Mleko początkowe — jak wybrać? Czym się charakteryzuje?

Mleka modyfikowane są nieocenionym wynalazkiem. Dzięki temu matki, które z różnych powodów nie mogą karmić piersią, mają możliwość sięgnięcia po substytut, który zapewnia dzieciom zdrowy rozwój.

Przeciwwskazaniami do karmienia piersią są między innymi niektóre choroby dziecka, jak i matki, a także przyjmowanie przez matkę leków. Pomimo że mleko matki, ogółem rzecz biorąc, jest najlepszym pokarmem, jaki można podać dziecku, w tych szczególnych przypadkach mleko modyfikowane staje się zbawieniem. Zaraz po narodzinach matka stoi przed trudnym wyborem – jakie mleko będzie najlepsze dla jej maluszka? Trzeba zdać sobie sprawę z tego, że częsta zmiana podawanego dziecku mleka może doprowadzić do różnych problemów układu trawiennego. Dlatego ta decyzja jest tak ważna i podjąć ją trzeba rozważnie.

Mleka początkowe

To, co musimy wiedzieć o mlekach początkowych, to na pewno to, że są one oznaczone numerem 1 i podaje się je najczęściej do mniej więcej czwartego miesiąca życia. Zależy to od czasu, w którym zacznie się rozszerzać dietę dziecka. To oznacza, że mleka początkowe są bogate w składniki, na które zapotrzebowanie ma organizm dziecka w tym momencie życia. Łącznie z witaminą D i K, których w pokarmie matki nie ma, pomimo że są bardzo potrzebne dla rozwoju maluszka. Oprócz tego mleka początkowe zawierają wszystkie potrzebne witaminy oraz mikro- i makroelementy, lekkostrawne białko, wielonasycone kwasy tłuszczowe, a czasem dodawane są nawet probiotyki, które wspomagają florę jelitową.

Najpopularniejsze mleka początkowe to Bebiko i Bebilon firmy Nutricia, zapewne ze względu na wysoką jakość produktów, szeroki wybór i stosunkowo niskie ceny. Później można wymienić takie marki jak Enfamil, Nutramigen, Capri Care (na bazie mleka koziego), Hipp oraz Humanę.

Alergie i specjalne potrzeby

Jeśli dziecko ma jakiekolwiek problemy z brzuszkiem, producenci mlek modyfikowanych wychodzą naprzeciw temu zapotrzebowaniu. Są mleka hipoalergiczne, antyrefluksowe, na kolki, zaparcia, biegunki, bez laktozy… Nawet w przypadku uczulenia na mleko krowie (mleko modyfikowane to po prostu mleko krowie poddane modyfikacjom) na rynku można znaleźć produkty oparte na mleku sojowym bądź kozim.

Przed zmianą mleka warto jednak zwrócić uwagę na kilka kwestii. Po pierwsze – czy przygotowujemy je we właściwy sposób, zgodny z zaleceniami. To oznacza między innymi:

– przygotowywanie mleka na bieżąco, a nie na zapas;

– szczelne zamykanie opakowania z mlekiem;

– wykorzystywanie niskomineralizowanej wody, najlepiej z butelki, niegorącej;

– przestrzeganie instrukcji dotyczących proporcji wody do mleka.

Jeśli któryś z powyższych punktów nie został spełniony prawidłowo, prawdopodobne jest, że dziecko ma problemy z brzuszkiem. Spróbujmy wyeliminować te problemy i obserwować, czy jest jakaś poprawa.

Problemy z układem trawiennym mogą być również oznaką alergii. Często łączy się ona z suchością skóry, wysypką czy zaczerwienieniem. Jeśli coś nas niepokoi, udajmy się do lekarza.

Oceń ten artykuł

Polecane:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *