Pościel bawełniana — daj się zaskoczyć i poznaj szczegóły!

Pościel bawełniana — daj się zaskoczyć i poznaj szczegóły!

Pościel z bawełny to dobrze wszystkim znana tkanina, z którą mamy styczność na co dzień. Jednak co naprawdę wiesz o bawełnie i czy pościel bawełniana to faktycznie dobry wybór dla Ciebie i Twojej rodziny? Z naszej artykułu dowiesz się jakie zalety posiada bawełna oraz jakie pościele z bawełny są dostępne na rynku i co je wyróżnia — zapraszamy! 

Czy pościel bawełniana to wybór dla każdego? 

Zdecydowanie tak. Pościel bawełniana może być doskonałym wyborem dla każdego, poczynając od malutkich dzieci i niemowląt, przez dorosłych, alergików, aż po osoby starsze i schorowane. Dlaczego tak jest? Wszystko za sprawą wyjątkowych właściwości włókien bawełnianych! W 100% naturalna, pochodząca z natury przędza bawełniana posiada zalety, dzięki którym od wieków przoduje w przemyśle tekstylnym. Niektóre pościele, które dobrze znamy (np. flanelowa) są również wykonywane są z bawełny, a ich wygląd różni się ze względu na zastosowany splotem. Zaskoczeni? Pościel bawełniana to nie tylko to, co nam się wydaje! A możliwość wykorzystania jej na różne sposoby czyni ją tak popularną. Wiele zawdzięczamy właściwościom bawełny — duża higroskopijność, czyli zdolność do szybkiego odparowania nadmiary wilgoci i zatrzymywania ciepła. Nie wywołuje alergii, jest bezpieczna, wytrzymała na uszkodzenia mechaniczne i wysoką temperaturę. 

Pościele bawełniane klasyczne i inne pościele z bawełniane 

Przykładem pościeli, które również wykonane są z bawełny, ale ich ‘’bawełniane pochodzenie’’ jest nieintuicyjne. Świetnym przykładem takiej pościeli są pościele flanelowe. Efekt niezwykłej miękkości i ‘’puszystości’’ flaneli uzyskuje się poprzez szarpanie włókien bawełnianych, a następnie ich strzyżenie. Kolejnym przykładem może być perkal, chociaż na pierwszy rzut oka można podejrzewać, że to pościel bawełniana, a jednak jest dużo sztywniejsza i grubsza. Wszystko tylko i wyłącznie przez obróbkę materiału oraz zastosowany splot. Dzięki tego typu zabiegom uzyskujemy różny wygląd bawełny, obróbka może również zmieniać lekko właściwości naszej bawełny. Np. grusza pościel o wyższej gramaturze będzie cieplejsza niż pościel z bawełny o niższej gramaturze. Gramatura polecana dla klasycznej pościeli bawełnianej to ok. 150g/m2. Większa gramatura to też większa wytrzymałość materiału, gdyż włókna są ciaśniej splecione. Warto wybierać gramaturę, która równoważy lekkość pościeli z jej wytrzymałością. 

Pościel bawełniana a pościel satynowo-bawełniana 

Na warsztat bierzemy dwie najbardziej popularne pościele. Klasyczną pościel bawełnianą z pościelą satynowo-bawełnianą. Czym się różnią? Jeśli przeczytaliście poprzedni akapit, to pewnie już wiecie — pościel z satyny bawełnianej to po prostu pościel bawełniana wykonana specjalnym splotem. Wszyscy kojarzymy pościele satynowo-bawełniane z lekko połyskującą powierzchnią. Tak zwany splot satynowy jest specyficzny i dzięki niemu właśnie bawełna zyskuje wyjątkową lekkość i połysk. To nic innego jak efekt zastosowania splotu satynowego. Dzięki temu bawełna świetnie się układa i doskonale nadaje na letnie miesiące oraz dla osób, którym raczej ciepło podczas odpoczynku. Lekkie włókna satynowe są bardzo delikatne dla skóry i przyjemne. Jest to na pewno pościel godna polecenia dla każdego!  

Oceń ten artykuł

Polecane:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *