Jak walczyć z bólem miesiączkowym?

Krwawienie miesiączkowe jest zjawiskiem fizjologicznym, które dotyczy każdej kobiety w wieku rozrodczym. U 40-50% z nich ból jest na tyle silny, że muszą zrezygnować z codziennych aktywności. Prawie 80% z nich to nastolatki, co powoduje, że bolesne miesiączkowanie jest najczęstszą przyczyną absencji dziewcząt w szkole. Wyróżniamy bolesne miesiączkowanie pierwotne i wtórne (spowodowane innymi schorzeniami takimi jak np. mięśniaki macicy, endometrioza czy zwężenie kanału szyjki macicy).

Leczenie przeciwbólowe

Przyczyną pierwotnych bolesnych miesiączek jest prawdopodobnie korelacja nadmiernej czynności skurczowej macicy, powodującej zmniejszony przepływ krwi przez macicę, ze wzmożoną aktywnością układu współczulnego. Przyczyną tego stanu jest nadmierne wydzielanie prostaglandyn, które uwalniane do krwiobiegu mogą docierać do innych narządów, powodując wystąpienie objawów towarzyszących takich jak bóle głowy nudności i wymioty. Leczenie pierwotnego bolesnego miesiączkowania powinno być dobierane indywidualnie w zależności od stopnia nasilenia bólu i obecnych schorzeń współistniejących. Lekiem pierwszego wyboru są niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) takie jak deksketoprofen, które hamują syntezę prostaglandyn. Deksketoprofen dostępny jest zarówno w formie tabletek, jak i granulatu do sporządzania zawiesiny doustnej, w dawce 25 mg, którą należy przyjmować co 8 godzin. Ważne jest, aby leki przeciwbólowe przyjąć z odpowiednim wyprzedzeniem, nie czekając, aż rozwinie się silny ból, z uwagi na fakt, że leki przyjmowane doustnie potrzebują czasu, aby ulec wchłonięciu w przewodzie pokarmowym. Zazwyczaj jest to około 20-40 minut. Przed rozpoczęciem stosowania leku warto zapoznać się z ulotką dołączoną do preparatu, ponieważ leki przeciwbólowe działają ogólnoustrojowo i mają wpływ na wiele narządów. Najlepiej skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, który poinstruuje, w jaki sposób stosować lek i oceni możliwe działania niepożądane oraz interakcje.

Domowe sposoby

Jako uzupełnienie leczenia farmakologicznego, złagodzenie dolegliwości bólowych można uzyskać poprzez zmniejszenie napięcia mięśni. Dobrze sprawdzą się tutaj ciepłe okłady na podbrzusze, ciepłe kąpiele, oraz techniki relaksacyjne. Wbrew powszechnemu przekonaniu w trakcie miesiączki możemy wykonywać nieintensywną aktywność fizyczna taką jak spacer czy joga, które w znacznym stopniu zmniejszają dolegliwości.

Kiedy udać się do lekarza?

Pierwotne bolesne miesiączkowanie jest powszechnym schorzeniem i może być leczone w warunkach przychodni lekarza rodzinnego z zastosowaniem leków przeciwbólowych. Terapię przeciwbólową możemy łączyć z leczeniem hamującym owulację małymi dawkami hormonów estrogenowo-progesteronowych w postaci antykoncepcji doustnej. Jeśli wybrana terapia nie przynosi oczekiwanych rezultatów, należy skonsultować się z ginekologiem, który oceni, czy nie mamy do czynienia z wtórnym bolesnym miesiączkowaniem, którego przyczyną są inne schorzenia. Możemy je z dużym prawdopodobieństwem podejrzewać, jeżeli silne bóle pojawiają się po kilku latach bezbolesnych krwawień miesiączkowych.

Polecane:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *