Innowacyjne terapie w leczeniu krwiaków podskórnych

krwiak podskórny - badanie w szpitalu

Krwiaki podskórne to dość często pojawiający się problem – zwłaszcza u osób starszych lub zmagających się z problemami z krzepliwością krwi. Są najczęściej wynikiem urazów, chociaż mogą też powstawać spontanicznie. Jak współcześnie wygląda leczenie krwiaków podskórnych?

Czym są krwiaki podskórne?

Krwiaki to wylew krwi z uszkodzonego naczynia, która następnie gromadzi się wokół otaczających tkanek. Wynaczyniona krew rozpycha i uciska otaczające struktury, tworząc w tym miejscu zbiornik. Krwiak może tworzyć zgrubienie wyczuwalne dotykiem – jest to odgraniczenie między zbiornikiem z krwią a resztą tkanek. Barwa krwiaka zmienia się z czasem. Najpierw jest czerwona, potem sina, brunatna i ostatecznie żółta. Dodatkowo występujące objawy to m.in.: obrzęk i zaczerwienienie otaczającej skóry, ucieplenie skóry nad krwiakiem oraz tkliwość lub ból. Czasem można zauważyć objaw chełbotania – poruszając krwiakiem widać falę płynnej i skrzepłej krwi przemieszczającej się przez zbiornik.

Jeśli nie podejmowane są kroki medyczne w celu usunięcia krwiaka, to zmiana może utrzymywać się nawet przez kilka miesięcy.

Miejscowe leczenie krwiaków

W przypadku krwiaków niedużych rozmiarów zazwyczaj wystarczające jest stosowanie preparatów miejscowych. Przykładem jest maść z arniki górskiej, która ma właściwości przeciwobrzękowe, przeciwzapalne i przeciwbólowe oraz usprawniające krążenie krwi i limfy. Cienką warstwę preparatu stosuje się na skórę nad krwiakiem do 4 razy dziennie. Maść arnikowa często występuje jako preparat łączony z wyciągiem z kory kasztanowca. [1]

Dobry efekt miejscowy daje stosowanie żelu z heparyną. Ta substancja ma właściwości przeciwzakrzepowe, przeciwzapalne i przeciwobrzękowe. Stosuje się ją do 3 razy na dobę, nakładając na powierzchnię skóry nad krwiakiem. [2]

Małoinwazyjna ewakuacja

Często najlepszym sposobem na usunięcie krwiaka podskórnego, zwłaszcza jeśli daje szereg nieprzyjemnych objawów, jest jego ewakuacja. Żeby uniknąć używania skalpela i powstawania blizn, można użyć techniki delikatniejszej, ale również skutecznej, jeśli krew w krwiaku nie skrzepła. Do zbiornika utworzonego przez krwiak lekarz wbija się grubą igłą z cewnikiem (np. wenflon). Wolna końcówka igły jest połączona ze strzykawką, którą odciąga się uwięziony w tankach płyn.

Laseroterapia

W badaniach przeprowadzanych z użyciem lasera Nd:YAG (czyt. neodymowo-jagowy) wykazano, że taki rodzaj terapii umożliwiał ustępowanie wynaczynień krwi do tkanki podskórnej niemal dwa razy szybciej. Ta metoda będzie zapewne jeszcze badana, ale daje nadzieję na dobre efekty. [3]

Skuteczne leczenie krwiaków podskórnych jest ważne nie tylko ze względów estetycznych, ale również pozwala na uniknięcie lub zminimalizowanie powikłań tj. blizny, przebarwienia, infekcje czy martwica skóry. Jeśli doszło u Ciebie do wytworzenia się krwiaka dużych rozmiarów, nie ustępuje po wielu dniach od powstania lub jeśli sprawia on ból, zgłoś się po pomoc medyczną.

Bibliografia

[1]       P. Kriplani, K. Guarve, i U. S. Baghael, „Arnica montana L. – a plant of healing: review”, Journal of Pharmacy and Pharmacology, t. 69, nr 8, s. 925–945, sie. 2017, doi: 10.1111/jphp.12724.

[2]       „Heparyna – Medycyna Praktyczna”. Dostęp: 28 luty 2024. [Online]. Dostępne na: https://www.mp.pl/pacjent/leki/subst.html?id=371

[3]       B. Dekeyser, M. Wellens, i I. Talaber, „Use of Nd:YAG laser in bruise resolution caused by an injectable dermal filler procedure”, Clin Case Rep, t. 10, nr 3, s. e05402, mar. 2022, doi: 10.1002/ccr3.5402.

5/5 - (1 głosów)

Polecane:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *