Jak medytować – poradnik dla początkujących

Medytacja wcale nie musi być nudna i zajmować wielu godzin. Można medytować nawet kilka minut dziennie i to wcale nie siedząc bez ruchu! Korzyści dla samopoczucia będą nieocenione. Medytowanie pozwala pozbyć się stresu i dręczących myśli, odzyskać równowagę psychiczną i podreperować zdrowie. Jeśli więc czujesz się przytłoczona codziennym życiem i nawarstwiającymi się problemami, medytacja dla początkujących to coś w sam raz dla ciebie.

Jak medytować, żeby osiągnąć cel?

Przede wszystkim określmy, co jest naszym celem. W przypadku większości osób niezajmujących się do tej pory medytowaniem medytacja dla początkujących jest sposobem na uspokojenie myśli, wyciszenie się i relaks.

Jak medytować, żeby polubić tę aktywność? Podajemy kilka rad, które sprawią, że medytacja stanie się nie tylko skuteczna, ale też bardzo przyjemna.

Nie rób nic na siłę

Zmuszanie się do medytacji i długotrwałe siedzenie bez ruchu, by ten cel osiągnąć, nie ma sensu. Medytacja dla początkujących nie polega na powtarzaniu mantr ani powstrzymywaniu się od myślenia. Hasło „oczyść umysł” nie polega wcale na wyrzucaniu z niego wszystkich myśli. To zresztą się nie uda, przynajmniej na początku. Dużo lepszą metodą jest pozwolenie na swobodny przepływ myśli, tak by obserwować je, odnotowywać czego dotyczą, ale nie zatrzymywać uwagi na żadnej z nich. To świetny sposób na relaks – poczujemy się jak po orzeźwiającej kąpieli, z tą różnicą, że to nasz umysł stanie się czysty i świeży.

Metoda małych kroków

Agnieszka Maciąg, jedna z propagatorek medytacji jako sposobu na codzienny stres, radzi, żeby na początek zastosować metodę małych kroków. Na początek medytacja nie powinna trwać dłużej niż kilkanaście minut, najwyżej pół godziny. W ten sposób przyzwyczajamy się do nowej praktyki i poznajemy nasze na nią reakcje. Medytacja dla początkujących zadziała nawet wówczas, gdy poświęcimy na nią tylko kilka minut dziennie.

Wybierz spokojne miejsce

Dobre miejsce na medytację to nie tylko zaciszny gabinet. Medytacja dla początkujących może stać się na przykład przyjemnym rytuałem w drodze do lub z pracy. Doskonałym pomysłem jest też połączenie medytacji z relaksującą kąpielą lub słuchaniem kojącej muzyki.

Znajdź dogodny dla siebie czas

Nie ma ściśle określonej pory dnia dobrej na medytację. Medytuj wtedy, kiedy czujesz taką potrzebę. Wieczorna medytacja pozwoli wyciszyć myśli i poprawi sen. Jeśli medytujesz rano, poczujesz się silniejsza, by sprostać czekającym cię zadaniom.

Obserwuj przyrodę

Jak medytować na świeżym powietrzu? Dokładnie tak samo jak w domu. Pozwalamy myślom płynąć i nie skupiamy się na żadnej z nich. Piękne okoliczności przyrody sprawią, że nasz umysł dodatkowo będzie odpoczywał, a szum drzew czy strumyka pomoże w swobodnym przepływie myśli.

Oceń ten artykuł

Polecane:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *