Jak tanio parzyć kawę jak z kawiarni?

Jeżeli nie wyobrażacie sobie dnia bez ulubionej kawy, koniecznie zaopatrzyć musicie się w produkty, takie jak kawiarka, zaparzacz, kubek termiczny czy termos. Dzięki nim w kilka chwil z łatwością przygotujecie ulubiony kofeinowy napój, który smakować będzie równie dobrze co ten zamówiony w kawiarni.

Parzenie kawy w kawiarce krok po kroku

Kawiarka to praktyczne urządzenie, które powinno znaleźć się w kuchni każdego miłośnika espresso czy americano. Jak parzyć kawę w kawiarce? Pierwszy etap to zmielenie ziaren kawy i przefiltrowanie lub przegotowanie wody. Następnie wypełniamy dolną część kawiarki wodą uważając, aby nie przekroczyła ona zaworu bezpieczeństwa (element ten chroni urządzenie przed wybuchem i odpowiada za regulację poziomu ciśnienia). Na zbiorniku z wodą montujemy sitko i umieszczamy w nim kawę. Aby dobrze się ona ułożyła, warto lekko stuknąć sitkiem o blat. Nakładamy górną część kawiarki i skręcamy ją do wyczuwalnego oporu. Stawiamy urządzenie na kuchence i czekamy kilka minut, aż wrzątek wytworzy ciśnienie na odpowiednim poziomie i przedostanie się do górnego naczynia. Jak długo parzyć kawę w kawiarce? Gdy do urządzenia wlaliśmy wrzątek, nastąpi to po około 1 minucie. W przypadku zimnej wody, proces ten trwać będzie około 5 minut. W momencie, w którym pojawi się odgłos bulgotania, kuchenkę należy wyłączyć i zdjąć kawiarkę z ognia. Na koniec, przelewamy kawę do filiżanki czy kubka.

Jak wygląda parzenie kawy w zaparzaczu?

Do parzenia kawy sypanej z powodzeniem wykorzystać można również zaparzacz do kawy. Jak parzyć kawę w zaparzaczu tłokowym typu French Press? Uprzednio zmieloną kawę umieszczamy na dnie naczynia. Następnie zalewamy ją odrobiną gorącej wody i mieszamy. Po upływie około 0,5 minuty wlewamy resztę wody. Ile parzyć kawę w zaparzaczu? Optymalny czas to około 3-4 minuty. Wówczas naciskamy tłok w celu przepchania fusów na dno naczynia i przelewamy uzyskany w ten sposób napar do wybranego naczynia.

Jak parzyć kawę w kubku termicznym i termosie?

Jeśli kawą lubicie delektować się nie tylko w domowym zaciszu, lecz również w drodze do pracy, podczas spaceru czy w czasie wycieczek za miasto, koniecznie zaopatrzcie się w kubek termiczny. Dzięki temu naczyniu kawa przez długi czas zachowa swoją wysoką temperaturę. Dostępne na sklepowych półkach kubki termiczne różnić mogą się od siebie między innymi pojemnością. Najczęściej waha się ona od około 300 do około 500 ml. Kluczowym elementem każdego kubka termicznego jest pokrywka. Powinna być ona na tyle szczelna, aby chroniła znajdujący się w jego wnętrzu napój przed rozlaniem oraz wystygnięciem. By korzystanie z takiego kubka było w pełni wygodne, warto zaopatrzyć się w model posiadający zwężenie w jego centralnej części oraz antypoślizgową powłokę. Do produkcji tego typu naczyń wykorzystuje się różne materiały. Godne polecenia są między innymi kubki stalowe, które przez długi czas utrzymują pożądaną temperaturę napoju, są odporne na uszkodzenia i nie wydzielają szkodliwych związków. W sklepach spotkać można się również z naczyniami plastikowymi, szklanymi czy ceramicznymi.

Dobrą alternatywę dla kubka termicznego stanowić może termos. Tym, co różni oba te naczynia jest pojemność. Termosy przeważnie są większe, co czyni z nich idealne rozwiązanie na długą wycieczkę czy biwak. Największe modele mogą mieć pojemność sięgającą 1,5 l. Znacząca część  termosów wyposażona jest w korki automatyczne. Takie rozwiązanie nie wymaga odkręcania korka w tradycyjny sposób, a co za tym idzie — nie powoduje strat ciepła. Co ciekawe, z termosów można nie tylko pić kawę czy herbatę. Na sklepowych półkach dostępne są specjalne termosy obiadowe umożliwiające wygodne przechowywanie posiłków. Od tradycyjnych modeli różnią się tym, że są one niższe oraz szersze, co ułatwia umieszczanie w nich jedzenia i późniejsze spożywanie go.

Parzenie kawy bez fusów z wykorzystaniem jednego z wymienionych powyżej gadżetów to gwarancja codziennych, małych sukcesów w doskonaleniu sztuki baristycznej.

5/5 - (1 głosów)

Polecane:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *