Czy warto zapisać dziecko do harcerstwa?

wyjaśniamy czy warto zapisać dziecko do harcerstwa

Polskie harcerstwo istnieje od ponad stu lat i miało wpływ na wiele pokoleń. Obecnie nie cieszy się aż tak dużą popularnością, jak jeszcze kilka dekad temu, jednak wiele jednostek harcerskich nadal działa i wciąż przyciąga dzieci i młodzież. Zobacz, czym zajmują się współcześni harcerze i czego ta organizacja może nauczyć Twoje dziecko!

Harcerstwo jest świetnym sposobem na rozwijanie swoich pasji i spędzanie czasu z rówieśnikami. Charakterystyczny plecak harcerski zawsze kojarzył się z osobą pomocną i zaradną. To cechy, które zdecydowanie warto wspierać. Dlatego, jeśli Twoje dziecko chce założyć mundur, możesz bez obaw zapisać je do tej organizacji. Co musisz wiedzieć o harcerstwie, zanim wyślesz tam swoją pociechę?

Mundur i ekwipunek harcerza

Dzieci i młodzież, które należą do harcerstwa, mają charakterystyczne mundury. Dzięki nim identyfikują się ze swoim hufcem. Zapisując dziecko do harcerstwa, należy wyposażyć go w taki mundur. Konieczne będzie też skompletowanie ekwipunku, przydatny jest np. plecak harcerski dla dzieci. Własny, wygodny plecak jest niezbędny podczas rajdów, zawodów czy biwaków. Ważne są także solidne i komfortowe buty dla harcerza – muszą sprawdzać się zarówno podczas konkurencji sprawnościowych, jak i na górskim szlaku.

Harcerstwo i turystyka

Tym, co najbardziej kojarzy się wszystkim z harcerstwem, są różne rajdy, biwaki i obozy. Takie wyjazdy są dla dzieci i młodzieży cenną lekcją oraz okazją do zabawy. Na wycieczkę należy zabrać wyposażenie takie jak mundur, wygodne buty i plecak kostka. Harcerze zdobywają nowe sprawności i uczą się podstawowych zasad przetrwania – jak np. rozbijanie obozu, rozpalanie ogniska czy trzymanie nocnych wart. Młodzież zdobywa także umiejętności praktyczne związane z budowaniem prostych konstrukcji, czy przygotowywaniem posiłków. W czasie obozów harcerskich odbywa się też sporo aktywności na świeżym powietrzu – są to nie tylko górskie wędrówki, ale także spływy kajakowe, biegi czy wspinaczka. Wyjazdy na obozy uczą też szacunku do natury i zachowań proekologicznych.

Artystyczna strona harcerstwa

Zapisanie dziecka do tej organizacji może mu pomóc rozwijać różne twórcze pasje. Wśród harcerskich sprawności znajdują się te związane z pracami plastycznymi, fotografią czy szyciem. Niektóre dotyczą również muzyki – śpiewu i gry na instrumentach. Istnieje też wiele sprawności związanych z rzemiosłem. Takie zajęcia rozwijają wyobraźnię i pozwalają zdobyć praktyczne umiejętności.

Harcerstwo – szkoła charakteru

Jednak największą zaletą harcerstwa jest niewątpliwie kształtowanie etycznych postaw wśród dzieci i młodzieży. Harcerze biorą udział w różnych akcjach charytatywnych, wolontariacie i pomocy słabszym. Uczą się także odpowiedzialności, solidarności i uczciwego współzawodnictwa. Umiejętność współdziałania w przyjacielskiej atmosferze z pewnością przyda im się w dorosłym życiu. Harcerze są też zaangażowani w różne działania związane z upamiętnianiem historii i propagowaniem postaw patriotycznych.

Oceń ten artykuł

Polecane:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *