Jak wybrać dobrego protetyka?

Idąc od jakiegokolwiek specjalisty zwykle kierujemy się przede wszystkim opiniami jego uprzednich klientów – jest to bardzo dobre podejście do tematu. Jak powinniśmy się zachować szukając kogoś, kto wyleczy nasze zęby? Podobnie – musimy upewnić się, że wykonywał on już wcześniej podobne zabiegi i ludzie chętnie do niego wracają. Nie powinniśmy starać się za bardzo oszczędzać, ponieważ w ten sposób ryzykujemy zarówno zdrowie swoich zębów – jak i to, że będą one po prostu źle wyglądać.  

Jest to szczególnie istotne w odniesieniu do protetyki stomatologicznej. A dlaczego? Ponieważ zadaniem protetyka jest wykonanie dla nas stałej lub ruchomej protezy – nie ma tutaj mowy o pomyłkach czy niedokładności. Jeżeli ktoś podejdzie do tego lekkomyślnie to za bardzo duże pieniądze otrzymamy np. nietrwały implant, który zostanie źle dopasowany. 

Jeśli czytasz ten artykuł bo przyśniły Ci się wypadające zęby, sprawdź jaka jest interpretacja snu o zębach.

Czym powinien charakteryzować się dobry protetyk? 

Taki specjalista powinien być przede wszystkim profesjonalistą, który dobrze zna się na swoim zawodzie i przywiązuje wagę do szczegółów. Dobranie implantu nie jest łatwe, a bez zlecenia niezbędnych zdjęć rentgenowskich nie ma szansy na idealne dopasowanie implantu. Protetyka jest o tyle skomplikowana, że wymaga precyzyjnego dobrania zarówno materiału – jak i jego starannej obróbki.  

Musimy zwracać uwagę na to, czy protetyk zadał nam wystarczająco dużo pytań. Powinien on spytać nas zarówno o przyczynę utraty zęba – jak i przede wszystkim nasze oczekiwania. Jego zadaniem jest zaoferowanie nam takiego materiału, który jest dla nas dostępny pod względem finansowym i który będzie dobrze dopasowany do naszego stylu życia.  

Z czym może on nam pomóc? 

Zakres usług protetyka jest szeroki. W jego gabinecie możemy oczekiwać, że zostanie nam zaproponowana proteza stała lub ruchoma. Oczywiste jest, że my nie mamy wystarczającej wiedzy na ten temat i oczekujemy, że ktoś nam po prostu pomoże. Utrata zęba sama w sobie jest już przecież bardzo stresująca i chcemy jak najszybciej go czymś zastąpić – to zadaniem protetyka jest uspokojenie nas i myślenie o wadach oraz zaletach poszczególnych rozwiązań. 

Protetyk może zaoferować nam m.in. wstawienie korony z kompozytu bądź porcelany, wstawienie protezy szkieletowej lub akrylowej oraz odbudowę korzenia zęba. Wszystko to ma na celu umożliwienie nam powrotu do normalnego życia. Po stracie naszego naturalnego zęba możemy doświadczać trudności z jedzeniem i mówieniem – a także będzie to na pewno trudne pod względem psychicznym. Braki uzębienia powodują, że czujemy się niezbyt atrakcyjnie i dlatego właśnie ważne jest szybkie uzyskanie pomocy. 

Oceń ten artykuł

Polecane:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *