Wszystko co musisz wiedzieć o mleku modyfikowanym

Nie podlega wątpliwości, że mleko matki to najzdrowszy i najbardziej wartościowy pokarm dla niemowlęcia. Światowa Organizacja Zdrowia zaleca wyłączne karmienie piersią przynajmniej do ukończenia przez dziecko 6 miesiąca życia. Zdarzają się jednak sytuacje, w których konieczne jest wprowadzenie do diety mleka modyfikowanego. Co należy o nim wiedzieć? Podpowiadamy.

Czym jest mleko modyfikowane?

Jest to produkt zastępczy, powstały na bazie odpowiednio zmienionego pod względem składu mleka krowiego. Zazwyczaj w procesie tym ogranicza się ilość białka oraz tłuszczu, jednocześnie zwiększając zawartość witamin i minerałów, takich jak wit. A, D, E, C, żelazo i cynk. Większość mieszanek wzbogacana jest również o kwasy DHA oraz Omega 3. Działanie to ma na celu jak najwierniejsze odwzorowanie składu mleka kobiecego, a co za tym idzie dopasowanie do potrzeb układu pokarmowego niemowlęcia, dostarczenie mu wszystkich niezbędnych składników odżywczych oraz zagwarantowanie prawidłowego wzrostu i rozwoju. Proces powstawania mieszanek zastępczych jest bardzo dokładnie kontrolowany i podlega wielu restrykcyjnym normom. Dzięki temu każdy rodzic, podający swojemu dziecku mleko modyfikowane może mieć pewność, że otrzymuje ono zdrowy i pełnowartościowy produkt.

Jak wybrać mleko modyfikowane?

Na rynku dostępnych jest wiele mieszanek, przeznaczonych dla dzieci w różnym wieku:

  • 1- produkt o tym oznaczeniu to mleko początkowe, odpowiednie dla niemowląt od urodzenia do 6 miesiąca życia. Podaje się je w przypadkach, w których naturalne karmienie nie jest możliwe, np. ze względu na występowanie galatkozemii, czy nietolerancji laktozy.
  • 2- jest to mleko następne, przeznaczone dla dzieci pomiędzy 6 miesiącem, a 1 rokiem życia
  • 3 lub Junior- Zaleca się, aby aż do ukończenia 3 roku życia nie podawać dziecku mleka krowiego, ponieważ jest ono zbyt ciężkostrawne i nadmiernie obciąża jego układ pokarmowy. Z tego powodu stworzono mieszankę oznaczoną nr 3, odpowiednią dla maluchów w przedziale wiekowym 1-3 lata.
  • AR, HA, PRE, itp.- są to produkty specjalistyczne, powstałe z myślą o niemowlętach z problemami układu pokarmowego, takimi jak ulewanie (mleka te są zagęszczone np. mąką świętojańską), czy alergie. Mieszanki z oznaczeniami PRE przeznaczone są dla wcześniaków oraz dzieci o niskiej masie urodzeniowej.

Przeczytaj więcej o mleku modyfikowanym: https://humana-baby.pl/blog/co-to-jest-mleko-modyfikowane/.

Jak często podawać mleko niemowlęciu?

Panuje zasada, że dzieci karmione mlekiem matki przystawia się do piersi na żądanie, czyli tak często, jak się tego domagają. W przypadku mieszanek zastępczych ważne jest przestrzeganie ilości podawanego mleka oraz karmień. Szczegółowe, dopasowane do wieku niemowlęcia wytyczne przedstawione są w tabelce na opakowaniu produktu. W razie wątpliwości warto skonsultować tę kwestię z pediatrą, który biorąc pod uwagę wzrost i wagę dziecka zasugeruje najlepszy sposób karmienia. Mleko modyfikowane odpowiednie dla dzieci w każdym wieku można znaleźć w ofercie firmy Humana (zobacz: https://humana-baby.pl/kategoria/mleka-modyfikowane/). Oferuje ona zarówno mieszanki zamienne w proszku, jak i produkty w postaci płynnej.

Należy również pamiętać, że niemowlętom mleko podaje się za pomocą butelki ze smoczkiem. Jednak w trosce o zdrowie jamy ustnej i prawidłowy zgryz, w przypadku starszych dzieci, lepiej zastąpić ją kubkiem.

Oceń ten artykuł

Polecane:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *