Czym zastąpić cukier?

czym zastąpić cukier

Zdaniem autora książki Sugar Blues, Williama Dufty’ego, cukier silnie uzależnia i przyczynia się do wielu chorób, w tym cukrzycy typu II, miażdżycy oraz rozwoju nowotworów. Sprawdź, czym sprytnie zastępować biały cukier, aby cieszyć się słodkim smakiem, bez szkody dla zdrowia.

Gorzkie konsekwencje słodkiej substancji

Wysokie spożycie cukru w diecie przyczynia się do nagłych skoków insuliny i IGF (insulinopodobnego czynnika wzrostu) w ludzkim organizmie. Zbyt częste prowadzą do rozwoju cukrzycy typu II oraz rozwoju komórek rakowych. Te dwie choroby łączy więcej niż mogłoby się początkowo wydawać. Najnowsze badania udowadniają, że diabetycy są bardziej narażeni na choroby nowotworowe. Zbyt wysoki poziom cukru we krwi powoduje zapalenia w organizmie, a te, jeśli długo utrzymują się w ciele, prowadzą do rozwoju komórek chorobowych.

Nic zatem dziwnego, że osoby niestroniące od słodyczy częściej zapadają na choroby, łatwiej się przeziębiają i mają gorszy stan skóry. Trądzik u nastolatków jest w dużej mierze spowodowany dietą, która wywołuje stany zapalne. Okazuje się zatem, że epidemia chorób cywilizacyjnych spowodowana jest dietą ubogą w składniki odżywcze i przesyconą cukrem, lub jego równie szkodliwym zamiennikiem, syropem glukozowo-fruktozowym. Jak napisał dr David Servan-Schreiber w kultowej książce Antyrak, kiedy w 1820 roku spożycie cukru na osobę wynosiło zaledwie 2 kg rocznie, to w 2000 roku wyniosło już 70 kg na osobę w skali roku. Zbombardowany cukrem organizm zaczął podupadać na zdrowiu. Kolejne pokolenia są coraz słabsze i jeszcze bardziej narażone na choroby takie jak cukrzyca nabyta czy rak okrężnicy. Czym zatem zastąpić cukier, gdy kochamy słodki smak?

Słodkie syropy

Syrop z agawy pozyskiwany jest z kaktusa i jest najbardziej znanym zamiennikiem białej substancji. Jego indeks glikemiczny jest cztery do pięciu razy niższy niż indeks miodu i dlatego poleca się go nawet chorym na cukrzycę. Niestety, jego zawartość kaloryczna jest nawet o 25% wyższa niż w przypadku białego cukru, należy go zatem używać z umiarem. Ponadto, podczas produkcji większość dobroczynnych składników ulega zniszczeniu, więc poza fruktozą i kaloriami nie dostajemy niczego więcej.
syrop z agawy

Syrop klonowy natomiast nie traci drogocennych substancji odżywczych i dlatego, choć droższy, powinien znaleźć się na półce każdego, kto chce unikać cukru. Ten kanadyjski wynalazek zawiera witaminy z grupy B oraz minerały: mangan, cynk i magnez. Ponadto regularnie spożywany wykazuje właściwości przeciwutleniające, które chronią przed nowotworami (głównie nowotworem prostaty i płuc). Syrop klonowy pomaga cukrzykom, bo wysoka zawartość polifenoli spowalnia działanie enzymów przekształcających węglowodany złożone do glukozy. Dzięki obecności cynku i antyoksydantów zmiany miażdżycowe mogą zostają zahamowane, a naczynia krwionośne uszczelnione.
syrop klonowy

Syrop daktylowy powstaje ze zmiksowanych daktyli. Gładka masa jest następnie poddawana procesowi pasteryzacji i filtracji, co zubaża syrop o cenne substancje, lecz nie pozbawia ich całkowicie. Korzystając z tego zamiennika możemy mieć zatem pewność, że wzbogacamy dietę o błonnik, witaminy i minerały: B3, A, E, K, potas, żelazo, polifenole i luteinę. Syrop daktylowy dostępny jest w sklepach ekologicznych oraz w supermarketach na półkach ze zdrową żywnością. Można jednak zrobić go również samemu. Wystarczy garść ekologicznych daktyli zalać gorącą wodą, odstawić na kilka godzin, a następnie zblendować na gładką masę. Aby uzyskać bardziej jednolitą konsystencję, syrop należy przefiltrować przez czystą gazę.
syrop daktylowy

Sypkie zamienniki cukru

Ksylitol robi furorę na półkach bio, a producenci chętnie to wykorzystują. Sława cukru brzozowego nie jest jednak przeceniona. Ten organiczny związek chemiczny pochodzi z kory fińskiej brzozy i ma nieporównywalnie niższy indeks glikemiczny niż glukoza (8:100). Dobrze wpływa na uzębienie oraz pomaga diabetykom, jest bowiem metabolizowany z niewielkim udziałem insuliny. Z powodzeniem mogą go używać osoby chcące zredukować tkankę tłuszczową, zawiera bowiem o 40% mniej kalorii niż biały cukier. Docenią go również osoby na diecie odkwaszającej. W przeciwieństwie do cukru, ksylitol ma odczyn zasadowy. Nadaje się do wypieków, bo jest odporny na działanie wysokich temperatur.
ksylitol

Stewia, czyli zioło słodowe to nowość na europejskim rynku, choć jego słodki smak Indianom znany jest od kilkuset lat. Ten naturalny słodzik jest 300 razy słodszy od cukru, a w ogóle nie zawiera kalorii. Jest bezpieczny dla diabetyków oraz chorych na nadciśnienie tętnicze. Stewia z powodzeniem zastępuje cukier w napojach, które chwalą się niską kalorycznością. Dostępna jest do samodzielnego użytku jako słodzik w płynie lub proszek, którym można słodzić herbatę lub dodawać do konfitur. Stewia sprawdzi się w naturalnej postaci (liście lub susz) również jako słodki dodatek do egzotycznych sałatek. W przeciwieństwie do ksylitolu nie nadaje się do wypieków, bo nie ulega krystalizacji. Ze względu na goryczkowy posmak nie wszystkim jednak przypadnie do gustu.
Stewia

Brązowy cukier kokosowy zyskuje coraz więcej zwolenników wśród łasuchów oraz wyprzedza cukier trzcinowy pod względem ilości wartości odżywczych. Pozyskuje się go ze słodkiej wydzieliny palm kokosowych i bogaty jest w magnez, potas, cynk, żelazo, wapń i fosfor oraz witaminy z grupy B. Charakteryzuje się niskim indeksem glikemicznym (w porównaniu z glukozą: 35:100), więc nie powoduje niebezpiecznych skoków cukru do krwi. Jego zdecydowanym atutem jest przyjemny, kokosowy zapach, który sprawdza się zwłaszcza podczas wypieków. Niestety, ten cukier, podobnie jak biały, zawiera mnóstwo sacharozy, więc należy do używać z umiarem.

cukier kokosowy

Polecane:

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *