Dlaczego właściwa dieta przy chemioterapii jest tak ważna?

Odpowiednia dieta przy chemioterapii jest jednym z ważniejszych czynników mających wpływ na powodzenie w leczeniu raka na każdym jego etapie. Z tego względu niezwykle istotne jest to, by optymalną, właściwą dietę wprowadzić jak najszybciej. Jak powinno wyglądać odżywianie u osoby chorej na nowotwór?

Jaka dieta przy chemii?

Jak się okazuje, duża liczba pacjentów z nowotworem jest w stanie znacznego niedożywienia już w momencie zdiagnozowania choroby. Postęp choroby jedynie pogłębia ten problem. Tymczasem właściwa dieta, indywidualnie dopasowana do pacjenta pozwala na utrzymanie właściwej masy ciała i zapobieganie powstawaniu niedoborów składników odżywczych. Co istotne, dzięki niej możliwe jest także zminimalizowanie skutków ubocznych chemioterapii.

Chemioterapia, choć często jest konieczna, osłabia organizm i zmienia zapotrzebowanie organizmu na składniki odżywcze. Nierzadko powoduje także zmniejszenie apetytu.

Z czego powinna się składać dieta przy chemii? Jeśli chodzi o chemioterapię białaczki dieta powinna składać się przede wszystkim z białka. Jest ono niezbędne dla regeneracji uszkodzonych tkanek, a także zapewnienia zwiększonej pracy układu immunologicznego. W związku z tym szacuje się, że pacjent onkologiczny ma o 20 proc. wyższe zapotrzebowanie energetyczne niż osoba zdrowa. Wskazane jest więc spożywanie od 100 do 120 gramów białka dziennie. Wartościowe białko zawierają m.in. chude mleko, chude mięso, ryby, twaróg, jajka, a także przetwory zbożowe.

Dieta przy chemioterapii powinna także zawierać odpowiednią ilość właściwych węglowodanów. Pozwalają one nie tylko zapewnić prawidłowy metabolizm białek, ale także dostarczyć niezbędnych dla neutralizacji wolnych rodników antyoksydantów.

Odżywianie w czasie chemii powinno także uwzględniać witaminy. Szczególnie istotne są witaminy C i E, a także cynk, selen, miedź, magnez, żelazo i beta-karoten.

Dieta przy chemioterapii chłoniaka, a także innych nowotworów wiąże się także z pewnymi wyrzeczeniami. Z jadłospisu należy wykluczyć takie produkty jak tłuste wędliny, konserwy, boczek, ser żółty, topiony, a także sery pleśniowe oraz potrawy smażone na tłuszczu, smalec i margaryny. Nie powinno się także spożywać tłustych gatunków mięs, alkoholu, kakao, czekolady, gazowanych napojów, placków ziemniaczanych, kotletów, krokietów. W diecie nie może się też znaleźć bigos, pizza, hamburgery, chipsy, frytki czy fasolka po bretońsku. Należy również wykluczyć ostre przyprawy takie jak pieprz, paprykę, chili, ocet, curry, musztardę, gałkę muszkatołową i nadmiar soli oraz unikać makaronów, grubych kasz, soczewicy, soi, fasoli i grochu.

Właściwy sposób żywienia przy chemioterapii pozwala nie tylko wzmocnić odporność, ale także zregenerować organizm. Dzięki odpowiedniej diecie możliwe jest wspieranie terapii i łatwiejsze odzyskanie sił po intensywnym leczeniu.

Na stronie fundacji DKMS znajdziesz sporo ciekawych tekstów o żywieniu https://www.dkms.pl/pl/zywienie

Oceń ten artykuł

Polecane:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *