Prezbiopia a starczowzroczność: wada wzroku występująca po 40 roku życia

Z wiekiem nasz organizm się zmienia. Metabolizm zwalnia, wydolność organizmu spada, włosy siwieją, a ponadto tracimy ostrość widzenia. Są to zupełnie naturalne procesy, których nie sposób zatrzymać.

Prezbiopia: co to jest?

Starczowzroczność, czyli prezbiopia pojawia się zwykle po 40 roku życia i polega na pogorszeniu się ostrości widzenia przedmiotów z bliskiej odległości. Prezbiopia nie jest chorobą oczu, tylko efektem starzenia się tkanek organizmu. Soczewka oka traci na swej elastyczności, a tym samym nasze oczy przestają mieć zdolność szybkiej akomodacji. Efektem tego procesu jest pogorszenie widzenia. Starczowzroczność to proces, któremu nie sposób zapobiec, ani go zatrzymać. Można jednak go spowolnić. Objawy prezbiopii przyspiesza długotrwała praca wzrokowa przed komputerem. Jeśli nasza praca zmusza nas do intensywnej pracy przed monitorem, warto znaleźć chwilę na relaks dla oczu, tzn. robienie krótkich przerw połączonych ze spoglądaniem w dal. Na elastyczność soczewki negatywnie wpływa także alkohol oraz niektóre leki (np. antydepresanty). By opóźnić procesy starzenia, warto wzbogacić swoją dietę w produkty posiadające antyoksydanty oraz luteinę.

Objawy prezbiopii

Pierwszym objawem prezbiopii jest rozmazane widzenie tekstu napisanego mniejszym drukiem. Bardzo charakterystyczny u prezbiopów jest odruch odsuwania przedmiotu, np. gazety od siebie, by móc przeczytać tekst. W miarę pogłębiania się prezbiopii, tekst odsuwany jest coraz dalej i dalej, aż w końcu „ręce stają się za krótkie”. Bardzo wiele osób problem zauważa dopiero wtedy. Pierwsze objawy starczowzroczności występują po 40 roku życia, najpóźniej jednak dotykają osób krótkowzrocznych, noszących szkła korekcyjne o ujemnej mocy. Więcej informacji na temat prezbiopii można znaleźć na stronie https://czasnawzrok.pl/o-prezbiopii/.

Starczowzroczność: jak korygować widzenie?

Można próbować opóźnić procesy starzenia się soczewki dzięki zmianie diety i dodatkowej suplementacji. Jednak jedynym, skutecznym sposobem walki z prezbiopią jest jej korekcja za pomocą odpowiednich soczewek okularowych. Najlepszym rozwiązaniem jest wybór szkieł progresywnych, które umożliwiają ostre widzenie z każdej odległości, zachowując przy tym estetyczny wygląd okularów. Przed pojawieniem się soczewek progresywnych osoby cierpiące na prezbiopię musiały mieć przy sobie dwie pary okularów: do patrzenia z odległości i do czytania. Innym rozwiązaniem była jedna para okularów z soczewkami dwuogniskowymi. W takich szkłach każda soczewka posiadała dwie moce: zarówno do widzenia w dali, jak i czytania w dolnej części soczewki. Jednak granica między częścią do dali oraz bliskiego widzenia w soczewkach dwuogniskowych jest widoczna, co nie wygląda zbyt estetycznie. W soczewkach progresywnych granice te pozostają niewidoczne, co nie tylko wpływa na estetykę wykonania okularów, ale także zwiększa komfort naszych oczu, które męczą się zdecydowanie mniej, niż przy użytkowaniu soczewek dwuogniskowych.

Decydując się na zakup okularów z soczewkami progresywnymi, należy poddać się specjalistycznemu badaniu wzroku u optyka ze strony https://czasnawzrok.pl/, które pozwoli na dobór okularów idealnych dla nas.

Oceń ten artykuł

Polecane:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *