Zadbaj o czystość swoich naczyń z odpowiednimi preparatami!

Naczynia można myć ręcznie lub w zmywarce. Druga opcja jest oszczędniejsza i bardziej ekologiczna, mimo tego z różnych przyczyn wiele osób wciąż decyduje się na mycie ręczne. Bez względu na to kluczowym aspektem jest rodzaj i jakość produktów stosowanych do mycia naczyń. Jakie należy wybrać?

Zarówno przy ręcznym myciu naczyń, jak i podczas korzystania ze zmywarki, konieczne są odpowiednie środki czystości. Ich wybór powinien być poprzedzony analizą jakości, składu oraz stopnia bezpieczeństwa. Przekonaj się, jakie środki czystości możesz śmiało użyć do mycia naczyń!

Mycie naczyń w zmywarce

Posiadanie zmywarki wiąże się z koniecznością zakupienia odpowiednich detergentów. Podstawowymi są:

  • tabletki do zmywarki;
  • kapsułki żelowe;
  • sól do zmywarek;
  • nabłyszczacz do zmywarki.

Tabletki mają formę niewielkiej kostki, dopasowanej rozmiarem do dozownika. Jedna tabletka zużywana jest podczas jednego cyklu zmywania. Alternatywą są kapsułki, które spełniają identyczną funkcję. Działają jednak nieco szybciej niż tabletki. Sole do zmywarek zmiękczają wodę i chronią przed odkładaniem się kamienia, zaś nabłyszczacz do zmywarki jest profilaktyką powstawania nacieków i zwiększa żywotność całego urządzenia.

Pamiętaj, że również zmywarka wymaga okresowego czyszczenia. Zaopatrz się więc w płyn do czyszczenia zmywarki, który usunie z jej powierzchni tłuszcz, osad kamienny czy brzydki zapach. Takie produkty zaleca się stosować raz w miesiącu.

Ręczne mycie naczyń

Ręczne mycie naczyń wymaga zastosowania wydajnych środków, pozwalających na oczyszczenie dużej ilości przedmiotów przy niewielkiej aplikacji produktu. Niekiedy nawet posiadając zmywarkę, należy posiłkować się ręcznym myciem naczyń, co odnosi się głównie do naczyń bardzo delikatnych lub mocno zabrudzonych. Przed rozpoczęciem ręcznego mycia naczyń, warto zamoczyć je na kilka minut w ciepłej wodzie. Następnie wystarczy dokładnie oczyścić je przy użyciu gąbki oraz płynu do mycia naczyń.

Płyn do mycia naczyń powinien mieć gęstą konsystencję i gwarantować dobre pienienie się. W składzie warto szukać witaminy E, witaminy A czy witaminy F, które dodatkowo ochronią skórę przed podrażnieniami. Alternatywą są żele do mycia naczyń, np. DIX, aż 2-krotnie mocniejsze w działaniu niż tradycyjne płyny.

Domowy płyn do mycia naczyń

Choć domowe metody wykorzystywane podczas ręcznego mycia naczyń nie są aż tak skuteczne, wiele osób stosuje je jako alternatywę dla tradycyjnych środków czystości. Możesz własnoręcznie przygotować płyn do mycia naczyń, łącząc 2 l gorącej wody z 1 łyżeczką sody, 1 łyżeczką octu oraz 5 g płatków mydlanych. Domowe płyny mogą zawierać w składzie również sól drobnoziarnistą, sok z cytryny lub kwasek cytrynowy.

Nierzadko produkty obecne w każdym domu są wsparciem w myciu naczyń, a nie główną metodą. Przykładowo zalanie osadu z kamienia wodą z sodą pozwoli łatwiej usunąć go podczas ręcznego mycia, zaś woda z octem gotowana w przypalonym garnku pozwoli na eliminację tego zabrudzenia.

Oceń ten artykuł

Polecane:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *