Ile powinien kosztować pierścionek zaręczynowy? Kompleksowy przewodnik

Sprawdź jaki pierścionek zaręczynowy wybrać.

Wybór i decyzja o zakupie pierścionka zaręczynowego może być trudnym zadaniem. Jest to bowiem nie tylko symbol wiecznej miłości, ale również znacząca inwestycja. Znalezienie odpowiedniej równowagi między jakością pierścionka a jego ceną może być nie lada wyzwaniem. Dzięki odpowiednim wskazówkom i wykonaniu researchu na własną rękę, możesz znaleźć idealny pierścionek, który będzie pasował do Twojego budżetu, ale i stylu Twojej przyszłej żony. Nasz przewodnik pomoże Ci podjąć najlepszą decyzję.

Pierścionek zaręczynowy jest ponadczasowym symbolem miłości i zaangażowania partnera w związek. Tradycyjnie to zawsze przyszły pan młody kupuje pierścionek jako prezent dla swojej wybranki, chociaż dzisiaj zasady dotyczące tego typu podarunku są bardziej elastyczne niż kiedykolwiek. Pary mają swobodę wyboru dowolnego wzoru, praktycznie nie są już ograniczone sztywnymi zasadami, poza tym często wspólnie wybierają pierścionki zaręczynowe.

Niezależnie od tego, warto przeprowadzić wcześniej małe rozeznanie i sprawdzić, na co nas stać, a na co nie i ile chcemy jednorazowo przeznaczyć na zakup. Czego szukać, a czego unikać, poszukując pierścionka zaręczynowego?

Co należy wziąć pod uwagę przy określaniu kosztów zakupu pierścionka?

Kiedy już masz ogólne pojęcie o tym, ile możesz (chcesz) wydać na pierścionek, możesz zacząć zawężać swoje opcje. Pierwszym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę, jest rodzaj materiału użytego do produkcji biżuterii: czy są to diamenty, złoto, platyna, czy może jakiś wyjątkowo ciekawy mix. Pierścionek z brylantem, na przykład, to prawdopodobnie najbardziej klasyczny symbol miłości. Jest to również najdroższa opcja. Diamenty to minerały tradycyjnie oceniane na podstawie takich cech, jak barwa, jasność i masa (wyrażona w karatach), zaś po ich obróbce dochodzi jeszcze rodzaj szlifu. Karat to jednostka miary używana do określenia wagi diamentów oraz złota. Jeśli chcesz wydać jak najmniej, musisz rozważyć materiały o niższej liczbie karatowów czy diamenty z tzw. imprefekcjami (często niewidocznymi gołym okiem).

Inne kamienie zamiast diamentów

Chociaż diamenty są piękne i rzadkie, są również niesamowicie drogie. Dlatego można rozważyć inne, mniej kosztowne, ale również bardzo atrakcyjne klejnoty, np. tanzanit albo rubin czy szafir, które z powodzeniem zdobią pierścionki zaręczynowe.

Pierścionki zaręczynowe najczęściej są ze złota, drugi najczęściej wykorzystywany metal to srebro, chociaż mniej wartościowe, to również piękna, opłacalna opcja. Platyna z kolei to niezwykle trwały metal, a poza tym idealny wybór dla osób z alergią na metale. Możesz rozważyć także pierścionek zaręczynowy z palladu. Jest to rzadki, niezwykle jasny metal, twardszy niż platyna i zyskujący ostatnio na znaczeniu. Jest często używany do wyrobu obrączek.

Jak zaoszczędzić pieniądze na pierścionku zaręczynowym?

Często możesz zaoszczędzić trochę środków, kupując pierścionek online. Podczas gdy salony stacjonarne często mają szerszy wybór i pomocną obsługę, sklepy internetowe również mają swoje zalety. Po pierwsze, możesz wybierać spośród szerokiej gamy stylów i wzorów, o każdej porze dnia i z dowolnego miejsca. Oferty sklepów internetowych jest też łatwo ze sobą porównać. Ponadto, wiele sklepów internetowych oferuje bezpłatną wysyłkę i bezproblemowy zwrot towaru.

Szukaj ofert specjalnych i wyprzedaży

Innym sposobem na zaoszczędzenie pieniędzy na pierścionku zaręczynowym jest wyszukiwanie promocji – są one dostępne zwłaszcza po „sezonie zaręczynowym”. Możesz szukać w znanych sieciach jubilerskich, choć tam nie zawsze sprzedawane są pierścionki z wysokiej jakości materiałów. Warto również poszukać wyprzedaży w mniejszych, niezależnych sklepach jubilerskich. Podczas zakupów i wyprzedaży ważne jest, aby uważać na podróbki. Aby uniknąć zakupu imitacji, zawsze kupuj pierścionek u renomowanego sprzedawcy, jak np. Dom Jubilerski A&A, który ma w Polsce sześć salonów stacjonarnych oraz prowadzi sprzedaż internetową.

Oszacuj koszt pierścionka zaręczynowego

Teraz, gdy wybrałeś już ogólnie model pierścionka i wiesz, co ile kosztuje, nadszedł czas, by sprawdzić, czy nie przepłacisz. Spróbuj dowiedzieć się, ile kosztowałby diament albo inny drogocenny kamień, gdyby został zakupiony osobno. Sprawdź średni rynkowy koszt jednego karata diamentu. Następnie musisz wziąć pod uwagę koszt oprawy kamienia. Większość pierścionków powstaje ze złota, srebra lub platyny, więc możesz przejść się do pobliskiego, mniejszego zakładu jubilerskiego i zapytać, ile kosztowałaby oprawa Twojego kamienia.

Oceń ten artykuł

Polecane:

1 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *