Tarczyca jest gruczołem zlokalizowanym na szyi. Wydziela on tyroksynę (T4) i trójjodotyroninę (T3), czyli hormony regulujące pracę wielu narządów i tkanek w naszym ciele. Kiedy ktoś choruje na nadczynność tarczycy, to oznacza, że gruczoł ten produkuje za dużo hormonów w stosunku do potrzeb organizmu. Czym się objawia ta choroba i jak wygląda jej leczenie?
Czym jest nadczynność tarczycy?
Nadczynność tarczycy to jej dysfunkcja, w wyniku której produkowana jest za duża ilość hormonów T3 i T4 w stosunku do potrzeb naszego organizmu. Musimy pamiętać, że ich rola jest kluczowa – odpowiadają one za procesy zachodzące w większości tkanek w organizmie.
Objawy nadczynności tarczycy
Nadczynność tarczycy wiąże się z licznymi objawami dotyczącymi różnych narządów i układów. Dlaczego? Hormony tarczycy są odpowiedzialne za regulację przemian metabolicznych prawie całego organizmu.
Można wyróżnić dwie nadczynności tarczycy – subkliniczną, która najczęściej przechodzi bezobjawowo oraz jawną. Do jej najpopularniejszych symptomów zaliczamy m.in.:
- stany lękowe o różnym nasileniu,
- przyspieszone tętno,
- problemy z koncentracją,
- problemy ze snem, a nawet bezsenność,
- kołatanie serca, tachykardia,
- zwiększona potliwość,
- zwiększona drażliwość i nerwowość,
- drżenie mięśni,
- biegunki,
- osłabienie,
- wypadanie włosów,
- utrata masy ciała,
- zaburzenia cyklu miesiączkowego,
- osteoporoza.
Wiele zależy również od przyczyny nadczynności tarczycy. Czasem mogą się inne objawy, takie jak wytrzeszcz gałek ocznych przy chorobie Gravesa-Basedowa, który powoduje podwójne widzenie.
Jeżeli nadczynność tarczycy nie została rozpoznana lub jest ona nieprawidłowo leczona to może dojść do przełomu tarczycowego, czyli gwałtownego wzrostu stężenia hormonów tarczycy. W wyniku tego, objawy znacznie się nasilają i może pojawić się niewydolność wielonarządowa, która stanowi zagrożenie dla życia i zdrowia.
Przyczyny nadczynności tarczycy
Najczęstszymi przyczynami nadczynności tarczycy jest choroba Gravesa-Basedowa i guzki tarczycy. Innymi przyczynami nadczynności są:
- nadmierne spożywanie jodu,
- guzy przysadki mózgowej, które wydzielają TSH,
- tyreotoksykozę ciężarnych,
- nieprawidłowe leczenie niedoczynności tarczycy.
Leczenie nadczynności tarczycy
Leczenie zależy od przyczyny choroby i indywidualnych cech oraz preferencji chorego. Przeważnie na początku lekarz przepisuje leki przeciwtarczycowe, które hamują produkcję hormonów tarczycy. Po wstępnym okresie leczenia podejmuje on decyzję o dalszym postępowaniu. Przy nadczynności tarczycy najczęściej stosuje się farmakoterapię, której sprzyja zdrowy styl życia, dlatego dobrze jest również dbać o to co się je.
Zbadaj swoją tarczycę w Jutro Medical
Jutro Medical jest przychodnią działającą w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Oznacza to, że każdy ubezpieczony człowiek może z niej skorzystać bezpłatnie. Aby zostać ich pacjentem musisz ściągnąć ich aplikację na telefon, zalogować się i podpisać deklarację. Następnie masz możliwość umówienia się na wizytę do lekarza pierwszego kontaktu, a on po zebranym wywiadzie wypisuje skierowanie na określone badania. Co więcej, Jutro Medical posiada w swojej ofercie pakiet badań z konsultacją Pełna HORMONia, który rozwieje wszystkie Twoje wątpliwości w sprawie chorej tarczycy.