Czym powinny cechować się lampy zewnętrzne? Oświetlenie idealne do ogrodu

art1 marzec2024 freepik 24 wp
art1 marzec2024 freepik 24 wp

Ogród to marzenie wielu osób i trudno się temu dziwić. Trudno o lepsze miejsce do odpoczynku po ciężkim dniu pracy – zwłaszcza wiosną czy latem. Jednak, aby móc w pełni się nim cieszyć, trzeba najpierw go we właściwy sposób zaaranżować. Należy m.in. zadbać o odpowiednie lampy zewnętrzne. Czym powinno cechować się tego typu oświetlenie?

Lampy zewnętrzne – jakie modele można znaleźć na rynku?

Zacząć trzeba od tego, że lampy zewnętrzne to bardzo szeroka kategoria produktów. Widać to doskonale na przykładzie oferty sklepu internetowego https://luxar.com.pl/lampy-ogrodowe. Przede wszystkim oświetlenie przeznaczone na zewnątrz budynków podzielić można na klasyczne lampy zasilane energią elektryczną i lampy solarne – zasilane przez słońce. Każde rozwiązanie ma swoje zalety i wady.

Na pewno zewnętrzne lampy solarne są bardzo szybkie i proste w montażu. Często mają formę słupków, które wystarczy wbić w ziemię. Lampy zasilane prądem są z oczywistych względów bardziej skomplikowane w montażu. Oświetlenie solarne działa na zasadzie kumulowania promieniowania słonecznego. W ciągu dnia gromadzą światło, a po zapadnięciu zmierzchu je oddają. Są więc energooszczędne i ekologiczne, ale świecą zazwyczaj do maksymalnie 10 godzin, co jest pewnym ograniczeniem. 

Jak znaleźć idealne lampy zewnętrzne do swojego ogrodu?

W ogrodzie nie można zamontować pierwszego lepszego oświetlenia. Muszą być to lampy dostosowane do trudnych warunków, które często panują na zewnątrz budynków. Powinny się one cechować przede wszystkim wysoką odpornością na wilgoć i pył. Muszą też dobrze znosić znaczne wahania temperatury.

W praktyce lampy zewnętrzne mają wysoką klasę szczelności – minimum IP44. W bezpośrednim sąsiedztwie oczek wodnych stosuje się oświetlenie o jeszcze lepszych parametrach. Najwyższy stopień ochrony przed zawilgoceniem i zakurzeniem to IP68. Nie bez znaczenia jest poza tym klasa ochronności. Oświetlenie zewnętrzne musi reprezentować jej II lub III stopień. 

Jak rozmieścić lampy zewnętrzne, aby uzyskać odpowiedni efekt?

Kluczem do sukcesu jest odpowiednie rozmieszczenie lamp w ogrodzie. O czym trzeba w tym przypadku pamiętać? Przede wszystkim w pobliżu bramy, drzwi wejściowych czy ciągu komunikacyjnego powinny się znaleźć mocniejsze lampy. Ich zadaniem jest zapewnienie ludziom bezpieczeństwa i ułatwienie korzystania z danej przestrzeni. Oświetlić trzeba też taras czy wjazd do garażu, a także miejsca odpoczynku np. ławki, altany, werandy. Warto przy tym uwzględnić swoje własne potrzeby i oczekiwania. 

Czy warto zdecydować się na lampy zewnętrzne LED?

Oświetlenie w ogrodzie pełni bardzo ważną funkcję, ale wiele osób podchodzi do jego montażu ze sporą rezerwą. Powodem są wysokie koszty energii elektrycznej. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest zakup zewnętrznych lamp solarnych i oświetlenia LED. Pierwsze w zasadzie nie generują żadnych kosztów, bo działają za sprawą promieniowania słonecznego. Drugie z kolei wykorzystują energooszczędną i niezawodną technologię ledową, która od lat zyskuje na popularności.

Dodatkowo warto zainwestować w lampy zewnętrzne wyposażone w czujnik ruchu. Mają one tę zaletę, że załączają się tylko wówczas, gdy ktoś przechodzi obok nich. Tego typu oświetlenie doskonale sprawdza się w przypadku wszelkiego rodzaju ciągów komunikacyjnych. Godne uwagi jest też oświetlenie z czujnikiem zmierzchu oraz nowoczesne lampy z programatorem czasowym, które można ustawić odpowiednio do swoich aktualnych potrzeb. 

Polecane:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *