Szybka pomoc w przypadku oparzeń

Oparzenia zdarzają się często i zazwyczaj są rezultatem codziennych sytuacji. Jednakże nawet, zdawałoby się, niegroźne i lekkie oparzenia mogą długoterminowo przynieść poważne skutki. Dlatego też, w sytuacji oparzenia należy szybko podjąć odpowiednie kroki, aby jak najbardziej zniwelować potencjalne niebezpieczeństwo. Co zrobić w takich przypadkach? Przeczytaj nasze porady.

  1. Różne rodzaje oparzeń
  2. Co robić w przypadku oparzenia?
  3. Środki na oparzenia

Różne rodzaje oparzeń

Warto mieć na uwadze, że oparzenia nie powstają jedynie w efekcie kontaktu z płomieniami czy gorącą wodą. Zawsze są wynikiem działania wysokich temperatur, jednakże istnieje wiele czynników i sytuacji, które je powodują. Mogą to być więc promienie słoneczne, porażenie prądem, kontakt z wrzącą cieczą albo opalanie w solarium.

Oparzenia dzielą się na trzy stopnie, które określają ich rozległość i głębokość uszkodzenia tkanek. Pierwszy stopień to łagodne oparzenia, w przypadku których zwykle wystarczą sposoby domowe lub też dostępne bez recepty maści, pianki czy żele na oparzenia. Z kolei oparzenia drugiego i trzeciego stopnia, podobnie jak chemiczne poparzenia, wymagają szybkiej interwencji lekarza albo pogotowia.

Co robić w przypadku oparzenia?

Pierwsza pomoc w sytuacji oparzeń powinna być zawsze udzielona jak najszybciej. Rozległe uszkodzenie tkanek wymaga konsultacji ze specjalistą, który będzie wiedział, co zrobić, aby skóra prawidłowo i możliwie najszybciej zagoiła się i zregenerowała. Jest to też istotne, ponieważ pomoże w zapobiegnięciu powstania nieestetycznych blizn. Co ważne, właściwie dobrany przez lekarza lek, zmniejszy również ryzyko trwałego uszkodzenia skóry czy też wystąpienia i rozwinięcia się stanu zapalnego.

Oparzenia wiążą się z różnymi fizycznymi objawami, począwszy od niewielkich pęcherzy wypełnionych płynem, aż po niebezpieczne i rozległe rany. Zarówno w jednym, jak i w drugim przypadku pomocne zwykle okazują się specjalne preparaty na oparzenia, jednakże przed użyciem konkretnego z nich, najlepiej jest zasięgnąć porady lekarskiej.

Środki na oparzenia

Na rynku dostępny jest szeroki wybór specyfików, których zadaniem jest przede wszystkim przyniesienie ulgi w bólu, regeneracja oraz przyspieszenie odbudowy naskórka. Dobra jakościowo pianka albo maść na oparzenia łagodzi objawy poparzenia skóry, a nawet potrafi skutecznie odbudować mocno poparzony jej obszar.

Dużym zainteresowaniem cieszą się również żele na oparzenia, często stosowane w przypadku oparzeń słonecznych. Pomagają one w zmniejszaniu bólu, przyspieszeniu gojenia i rekonstrukcji skóry, a także, dzięki specjalnym składnikom i konsystencji, pozostawiają na skórze przyjemny efekt chłodzenia. Na oparzenia słoneczne często stosowane są również spraye i pianki. Ich lekka forma wydaje się być znacznie wygodniejsza i lepiej wchłaniana w upalne dni, niż gęste maści i kremy.

Poza lekami i specyfikami, dostępne są również specjalne opatrunki na oparzenia. Ich zadaniem jest zabezpieczenie poparzonego obszaru i ochrona rany przed podrażnieniami, zanieczyszczeniem i ryzykiem infekcji. Plastry tego typu są zwykle miękkie, delikatne i komfortowe w stosowaniu. Nie powodują uszkodzeń mechanicznych wrażliwego naskórka, co jest szczególnie widoczne podczas zmiany opatrunku.

Oparzenia mogą być groźne, niebezpieczne, a na pewno są bardzo niekomfortowe. Dlatego też w przypadku wystąpienia takowych, warto jak najszybciej zadziałać, przede wszystkim hamując ból i chroniąc oparzone miejsce przed czynnikami zewnętrznymi. Dobrze jest też skontaktować się z lekarzem, który przedstawi najbardziej adekwatny do oparzenia sposób leczenia.

Oceń ten artykuł

Polecane:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *