Psychologia online – jak to działa?

psycholog online

Zabiegani, zestresowani, pozbawieni czasu – tacy jesteśmy. I do takich nas rękę wyciągają psychologowie, którzy swoje gabinety otworzyli… w internecie!

Wystarczy w popularnej wyszukiwarce internetowej wpisać hasło: „psycholog online”, by znaleźć morze ofert i gabinetów, które oferują swoje porady i wsparcie tym, którzy nie mają czasu czy chęci na podróże do specjalistycznych gabinetów. A poradnictwo online sprawia, że mogą z własnej kanapy dać sobie szansę na wygodne i bezpieczne rozwiązywanie problemów.

– Wywiad w gabinecie psychologa polega nie tylko na uzyskaniu informacji, które pacjent potrafi wyrazić słownie. W wielu przypadkach istotna jest możliwość obserwowania, w jaki sposób zachowuje się pacjent, jak zmienia się jego głos. Specjalista łączy te wszystkie elementy, aby udzielić wartościowej porady – opowiada Hanna Niemierka z portalu eDoktor24, który oferuje m.in. porady psychologa, psychodietetyka i seksuologa.

– Jeśli więc specjalista, u którego zasięgamy porady pisemnie, przez internet, radzi nam kontakt audio-wideo albo telefoniczny, to kieruje się specyfiką problemu, z jakim zgłasza się pacjent, chce móc uzyskać kompleksową informację, aby móc jak najlepiej pomóc. Jest jednak wiele obszarów, w których psycholog może pomóc bez konieczności kontaktu bezpośredniego. Kontakt przez internet jest też łatwiejszy dla wielu pacjentów. Czasem dodatkowym stresem dla pacjenta jest to, że musi pokazać np. swoją otyłość i jednocześnie powiedzieć obcej osobie, że jest mu źle ze swoim rozmiarem. Jeśli to jest bariera, która nie pozwala takim osobom rozpocząć w swoim życiu zmian, to internet jest doskonałym sposobem nawiązania kontaktu i uzyskania wsparcia – podkreśla Niemierka.

Z porad internetowych może skorzystać każdy – niezależnie od wieku, płci czy stanu zdrowia. To duża wygoda móc zadbać o zdrowie bez konieczności wychodzenia z domu. I duża pomoc dla osób, dla których wizyta w gabinecie łączy się z wielkim stresem i którzy dotąd porad zasięgali na anonimowych forach internetowych. Ich powinniśmy się obawiać. Hanna Niemierka podkreśla, że ta metoda sprawdzi się świetnie u tych pacjentów, którzy swoje problemy klasyfikują jako wstydliwe czy budzące zażenowanie. Zamiast na własną rękę szukać rozwiązań u amatorów, warto zasięgnąć porady u specjalisty. Jak wybrać dobry gabinet?

– Nowe technologie pozwalają już nie tylko na przeprowadzenie rozmowy interaktywnej za pomocą komunikatora tekstowego czy audio-wideo, ale także na przesłanie zdjęć, badań, także obrazowych, bez utraty ich jakości, a dane wrażliwe, przekazywane pomiędzy lekarzem/specjalistą a pacjentem, powinny być chronione z takim priorytetem bezpieczeństwa, z jakim zabezpieczona jest nasza dokumentacja medyczna w placówkach stacjonarnych, dlatego nie trzeba się obawiać o ujawnienie tych informacji osobom niepowołanym. Należy jednak sprawdzić, czy np. portal, z którego korzystamy, nie publikuje pytań internautów i porad w postaci tzw. „case study”. To może oznaczać, że nasze pytanie nie jest traktowane indywidualnie, a o to chodzi w udzielaniu zdalnych porad, żeby była ona spersonalizowana – zauważa Hanna Niemierka.

A zatem psycholog online to pomoc dla nas wszystkich – zabieganych, zawstydzonych i zmieszanych. Podobne porady cieszą się coraz większą popularnością. Wielu z polskich specjalistów ma już lata doświadczenia w podobnej pracy – rozpoczynali swoje zdalne konsultacje wtedy, kiedy Polacy zaczęli masowo wyjeżdżać z kraju w poszukiwaniu pracy. Z gabinetów przenosili się więc na Skype’a i z powodzeniem realizowali na nim swoje sesje.

Nie bójmy się więc technologii, ale korzystajmy z niej mądrze, szukając ludzi mądrych, doświadczonych i gotowych do realnej pomocy.


Tekst: Katarzyna Sudoł

5/5 - (2 głosów)

Polecane:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *