Masz tendencję do oparzeń słonecznych? Planujesz wyjazd i nie chcesz doznać poparzenia słonecznego? A może po wizycie w solarium Twoja skóra jest czerwona i przy dotyku boli? Sprawdź, jak długo goi się poparzenie słoneczne i ile trwa proces złuszczania się naskórka. Dowiedz się jak sobie pomóc przyspieszając regenerację skóry.
Dlaczego dochodzi do poparzenia słonecznego i złuszczania naskórka?
Proces złuszczania się naskórka, potocznie określany mianem schodzenia skóry, jest następstwem zbyt długiego eksponowania swojego ciała na działanie promieniowania słonecznego. Szczególnie dotyczy to osób, które przebywają w pełnym słońcu bez zastosowanej ochrony w postaci kremów z SPF.
W tym miejscu warto zastanowić się, jakie dokładnie czynniki powodują poparzenie słoneczne, dlaczego tak się dzieje a także jak długo trwa proces odbudowy naskórka.
Nadmierne nasłonecznienie jest szkodliwe dla skóry. Około 85% promieniowania UVB pochłaniane jest przez naskórek człowieka, przez co niewielki odsetek przedostaje się w głąb skóry wrażliwej.
Schodząca skóra po opalaniu a solarium
Działanie światła ultrafioletowego stymuluje skórę do wytwarzania wzmożonych ilości melaniny, będącej pigmentem skóry, dzięki której latem można cieszyć się piękną opalenizną. Jednak słońce to nie tylko opalenizna, ale i ryzyko oparzenia słonecznego, które prowadzi do przedwczesnego starzenia się skóry.
Promienie UV naruszają warstwę hydro lipidową na naskórku, która w normalnych warunkach chroni skórę właściwą przed potencjalnymi uszkodzeniami. W ten sposób powstaje proces złuszczania naskórka, pozwalający na jego regenerację.
Wiele osób popełnia błąd i zastanawiają się nad tym jak przyspieszyć schodzenie skóry po opalaniu. W raportach z wyszukań w sieci wysoki indeks notuje fraza: schodząca skóra po opalaniu jak przyśpieszyć. Takie działanie niestety wywołuje wzmożone swędzenie skóry, a także jej podrażnienie, co finalnie jedynie pogarsza już i tak jej obniżoną kondycję.
Dobrą praktyką jest uzbrojenie się w cierpliwość. Zaczerwienienie finalnie ustąpi, a naskórek sam się złuszczy. Można jednak zastosować kosmetyki po opalaniu, które dodatkowo wzmacniają naskórek.
Jak długo złuszcza się naskórek przy oparzeniu pierwszego stopnia?
Wyróżnia się dwa główne rodzaje oparzeń słonecznych — pierwszego oraz drugiego stopnia. Z reguły objawy poparzenia słonecznego I stopnia ustępują po kilku dniach i dotyczą jedynie naskórka, będącego cienką warstwą zewnętrzną na skórze. Oprócz faktu że ma miejsce łuszczenie się jego komórek typowe są również obrzęki, zaczerwienienie oraz rumienie.
Jak długo złuszcza się naskórek przy oparzeniu drugiego stopnia?
Tutaj sprawa jest nieco bardziej skomplikowana, ponieważ nie tylko naskórek został naruszony, ale i skóra właściwa. Czas gojenia szacuje się na kilka tygodni, a człowiek musi uporać się z pęcherzami i nadżerkami. Co więcej, II stopień oparzenia jest groźny, może dojść do drgawek, spadku temperatury ciała i ciśnienia, a także ogólnego osłabienia organizmu.
Od jakich innych czynników zależy czas schodzenia skóry?
To, jak bardzo naskórek będzie się łuszczyć i w jakim stopniu dojdzie do poparzenia słonecznego, uzależnione jest w dużej mierze od czasu przebywania na słońcu, wysokości temperatury, a także zastosowanej ochrony przeciwsłonecznej. Co więcej, im dana osoba ma jaśniejszy typ karnacji, tym problem schodzącej skóry będzie bardziej nasilony.
Schodząca skóra po opalaniu
Podsumowując, nie ma konkretnej odpowiedzi na pytanie: jak długo trwa proces schodzenia skóry po opalaniu? Jest to kwestia w dużej mierze indywidualna, zależy od różnych czynników.
Niemniej należy pamiętać, że oparzenia słoneczne, mimo iż raczej niegroźne, przyspieszają proces fotostarzenia skóry, co przekłada się na jej ogólną kondycję, wygląd i zdrowie. Dla własnego dobra, planując przebywanie na słońcu, co możesz zrobić to należy zaopatrzyć się w kremy z filtrem SPF, a także kosmetyki dedykowane po opalaniu.
Tworząc treść tego artykułu inspirowaliśmy się materiałami ze strony: https://gemini.pl/poradnik/artykul/schodzaca-skora-po-opalaniu-jak-sobie-z-nia-poradzic-skuteczne-sposoby/