Jak wybrać dobre okulary przeciwsłoneczne?

kobieta jedzie autem w okularach przeciwsłonecznych

Okulary przeciwsłoneczne mają pasować do naszej urody oraz chronić wzrok przed szkodliwym i nieprzyjemnym promieniowaniem słonecznym. Na rynku można znaleźć wiele modeli oprawek, jednak nie wszystkie nadają się do codziennego użytku. Podczas poszukiwań okularów należy zachować ostrożność – niektóre soczewki mają zbyt słaby filtr UV lub są całkowicie pozbawione ochrony. Sprawdź, na co zwrócić uwagę w trakcie wybierania szkieł i oprawek przeciwsłonecznych.

Czym charakteryzują się dobre okulary przeciwsłoneczne?

Trudno wyobrazić sobie gorące wakacje bez okularów przeciwsłonecznych. Praktyczne akcesorium stanowi gustowne dopełnienie stylizacji, ale przede wszystkim chroni nas przed szkodliwym promieniowaniem UVA i UVB, z którym mamy do czynienia zarówno latem, jak i zimą. Większość z nas ma świadomość, że okulary przeciwsłoneczne powinny być wyposażone w odpowiedni filtr, czy polaryzację, jednak nie zwracamy uwagi na inne, równie istotne parametry.

Warto stawiać na modele z powłoką antyrefleksyjną, która zapobiega odbijaniu się światła od okularów. Dzięki niej kontrast oraz kolory są realistyczne, a obraz nie ulega rozmyciu. Niektóre modele posiadają także filtr fotochromowy – to propozycja dla osób z wadą wzroku. Takie okulary chronią oczy przed promieniowaniem UV oraz działają korygująco. Specjalne soczewki automatycznie dostosowują się do otoczenia – w pomieszczeniach przypominają zwykłe okulary korekcyjne, a na zewnątrz ciemnieją. Każde dobre okulary przeciwsłoneczne mają znaczek CE informujący, że produkt spełnia wszystkie normy jakości i bezpieczeństwa ustalone przez Unię Europejską.

Pamiętaj o filtrze UV!

Dobre okulary przeciwsłoneczne posiadają filtr UV 400 – ten rodzaj ochrony pochłania 100% niebezpiecznego promieniowania i tym samym zapewnia całkowitą ochronę naszych oczu. Gdzie szukać informacji o mocy zastosowanego filtra? Najczęściej producenci zamieszczają ją na soczewce lub w opisie produktu. Warto sprawdzić także kategorię filtra. Ten parametr warunkuje ilość światła docierającego do oczu. Na rynku są dostępne okulary przeciwsłoneczne w czterech kategoriach:

  • kategoria 1 o przepuszczalności 43-80% – idealna, gdy słońce jest schowane za cienką warstwą chmur,
  • kategoria 2 o przepuszczalności 18-43% – najlepiej działa w mało słoneczne dni oraz wtedy, gdy nie przebywamy długo na zewnątrz,
  • kategoria 3 o przepuszczalności 8-18% – to kategoria zalecana do codziennego użytku – zapewnia skuteczną ochronę oczu i ułatwia prowadzenie samochodu w słoneczne dni,
  • kategoria 4 o przepuszczalności 3-8% – nadaje się na wyprawy w wysokie partie gór, jednak nie należy jej zakładać podczas kierowania autem, ponieważ może ograniczać widzenie.

Stawiasz na wygodę? Wybierz okulary przeciwsłoneczne z polaryzacją

Warto wybierać okulary przeciwsłoneczne z polaryzacją, która poprawia kontrast widzianego obrazu oraz niweluje oślepiające smugi słoneczne. Modele z polaryzacją chronią nasze oczy przed odbijaniem światła od jasnych powierzchni, co często skutkuje podrażnieniem spojówek. Takie soczewki sprawdzą się latem, jednak jeszcze lepiej działają zimą, kiedy promienie odbijają się od śniegu i rażą nas w oczy. Praktyczne akcesorium spodoba się w szczególności miłośnikom sportów zimowych i wędkarzom, których wzrok szybko się męczy ze względu na liczne refleksy świetlne wywołane przez spławiki. Okulary przeciwsłoneczne z polaryzacją są zalecane również kierowcom samochodów. Modele wyposażone w polaryzację nie różnią się wyglądem od tradycyjnych szkieł i oprawek. Pionierem w produkcji takich okularów jest marka Polaroid, dlatego warto zapoznać się z różnorodną ofertą marki (https://kodano.pl/polaroid.html), która od wielu lat zachwyca innowacyjnymi rozwiązaniami oraz klasycznym designem.

Soczewki kontaktowe z filtrem UV – gdy potrzebujesz dodatkowej ochrony

Czy wiesz, że w salonach optycznych możesz kupić soczewki kontaktowe z filtrem UV? Takie akcesorium koryguje wzrok oraz gwarantuje ochronę przed niebezpiecznym promieniowaniem ultrafioletowym. Soczewki wzbogacone o powłokę z filtrami UVA oraz UVB niczym nie różnią się od klasycznych modeli, a do tego są równie wygodne. Powierzchnia oka jest ściśle chroniona przed promieniowaniem i szybko zapominamy, że mamy coś na gałce ocznej – to dobre rozwiązane dla osób, które nie lubią nosić tradycyjnych oprawek. W niektórych przypadkach można zakładać jednocześnie soczewki oraz okulary – takie rozwiązanie często wybierają narciarze, plażowicze oraz osoby zajmujące się wspinaczką górską. Pamiętaj, aby zawsze kupować soczewki z filtrami UV (https://kodano.pl/soczewki-z-filtrami-uv.html) w sprawdzonych i zaufanych miejscach, takich jak sklep Kodano.pl.

Soczewki z filtrem UV oraz okulary przeciwsłoneczne muszą pochodzić z pewnych źródeł. Oprawki z przyciemnionymi szkłami z bazarku raczej nas nie ochronią, za to mogą poważnie zaszkodzić. Okulary słabej jakości hamują instynktowny odruch przymykania powiek i poszerzają źrenice, jednak brak filtra sprawia, że promieniowanie UV nie jest zatrzymywane i dociera wprost do naszych oczu. W ten sposób przyswajamy znacznie więcej niebezpiecznych promieni, co może skutkować poważnymi problemami ze wzrokiem.

5/5 - (1 głosów)

Polecane:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *