hormonalnej. Inne objawy, które mogą wystąpić w pierwszych tygodniach ciąży, to: zgaga, zaparcia, wzrost temperatury ciała, plamienie implantacyjne oraz tkliwość i bolesność piersi. U niektórych kobiet na brzuchu w ciąży może pojawić się linea negra, czyli ciemna linia nad pępkiem.

2. Sny o ciąży

Sen o ciąży to temat, który budzi wiele ciekawości i spekulacji. Czy sny o ciąży faktycznie mogą sygnalizować, że jesteśmy w ciąży? Sny nie zawsze mają dosłowne znaczenie. To, co śnimy, może być efektem naszych emocji, myśli i doświadczeń życiowych. Jeśli masz wątpliwości sprawdź dokładną interpretację snu o ciąży.

3. Zmiany w biuście w ciąży

Podczas ciąży zmienia się niemal całe ciało kobiety. Ma to związek z rozwijającym się dzieckiem, a także funkcjonowaniem gospodarki hormonalnej. Zmiany te dotykają również piersi. W pierwszych tygodniach po zapłodnieniu zwykle są one bardziej wrażliwe na dotyk. Z czasem zaczynają się również powiększać – w czasie ciąży ich rozmiar może zwiększyć się nawet kilkukrotnie. Skutkiem ubocznym tych zmian mogą być rozstępy, dlatego warto dbać o odpowiednią pielęgnację piersi podczas ciąży.

Już pomiędzy 16. a 20. tygodniem ciąży piersi (a dokładniej pęcherzyki mleczne) zaczynają produkować pokarm. Mniej więcej w okolicach 30. tygodnia ciąży przyszłe mamy mogą uskarżać się na upławy z piersi w formie gęstej i żółtawej wydzieliny. Jest to tzw. siara, czyli pierwszy pokarm mamy. Jest to zupełnie normalny objaw, chociaż nie występuje on u każdej kobiety w ciąży.

4. Jak rośnie brzuch w ciąży tydzień po tygodniu?

Jedną z najbardziej interesujących przyszłe mamy kwestii jest to, jak wygląda brzuch w ciąży tydzień po tygodniu. Na próżno można próbować ujednolicić tempo wzrostu brzuszka ciążowego. Jest to kwestia indywidualna, na którą wpływa wiele różnych elementów, w tym m.in. genetyka, aktywność fizyczna przed ciążą czy poziom tkanki tłuszczowej. U kobiet z dobrze wyćwiczonymi mięśniami brzucha, ciąża zacznie być widoczna nieco później, natomiast u kobiet szczupłych – wcześniej.

Brzuszek w ciąży zaczyna rosnąć już w pierwszych tygodniach po zapłodnieniu, jednak początkowo zmiany te są na tyle subtelne, że nie sposób ich dostrzec. Początkowo tempo wzrostu obwodu brzucha jest też stosunkowo niewielkie. Zmienia się to po pierwszym trymestrze ciąży – wówczas znacznie zwiększają się rozmiary dziecka, a także ilość wód płodowych i wielkość łożyska. Zwykle znaczące zmiany w rozmiarze brzuszka u kobiet w ciąży dostrzegane są dopiero pomiędzy czwartym a piątym miesiącem ciąży.

Najintensywniejszy wzrost brzucha w ciąży ma miejsce w ostatnim trymestrze. W ostatnim miesiącu brzuszek zaczyna się nieco obniżać, co jest jednym z objawów zbliżającego się porodu. Wówczas przyszłym mamom mogą dokuczać bóle kręgosłupa i problemy ze snem.

5. Zmiany skórne w ciąży

Ciąża pociąga za sobą wiele zmian o charakterze hormonalnym i metabolicznym, co manifestuje się w różny sposób, m.in. poprzez zmiany skórne. Niemal każda przyszła mama zmaga się z przebarwieniami, które mogą pojawić się nie tylko na twarzy, ale również pod pachami i w okolicach narządów płciowych. Ich występowanie związane jest z nadprodukcją ciemnego barwnika.

W ciąży mogą pojawić się również rozstępy, czyli pasma bliznowatej skóry. Są one skutkiem szybkiego rozciągania się skóry, najczęściej pojawiają się na brzuchu i piersiach.

Jakie jeszcze problemy skórne mogą wystąpić w ciąży? Zmiany naczyniowe, trądzik czy też dermatozy ciążowe (np. cholestaza).

6. Kiedy ciało wraca do normy po ciąży?

Ciąża jest sporym wysiłkiem dla organizmu, dlatego też po urodzeniu dziecka warto zadbać o siebie (na tyle, na ile jest to możliwe) i dać sobie czas na regenerację. Zwykle ciało do formy sprzed ciąży wraca po połogu, który trwa 6 tygodni. Czas ten może się wydłużyć niemal dwukrotnie po cesarskim cięciu.

Warto jednak pamiętać, że to tylko teoria, a każda mama może dochodzić do siebie we własnym tempie. Znane są przypadki, kiedy trwa to nawet rok! Nie należy narzucać sobie w tym trudnym czasie presji powrotu do dawnej formy, a w pierwszej kolejności zadbać o własny komfort i samopoczucie.

Opracowano na zlecenie USP Zdrowie sp. z o.o.

5/5 - (1 głosów)

Polecane:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *