Fale, loki, koki i łysina

wypadanie włosów u kobiet

Bujne włosy od zawsze były synonimem kobiecego piękna. Gęste fale i imponujące koki dodają urody bardziej niż najpiękniejsza biżuteria. Gdy na szczotce pojawia się kilka włosów więcej, bijemy na alarm. Utrata włosów jest zawsze powodem do niepokoju – wyjaśnia Beata Dziweńka, trycholog. Jest świadectwem zmian w organizmie, którym jak najszybciej powinien przyjrzeć się specjalista, ponieważ nic nie dzieje się bez przyczyny.

Kobiety łysieją?

W obecnych czasach wypadanie włosów to już nie tylko przypadłość mężczyzn. Z problemem tym zmaga się coraz więcej kobiet, powodując silny stres i obniżenie poczucia własnej atrakcyjności.

Wpływ kosmetyków, farbowania?

Inwazyjne zabiegi fryzjerskie, częste używanie suszarki i prostownicy, niedokładne mycie i niedopasowana do rodzaju skóry głowy pielęgnacja, mocne upięcia, ściąganie włosów gumką, ciasne warkocze. Wszystko to może mieć wpływ na wypadanie włosów.

Wiek ma znaczenie?

Problem dotyka nie tylko starszych. Związane jest to nie tylko z genetyką, ale bardzo szybkim tempem życia.

Menopauza zbiera żniwo?

Menopauza to okres rewolucji u kobiety. Hormony mają negatywny wpływ na włosy, zostaje zaburzony ich naturalny cykl wzrostu. Efektem jest masowa utrata włosów. Jednak nie każda kobieta je traci. Mimo to, z powodów estetycznych, jest to trudny i stresujący czas. Czasem bywa że kobietom śnią się wypadające włosy.

Włos zastępuje nowy?

Przy menopauzie włosy potrafią się zregenerować, ale rzadko wracają do stanu sprzed przekwitania.

Łysienie plackowate kojarzymy ze starszym panem.

Łysienie plackowate może dotyczyć zarówno dzieci, kobiet, jak i mężczyzn. Zaliczana do jednych z częstszych chorób autoimmunologicznych, jest przewlekłą i nawrotową chorobą zapalną. Nieznane są dokładne przyczyny jej powstawania. W przypadku tej choroby utrata włosów następuje dynamicznie, ale nie musi być trwała.

Jakie są objawy łysienia?

Objawia się pojawieniem pojedynczych, łysych łat, które systematycznie się powiększają, lub kilkoma mniejszymi ogniskami na całej głowie. Skóra w łysym miejscu jest gładka i błyszcząca, pojawiają się charakterystyczne, krótko ułamane włosy, a miejsca te mogą czasami powodować swędzenie. Pojawienie się takich ognisk należy skonsultować z lekarzem dermatologiem lub trychologiem.

Jak jeszcze łysieją kobiety?

Wśród przyczyn istotnych dla łysienia u kobiet należy wspomnieć o innych elementach mających wpływ na kondycję włosów. Są to: złe odżywianie i osłabienie organizmu, szczególnie po restrykcyjnym odchudzaniu, czas po porodzie, uwarunkowanie genetycznie, łysienie androgenowe typu męskiego (powstają zakola, przerzedza się czubek głowy), niedokrwistość powstała z niedoboru żelaza, radioterapia i chemioterapia, stres i traumatyczne zdarzenia, zaburzenia jedzenia, niektóre leki (antykoncepcyjne, rozrzedzające krew, antydepresyjne).

Nerwy nie służą?

Zdecydowanie. Kiedy żyjemy w ciągłym stresie i napięciu, kondycja naszych włosów może gwałtownie się pogorszyć. Zdarzały się przypadki całkowitego wyłysienia pod wpływem sytuacji traumatycznych. Przykładem jest trichotillomania, polegająca na kompulsywnym wyrywaniu włosów.

Tarczyca wpływa na włosy?

Tak, ma duże znaczenie. Zarówno nadczynność jaki i niedoczynność. Dopóki nie zostanie wyrównany poziom hormonów w organizmie, proces zatrzymania wypadania włosów i jego odrost ulegają spowolnieniu. O ile szybko zadbamy o odpowiednią kurację, nie musi stanowić to poważnego problemu.

Spory zasięg.

Problem wypadania włosów jest coraz częstszy, tak samo jak przyczyn jego powstawania.

Co, gdy się łamią?

Łamliwość włosów w większości związana jest z nieprawidłową pielęgnacją, zabiegami chemicznymi, często niedoborem witamin i składników odżywczych, a co za tym stoi – złym odżywianiem i słabym nawodnieniem organizmu. Zdrowe włosy wymagają odpowiedniej pielęgnacji, systematyczności i dobrze dobranych kosmetyków, które wspomagają nasz proces regeneracji.

Jak żyć bez suszarki?

To faktycznie problem. Najlepiej korzystać z niej jak najmniej, a jeśli już musimy, to zakupmy dobrej jakości suszarkę, najlepiej z regulacją strumienia ciepłe–zimne i starajmy się suszyć z większej odległości. Warto posiadać produkty chroniące przed źródłem ciepła, zapewniające dodatkową ochronę.

Kosmetyki mają znaczenie?

Kosmetyki mają znaczenie, gdy pojawią się widoczne braki owłosienia na głowie. Wtedy pielęgnacja powinna być dopasowana do danego problemu, aby stymulować, pielęgnować i odpowiednio wspomagać pobudzenie mieszków włosowych. Poza tym nawet jeśli nie występuje u nas wypadanie włosów to i tak warto poznać najbardziej szkodliwe i podrażniające składniki w kosmetykach. Wszystko po to, by używać lepszych, mniej szkodliwych dla naszej skóry produktów pielęgnacyjnych i zawczasu zapobiegać takim problemom, jak łysienie.

Kiedy panikować?

Martwić się możemy, gdy faktycznie zauważymy, że fryzura robi się coraz cieńsza, są widoczne prześwity, a na szczotce i w odpływach wanny pojawi się duża ilość włosów. To jest moment, kiedy powinno się skonsultować zaistniały problem ze specjalistą lekarzem lub trychologiem.

Łysienie to znak czasów?

Można się z tym zgodzić. Ciągły pośpiech, stres, brak czasu na relaks, żywność i kosmetyki napchane chemią… Wszystko to powoduje obciążenie dla naszego organizmu i w konsekwencji przekłada się na kondycję naszej skóry i włosów.

5/5 - (2 głosów)

Polecane:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *