Gotowa na lato — jak wybrać kosmetyki do twarzy, które ochronią skórę przed słońcem?

Young happy woman in towel making facial massage with organic f

Gdy słońce przygrzewa coraz mocniej i dłużej, warto zastanowić się nad odpowiednią ochroną delikatnej skóry twarzy.

Bo chociaż światło słoneczne jest nam niezbędne do zachowania dobrego zdrowia i nastroju, długotrwałe wystawianie skóry na słońce, zwłaszcza wrażliwych okolic twarzy, może prowadzić do ich przesuszania i w efekcie przyspieszonego powstawania przebarwień i zmarszczek. Jak wybrać odpowiedni kosmetyk?

Ochrona skóry twarzy przed słońcem — dlaczego jest tak ważna?

Skóra twarzy jest szczególnie podatna na negatywny wpływ promieni słonecznych, a w szczególności na promieniowanie ultrafioletowe. Jest ona po prostu cieńsza i delikatniejsza niż skóra pozostałych części ciała, a pozostawienie jej bez odpowiedniego zabezpieczenia może powodować powstawanie przebarwień oraz przyspieszać procesy starzenia wrażliwych okolic twarzy. Proces ten nazywany jest fotostarzeniem. Na szczęście można temu skutecznie przeciwdziałać! Jak to zrobić?

Produkty, które chronią skórę twarzy przed słońcem

Na https://velomarket.pl/zdrowie-i-uroda/kosmetyki/twarz.html znajdziesz szeroki wybór kosmetyków do twarzy, wśród których z łatwością wybierzesz odpowiedni produkt. 

Na co zwrócić uwagę? 

  • SPF — z ang. Sun Protect Factor. Określa, ile razy mniej promieniowania UVB dotrze do skóry, na którą zostanie nałożony produkt,
  • rodzaj filtrów – producenci dodają do produktu filtry mineralne, jak również pigmenty, poprawiające wygląd skóry,
  • konsystencja – warto zwrócić uwagę na lekkie kremy i balsamy, które nie pokrywają skóry klejącą warstwą. 

Wśród szerokiej gamy produktów ochronnych do twarzy możesz znaleźć zarówno czyste kremy z filtrem, jak i produkty makijażowe, takie jak fluidy i kremy BB wzbogacone o filtr SPF.

Przygotowując się do letniego wyjścia z domu, oprócz kremów z filtrem postaw również na kosmetyki o lekkiej formule (podkłady mineralne i pudry), które pozwolą utrzymać koloryt, bez nadmiernego obciążania cery.  

Idealny kosmetyk do ochrony skóry twarzy latem — na to zwróć uwagę

Najważniejszą informacją, którą znajdziesz na opakowaniu kremu ochronnego do twarzy na lato, jest wysokość faktora SPF. Wartości te mogą znacznie się różnić  i wynosić od 6 do +50. Co to oznacza w praktyce? 

  • 6 do 10 SPF – bardzo niska i niska ochrona przeciwsłoneczna. Produktów o takiej wartości SPF lepiej unikać, ponieważ poczucie bezpieczeństwa jest złudne, ze względu na słabą ochronę przed słońcem,
  • 15 do 25 SPF – średnia ochrona przeciwsłoneczna, zalecana jedynie osobom o ciemnej karnacji (skóra ciemnobrązowa lub śniada, włosy ciemnobrązowe lub czarne),
  • 30 do 50 SPF – wysoka ochrona przeciwsłoneczna. Takie produkty blokują nawet do 98% promieniowania UVB,
  • SPF 50+ – bardzo wysoka ochrona. Kremy o takich wartościach filtra blokują nawet 99% UVB. To te kremy zalecane są nie tylko osobom o bardzo jasnej karnacji, ale także dzieciom i niemowlętom. 

Chroniąc twarz przed słońcem, pamiętaj nie tylko o odpowiednim kosmetyku ochronnym, ale także o jego prawidłowej aplikacji. Odpowiednia ilość kremu wynosi ok. 1 mg na 1 cm skóry i należy go aplikować co 2 – 3 godziny, aby ochrona była trwała. I chociaż wysokie SPF zwiększają poczucie bezpieczeństwa, trzeba pamiętać o tym, że żaden produkt nie daje 100% ochrony, dlatego warto wystawiać twarz na słońce z rozwagą.

5/5 - (1 głosów)

Polecane:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *