Migrena – bądź przygotowana na atak

Cierpisz na intensywne migrenowe bóle głowy? Należysz do 18% społeczeństwa, które boryka się z tym samym schorzeniem. Sprawdź, jak możesz uniknąć ataków i przygotować się na walkę z bólem. Nie daj się zaskoczyć migrenie!

Co może powodować napad pulsującego bólu głowy? Nieodpowiednia dieta, brak lub nadmiar snu, alkohol, zmiana pogody, intensywne zapachy, stres… Lista potencjalnych czynników zapalnych jest bardzo długa, ale mają one wspólny mianownik: większości z nich można zapobiec! Oto kilka z nich.

Poznaj swój organizm

Migrena jest chorobą określaną jako wielka indywidualistka – każdy chory przechodzi ją inaczej. To, co niektórym osobom może pomóc w walce z bólem, u innych wywołuje jeszcze większy atak. Dlatego tak ważna jest samoobserwacja i prowadzenie dzienniczka choroby, w którym zapisuje się wszystkie czynniki towarzyszące migrenie.

Pomagają ci zwykłe leki przeciwbólowe, czy potrzebujesz specjalistycznych substancji, takich jak kwas tolfenamowy lub tryptany? Ulgę przynoszą ci chłodne prysznice, czy ciepłe kąpiele? Lepiej działa na ciebie delikatny masaż głowy, czy okłady na czoło? Eksperymentuj i szukaj najlepszych dla siebie sposobów walki z bólem.

Ciśnienie ma znaczenie

Reagujesz na gwałtowne zmiany pogody? Czasem nie da się ich przewidzieć, dlatego zawsze noś ze sobą leki przeciwbólowe – na przykład kwas tolfenamowy, niesteroidowe leki przeciwzapalne albo substancje zapisane przez lekarza.

Bądź przygotowany! W telefonie zainstaluj aplikację, która będzie cię informować o nagłych zmianach ciśnienia. Wiedząc, że możesz spodziewać się ataku, łatwiej będziesz mu przeciwdziałać.

Mała czarna – tak czy nie?

Przeczuwasz, że niedługo może nastąpić atak? A może właśnie zaczęła się u ciebie faza aury? Jeśli walczysz z bólem za pomocą leków (na przykład zawierających kwas tolfenamowy, ibuprofen czy kwas acetylosalicylowy), od razu zażyj tabletkę.

Dodatkowo możesz napić się kawy, ale uważaj! Jeśli należysz do osób, które bez małej czarnej nie potrafią rozpocząć dnia, kawa może pomóc ci pozbyć się bólu. Jeśli jednak rzadko pijesz napoje z zawartością kofeiny, zamień kawę na herbatkę z imbiru. Zetrzyj lub pokrój drobno 2-3 cm kawałek imbiru i zalej go wrzątkiem. Po przestudzeniu napar możesz posłodzić miodem.

Unikaj ryzyka

Zauważyłeś, że częstotliwość twoich migren zwiększa alkohol, słone jedzenie, fast foody albo cytrusy? Nie masz wyjścia – po prostu musisz wykluczyć te składniki z diety. Jeśli czynnikiem wpływającym na częstość ataków jest stres, niewyspanie, przemęczenie – także musisz podjąć działania wykluczające te niekorzystne czynniki. Z pozoru trudne do wprowadzenia w życie zmiany niekoniecznie wymagają wielkiego nakładu sił. W zmniejszeniu poziomu stresu pomogą spacery, a picie ziołowych naparów pomoże w zasypianiu. Dbaj o siebie, a migrena będzie powracać o wiele rzadziej.

Polecane:

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *