Zabieg implantacji zęba – czynniki wpływają na cenę i koszty, które trzeba uwzględnić

implanty zębów

Utrata zęba wskutek nieszczęśliwego wypadku, choroby czy próchnicy może być przyczyną frustracji, dyskomfortu, ale też wielu powikłań zdrowotnych. Warto uniknąć tego i zadbać o uzupełnienie brakującego zęba, wybierając nowoczesną i bezpieczną metodę implantacji. Polega ona na zastąpieniu utraconego korzenia śrubą, na powierzchni której umieszczana jest korona zęba – element prawie idealnie odwzorowujący naturalny ząb.

Zabieg implantacji najlepiej przeprowadzić w miarę szybko, pomiędzy 8 a 12 tygodniem od usunięcia zęba. Wtedy właśnie w wolnej przestrzeni po usunięciu zęba powstaje nowa kość, a proces zaniku tkanki kostnej jeszcze się nie zaczyna. Wszczepienie tytanowej śruby w tym okresie pobudza do regeneracji i zagęszczenia kość. Po tym następuje okres integracji implantu, trwający od 6 tygodni do 8 miesięcy. Ostatecznie na śrubie mocowana jest porcelanowa korona, kształtem oraz barwą zbliżona do utraconego zęba.

Co to jest zabieg implantacji zęba?

Implant zębowy jest to śruba wkręcana w kość szczęki lub żuchwy, której zadaniem jest zastąpienie korzenia zęba. Na powierzchni dziąseł do implantu przytwierdzona jest porcelanowa korona, co razem tworzy rekonstrukcję utraconego wcześniej zęba.

Implant jest umieszczony w kości i zostaje pozostawiony do zrośnięcia się z kością, co trwa do kilku miesięcy. Po tym czasie działa jako zamiennik korzenia brakującego zęba. Obecnie większość implantów dentystycznych wykonywana jest z tytanu, który integruje się z kością oraz nie są rozpoznawane jako ciało obce w organizmie.

Czynniki wpływające na cenę implantacji zęba

Na całkowity koszt zabiegu wpływa kilka czynników. Oto najważniejsze z nich.

Materiał implantu

Implanty mają kształt zbliżony do korzeni zębów. Ich kształt, konkretny typ gwintu zależy od producenta, jednak materiał musi być obojętny biologicznie – tolerowany przez tkanki organizmu człowieka. Na pewno nie może być rakotwórczy, toksyczny,  radioaktywny oraz ulegać korozji. Do produkcji implantów używany jest czystego tytan lub jego stopy lub też  cyrkon (używany do produkcji implantów ceramicznych).

implanty zębów na modelu szczęki

Rodzaj implantu

Wyróżniamy implanty jedno- i dwufazowe. Implant jednofazowy jest uzupełniany  koroną zaraz  po jego wkręceniu w kość. Natomiast w przypadku implantu dwufazowego lekarz mocuje odbudowę protetyczną dopiero po zagojeniu się wkręconego wcześniej implantu. Druga metoda jest bezpieczniejsza, dokładniejsza oraz bardziej zalecana przez dentystów.

Koszty badań

Planując zabieg implantacji oprócz wizyty konsultacyjnej  połączonej z wykonaniem badania RTG pantomograficznego (koszt około 150zł) musimy mieć na uwadze ewentualna konieczność wykonania Badania tomografii komputerowej (około 350zł). Cena  implantu jedno-fazowego to około  1700zł, natomiast dwu-fazowego – 1900zł. Do tego dochodzi oczywiście koszt korony, prawdopodobnie  nie mniejszy niż 1500 zł.

Sprawdź również: Ceny implantów zębowych

Jak wybrać najlepszą opcję implantacji, aby zaoszczędzić koszty?

Prawidłowe przeprowadzenie implantacji wymaga od lekarza doświadczenia i dostępu do nowoczesnych metod. Bez tego leczenie, którego koszt zaczyna się od 5 tys. zł przy implancie pojedynczym, a dochodzi do 12 tys. przy najdroższym wariancie, natychmiastowym, nie przyniesie pożądanych efektów.

Koszt zabiegu jest na tyle wysoki, że przy wyborze kliniki należy kierować się jego renomą, a więc ustalić, czy klienci są zadowoleni z efektów leczenia – a także przejrzystymi zasadami współpracy. Po zapoznaniu się ze stanem uzębienia lekarz powinien omówić procedurę zabiegu i spisać ją w postaci planu leczenia. Nie da się z góry przewidzieć wszystkich kroków, których wymagać będzie leczenie, np. precyzyjnie przewidzieć liczby wizyt kontrolnych, niemniej lekarz powinien przygotować kosztorys. Dzięki temu pacjent będzie wiedział, na jaki wydatek się przygotować.

Dla częściowego sfinansowania zabiegu implantacji pacjent może skorzystać z odroczonych płatności Medikod. W prosty sposób, za pomocą wygenerowanego kodu, można przesunąć płatność do wysokości 5 tys. zł o 30 dni. Jeśli w tym czasie pacjent spłaci odroczoną sumę, nie zapłaci żadnych dodatkowych kosztów za udzielenie finansowania. Przekroczenie terminu wiąże się z niewielkimi opłatami, których wysokość można obliczyć na kalkulatorze https://medikod.pl/kalkulator-medikod/.

To dobre rozwiązanie dla osób, którym zależy na przeprowadzeniu zabiegu implantacji, ale chwilowo nie dysponują pełną kwotą – za to wiedzą, że wkrótce będą w posiadaniu pieniędzy.

Oceń ten artykuł

Polecane:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *