Jak poradzić sobie z krytyką?

Każdy człowiek ma swój pogląd na rzeczywistość. Wiadomości jakie docierają do Ciebie przepuszczasz przez własny filtr, czyli to, czego doświadczyłaś, czego się nauczyłaś i jakie masz poglądy. Oceniasz to, co dzieje się wokół Ciebie za pomocą własnej percepcji.Niektóre z sytuacji są dla jednych normalne, a dla innych osób już nie do przyjęcia.Przykład? Jedna kobieta robi makijaż przed wyjściem z domu, a inna nie robi go wcale lub od wielkiej okazji. I tu może wystąpić krytyka w stosunku do kobiet, dla których makijaż jest niezbędny.„Tapeciara” lub „ta to ciągle się stroi” – to tylko najdelikatniejsze z nich. Natomiast te, które makijażu nie stosują, komentarz typu „nie dba o siebie” jest na porządku dziennym. I takich właśnie przykładów czy opinii jest o wiele więcej.

Lustereczko, powiedz przecie…

Ważne jest to, jak się czujesz w swojej skórze i co uważasz za słuszne.

Ludzie oceniając innych mówią przede wszystkim o sobie i swoich własnych potrzebach. Krytykując kogoś, krytykują tak naprawdę to, czego nie lubią w sobie, a sami tę cechę zapewne posiadają. W innym przypadku nie byliby w stanie jej zauważyć u kogoś innego. Krytyka najczęściej towarzyszy osobom o niskim poczuciu własnej wartości i jest ściśle powiązana z zazdrością.Chcąc lepiej zobrazować powyższe stwierdzenie, przytoczmy prosty przykład: kobieta ma dzieci i poświęca im cały swój czas. Nie robi nic dla siebie. Natomiast jej sąsiadka zatrudnia opiekunkę i wychodzi na różnego typu spotkania. W takiej sytuacji może pojawić się krytyka wobec dwóch matek. Kobieta pozostająca w domu, krytykując sąsiadkę, może powiedzieć „ona nie opiekuje się swoimi dziećmi, egoistka, myśli tylko o sobie” – a wewnętrznie czuje, że też miałaby ochotę się odprężyć, wyjść gdzieś sama. Chciałaby poczuć się piękną, adorowaną i otoczoną czyjąś opieką – jak jej dzieci, gdy opiekuje się nimi na co dzień.

Druga kobieta może pomyśleć o sąsiadce „kura domowa, zaniedbana, mogłaby coś ze sobą zrobić” – a wewnętrznie może pojawić się zazdrość związana z poczuciem, że sąsiadka lepiej się spełnia jako matka. Lepiej wie czego jej dzieci potrzebują i piecze ciastka na szkolną Wigilię. Może poczuć się gorszą matką. Krytyka ta nawarstwia się, a wewnętrznie jest to po prosu zazdrość. Prawdopodobnie też by tak chciała, ale nie potrafi lub nie może tego zrobić, bo ma takie wewnętrzne przekonanie.

Jeśli więc pojawia się jakakolwiek opinia skierowana do Ciebie, to możesz o niej zapomnieć ponieważ i tak dotyczy ona najczęściej wewnętrznego stanu osoby, która ją wyraża. Najprawdopodobniej mówi o tym, czego ta osoba chciałaby doświadczyć, a w tym momencie nie może lub sobie na to nie pozwala. Krytykuje cechy, które sama posiada i ich nie akceptuje.

Feedback wysokiej wartości

Czasami konstruktywna krytyka może się przydać, jeśli tylko jest wyrażona przez osobę, która chce pomóc w naszym rozwoju. Przykładem mogą być opinie osób trzecich dotyczących oceny naszej pracy lub twórczości. Jak najbardziej wskazane jest korzystanie z wiedzy innych, inspirowania się, analizy popełnionych błędów itp. Podobnie w życiu codziennym – można posłuchać rad, jeżeli ktoś mówi coś, co może nam pomóc. Możesz wziąć pod uwagę i przeanalizować opinie swoich bliskich. Być może znajdą się takie, które będą dla Ciebie dobre, inne po prostu wymarz z pamięci. Jeśli uznasz, że coś Ci nie odpowiada, postępuj według własnego sumienia. To, co dla jednej osoby jest dobre, innej może zupełnie nie służyć.

Poradź sobie z krytyką

Zachęcam skupić się na swoim wnętrzu, potrzebach i postępować tak, aby móc zasypiać spokojnie. Opinie osób, które tylko próbują podnieść swoją wartość Twoim kosztem, traktować tak, jakby ich po prostu nie było.

Jeśli natomiast sama masz ochotę wystawić opinię na cudzy temat, zastanów się nad sobą
i zadaj następujące pytania:

  • Dlaczego mnie to (co robi inna osoba) tak boli?
  • Dlaczego mnie to denerwuje?
  • Czy ja mam tę cechę w sobie?
  • Czy akceptuję w sobie tę cechę?
  • Czy chciałabym robić to, co robi osoba, którą w tym momencie opiniuję?
  • Czy dobrze się czuję sama ze sobą?

W taki sposób można bardziej poznać siebie i przestać wystawiać opinię o ludziach. Być może jest to krok, aby przestać krytykować samą siebie? Całe Twoje życie zależy tylko od Ciebie, także możesz sobie pomóc podchodząc do siebie łagodnie i ze zrozumieniem. Dlaczego opinia kogoś na Twój temat miałaby być ważniejsza od Twojej własnej? Przecież wszyscy jesteśmy tacy sami, nie ma lepszych, ani gorszych, uwierz w siebie i mów o sobie w superlatywach. Wówczas istnieje szansa, że inni też zaczną tak robić. Jeżeli nie, to… i tak będzie to dla Ciebie bez znaczenia.

Tekst: Monika Górzyńska

Polecane:

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *