Kontrolki na desce rozdzielczej – co musisz o nich wiedzieć?

co oznaczają kontrolki na desce rozdzielczej? - wyjaśniamy!

Kiedy w trakcie jazdy nagle orientujemy się, że na desce rozdzielczej pojawiła się nowa ikona, trudno opanować nerwy. Na szczęście nie wszystkie zwiastują awarię i konieczność kosztownych napraw. Sprawdź, co oznaczają poszczególne kontrolki ostrzegawcze w samochodzie.

Co oznaczają kontrolki na desce rozdzielczej?

Kontrolki LED na desce rozdzielczej znajdziemy praktycznie w każdym samochodzie. Ich podstawową funkcją jest informowanie o stanie pojazdu. Poszczególne ikony mają różne znaczenia – czasem wyświetlenie się kontrolki może zwiastować konieczność rychłego udania się do mechanika, innym razem zaś powiadomienie może dotyczyć tylko niskiego stanu paliwa w baku.

Opis kontrolek na desce rozdzielczej warto zacząć od przedstawienia ich trzech głównych rodzajów:

  • kontrolki sygnalizacyjne i informacyjne (kolor zielony/niebieski) – najmniej poważny rodzaj ostrzeżeń, informujący np. o włączonych lub wyłączonych funkcjach w samochodzie,
  • kontrolki ostrzegawcze (kolor pomarańczowy/żółty) – pokazują nieprawidłowości i ostrzegają przed potencjalnymi awariami. Mogą dotyczyć zarówno łatwych do rozwiązania problemów, jak i poważniejszych usterek wymagających wizyty w serwisie,
  • kontrolki alarmowe (kolor czerwony) – najpoważniejszy rodzaj komunikatów, sygnalizujący wystąpienie awarii lub zaobserwowane problemy z różnymi układami.

Ostrzegawcze i awaryjne kontrolki na desce rozdzielczej

Za najważniejsze powiadomienia uznaje się te, które wyświetlają się w kolorze pomarańczowym (kontrolki ostrzegawcze) i czerwonym (alarmowe). Dokładne znaczenie każdego komunikatu może się nieznacznie różnić w zależności od modelu pojazdu. Zawsze warto sięgnąć do książki samochodowej, w której powinien być zawarty dokładny opis kontrolek na desce rozdzielczej.

Niezmiennie jednak najbardziej należy zwrócić uwagę na powiadomienia dotyczące awarii lub wyłączenia poszczególnych układów. Przykładowo, czerwony okrąg z małymi prostokątami po bokach sygnalizuje konieczność wymiany klocków hamulcowych. Czerwona kierownica z wykrzyknikiem oznacza problemy z działaniem układu wspomagania pojazdu.

Czerwone ikonki alarmowe uznawane są za najpoważniejsze, jednak nie należy bagatelizować także ostrzegawczych sygnałów. Wśród nich bowiem znajduje się chociażby powiadomienie o Check engine (pomarańczowa ikona silnika), które może oznaczać problemy z zapłonem, wtryskiem paliwa lub inne niebezpieczne usterki. O istotnych problemach ze skrzynią biegów, które mogą zakończyć się nawet kosztowną wymianą tego podzespołu, sygnalizować będzie żółty wykrzyknik w okręgu. Jeżeli tylko pojawią się takie i inne ikony na desce rozdzielczej, warto od razu sprawdzić ich znaczenie, podjąć działania lub udać się do warsztatu!

Materiał marketingowy Sopockiego Towarzystwa Ubezpieczeń ERGO Hestia SA.

5/5 - (1 głosów)

Polecane:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *