Zabiegi stomatologiczne w ciąży – co warto wiedzieć?

pexels daniel frank 305566 wp

Istnieje wiele mitów o wizycie w gabinecie stomatologicznym w czasie ciąży. W związku z tym kobiety wahają się, czy mimo bólu zęba, można iść do dentysty. Warto wiedzieć, że dużo większe ryzyko związane jest jednak z odkładaniem spotkania przez 9 miesięcy. Zapewnienie zdrowia jamy ustnej nie tylko korzystnie wpływa na dobre samopoczucie kobiety w ciąży, ale także może mieć istotny wpływ na zdrowie Twojego dziecka. Jednak leczenie zębów w ciąży wymaga pewnych środków ostrożności i specjalistycznej opieki.

Jakie mogą być dolegliwości stomatologiczne w ciąży?

Kobiety w ciąży bardzo często odczuwają dolegliwości ze strony dziąseł oraz zębów. Jest to związane ze zmianami w gospodarce hormonalnej. Wzrost stężenia estrogenów we krwi powoduje, że podatna na wahania hormonalne śluzówka ma tendencję do obrzęków a zatem podrażnień i urazów mechanicznych.

Pacjentki często skarżą się na ból dziąseł w ciąży. Wzrost poziomu progesteronu dodatkowo przyczynia się do ich obrzęku przez zwiększanie ukrwienia. Stan zapalny objawia się ich krwawieniem oraz bolesnością. Regularne szczotkowanie, stosowanie nici dentystycznej, unikanie słodyczy i zdrowa dieta pomogą w łagodzeniu objawów.

Jakie są dozwolone zabiegi stomatologiczne w okresie ciąży?

Dbałość o zdrowie jamy ustnej w ciąży jest kluczowa dla zdrowia zarówno matki, jak i dziecka. Regularne wizyty u stomatologa oraz właściwa higiena jamy ustnej mogą pomóc w uniknięciu poważniejszych problemów stomatologicznych. Poniżej sprawdzimy, jakie zabiegi dentysta może wykonywać u pacjentki, która jest w ciąży:

Oczyszczanie zębów jest dozwolone i może zapobiec poważniejszym problemom. Systematyczne usuwanie płytki nazębnej chroni zęby przed rozwojem bakterii, stanowiąc skuteczną profilaktykę chorób jamy ustnej. Zabieg odbywa się bezboleśnie dzięki czemu nie wywołuje u Ciebie niepotrzebnego stresu jednocześnie przywracając Ci pewność, że jesteś zdrowa

Leczenie kanałowe – jeżeli już będzie koniecznie zostanie wykonane w II trymestrze ale dobry specjalista pozbawi Cię bólu i niepokoju od razu kiedy on się pojawi. Jest on także w stanie odroczyć leczenie kanałowe po rozwiązaniu zabierając Wam niepotrzebny stres

Ekstrakcja zęba – jeśli ząb jest w złym stanie i nie ma innej możliwości leczenia, ekstrakcja może być konieczna. Tak jak przy leczeniu kanałowym dentysta usunie stanu zapalny i odroczy ekstrakcję do II trymestru albo wykonana ją po rozwiązaniu totalnie bez obciążania organizmu Twojego i dziecka przez cały czas trwania ciąży.

Badanie RTG – jest dozwolone tylko w szczególnych przypadkach, ale można je wykonać z dodatkiem specjalnych osłon.

Znieczulenie zęba w ciąży może być stosowane bez przeciwwskazań, jednak należy wcześniej powiadomić o swoim stanie stomatologa, który dobierze odpowiedni środek znieczulający. Współczesna stomatologia oferuje szeroki wybór produktów, a wśród nich odpowiednie znieczulenia dla kobiet spodziewających się dziecka.

Ciąża to niezwykły okres w życiu każdej kobiety. W ciągu dziewięciu miesięcy organizm przechodzi istotne zmiany, co wymaga szczególnej troski i uwagi. Przyszłe mamy starają się unikać leków oraz dbają o swoją dietę, samopoczucie i odporność. Niestety, nie wszystko da się przewidzieć. Co zrobić, gdy w oczekiwaniu na narodzenie dziecka pojawi się nagły ból zęba czy dziąseł ? Lekarze stomatolodzy w gabinecie Stępczyńscy Stomatologia w Andrespolu wiedzą, jak dbać o zdrowie jamy ustnej przyszłej mamy – bezstresowo i bezboleśnie.

Oceń ten artykuł

Polecane:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *