Czy CADR oczyszczacza powietrza jest ważny?

Przyglądając się specyfice technicznej oczyszczaczy powietrza dostępnych w sklepach, można dostrzec, że jedną z różnic pomiędzy nimi jest wartość CADR. Rozbieżności pomiędzy poszczególnymi modelami bywają dość duże. Ponadto zdarza się, że zamiast określenia CADR w karcie produktu znajduje się hasło “maksymalny przepływ powietrza”. Dlaczego tak się dzieje i czy CADR stanowi ważną cechę oczyszczacza?

CADR a maksymalny przepływ powietrza

Określenia CADR i maksymalny przepływ powietrza czasami stosowane są wymiennie, lecz nie można postawić między nimi znaku równości, chociaż obie wartości dotyczą wydajności sprzętu i są wyrażane są w m³/h. Maksymalny przepływ powietrza, jak wskazuje sama nazwa, informuje o tym, jaka ilość powietrza może przepłynąć przez oczyszczacz w ciągu jednej godziny. CADR natomiast informuje o tym, ile powietrza oczyści sprzęt z kurzu, pyłków i dymu. To nie wszystkie różnice. Warto bowiem zaznaczyć, że informacja o maksymalnym przepływie powietrza zazwyczaj podawana jest na podstawie testów przeprowadzonych przez producenta, tak więc pewne znaczenie mają tutaj zastosowane przez niego metody pomiaru. Bardziej wiarygodnym wskaźnikiem jest zatem CADR.

Skrót CADR pochodzi od słów Clean Air Delivery Rate. W języku polskim oznacza to współczynnik dostarczania świeżego powietrza. Jest to standard ustalony przez amerykańską organizację Association of Home Appliance Manufacturers (AHAM), czyli  Stowarzyszenie Producentów Sprzętu Gospodarstwa Domowego. Oczyszczacze powietrza, które zostały poddane nadzorowanym przez nią badaniom zgodnie z normą ANSI-/AHAM-AC-1 otrzymują atest AHAM. Certyfikat ten stanowi zatem gwarancję, że zadeklarowana przez producenta wydajność sprzętu została potwierdzona przez niezależną organizację. Niezbędne w tym celu testy przeszły m.in. oczyszczacze marki Xiaomi.

Wydajność oczyszczacza o powierzchnia pracy

Zarówno CADR, jak i przepływ powietrza wskazują na wydajność sprzętu, tak więc pozwalają na ocenę maksymalnej powierzchni, którą będzie w stanie oczyścić urządzenie. Wprawdzie producenci zwykle obliczają ją sami i umieszczają odpowiednią informację w opisie produktu, lecz stosowane przez nich przeliczniki znacznie się od siebie różnią.

Zdarza się, że oczyszczacz o wydajności niespełna 400 m³/h jest rekomendowany do powierzchni 95 m², natomiast Xiaomi Air Purifier Pro o wskaźniku CADR 500 m³/h producent poleca do pomieszczeń o wielkości do 60 m². Widać zatem, że zamiast sugerować się powierzchnią oczyszczania podaną w opisie produktu, lepiej samodzielnie porównać możliwości dostępnych oczyszczaczy poprzez sprawdzenie ich wskaźników CADR lub maksymalnego przepływu powietrza.

Wybór urządzenia, którego wydajność jest zbyt niska w porównaniu do wielkości pomieszczenia, może sprawić, że skuteczność oczyszczania będzie słaba albo oczyszczacz będzie musiał nieustannie pracować na najwyższych obrotach, których głośność często przekracza 60 dB, czyli poziom hałasu towarzyszący pracy odkurzacza. Biorąc to pod uwagę, na pytanie postawione na początku artykułu należy odpowiedzieć twierdząco. CADR jest jedną z najważniejszych cech oczyszczacza powietrza, a zapoznanie się z nim powinno być traktowane jako jeden z pierwszych kroków do wyboru dobrego urządzenia. Jakie inne cechy brać pod uwagę podczas wyboru idealnego oczyszczacz powietrza można znaleźć na stronie https://ranking-oczyszczaczy.pl/ w sekcji poradniki. 

Jak dbać o zdrowie, mieszkając przy ruchliwej ulicy?

Mieszkanie w centrum miasta ma zarówno swoje zalety, jak i wady. Do tych drugich bez wątpienia należy zaliczyć bliskość ruchliwych ulic. Poruszające się po nich samochody powodują hałas, a także emitują szkodliwe zanieczyszczenia.

Substancje obecne w spalinach samochodowych

Dokładny skład spalin samochodowych uzależniony jest od rodzaju paliwa wykorzystywanego przez pojazd. Niektóre obecne w nich substancje (np. wodór lub azot) nie mają negatywnego wpływu na organizm człowieka, ale inne mogą wywoływać złe samopoczucie i choroby. Do tej drugiej kategorii należą:

  • Tlenek węgla – bezzapachowy i bezbarwny gaz, który łączy się z hemoglobiną, przez co może powodować niedotlenienie. Częsty kontakt z CO prowadzi do uszkodzenia mózgu, czego efektem są m.in. problemy z pamięcią. Pierwszymi objawami jego obecności w organizmie są zawroty głowy, senność i zmiana ciśnienia krwi.
  • Tlenki siarki – gazy powodujące zmiany morfologii krwi oraz podrażniające drogi oddechowe i spojówki.
  • Tlenki azotu – najbardziej szkodliwe składniki spalin samochodowych. Już niewielka ich ilość może wywołać drętwienie rąk i nóg, zawroty głowy oraz osłabienie. Przy większym stężeniu może dojść do obrzęku płuc i zwyrodnienia mięśnia sercowego.
  • Ołów i związki ołowiu – substancje silnie trujące, prowadzące do uszkodzenia układu krwiotwórczego i układu krążenia. Mają zdolność kumulacji w organizmie, głównie w kościach.
  • Węglowodory – grupa związków chemicznych, z których część ma potwierdzone działanie rakotwórcze. W reakcji ze związkami azotu i tlenem tworzą aldehydy, które mogą powodować podrażnienia błon śluzowych, bóle głowy i bezsenność.

Skutki zdrowotne mieszkania przy ruchliwej ulicy

O tym, jak niebezpieczny może być smog pochodzący ze spalin samochodowych, przekonali się w 1991 r. londyńczycy. W ciągu kilku dni zanieczyszczone powietrze doprowadziło wówczas do zgonu 160 osób.

Spaliny samochodowe stanowią największe zagrożenie latem, ponieważ promieniowanie słoneczne doprowadza do reakcji z udziałem tlenku węgla, tlenków azotu i węglowodorów, w wyniku której powstaje ozon. Gaz ten prowadzi do wzrostu ciśnienia tętniczego, a także przenika do pęcherzyków płucnych i oskrzelików, uszkadzając ich tkankę, co prowadzi m.in.  do rozedmy, obrzęków płuc i astmy. Badania przeprowadzone w Hamburgu potwierdzają natomiast związek pomiędzy miejscem zamieszkania a częstotliwością występowania chorób nowotworowych. Zgodnie z zaprezentowanymi informacjami osoby mieszkające przy ulicach, na których ruch przekracza 30 000 pojazdów dziennie, ryzyko nowotworu jest wyższe o 34%. To nie wszystko, ponieważ zgodnie z danymi zgromadzonymi przez naukowców z Public Health Ontario u ludzi zamieszkałych w odległości do 50 m od ruchliwej ulicy wzrasta o 7-10% prawdopodobieństwo wystąpienia demencji starczej.

Oczyszczanie powietrza wewnątrz budynków

Rozwój technologii motoryzacyjnej pozwala przypuszczać, że w przyszłości ilość szkodliwych substancji emitowanych przez pojazdy znacznie się obniży. Jednak do tego czasu osoby mieszkające w pobliżu ruchliwych ulic powinny zadbać o to, aby ograniczyć stężenie zanieczyszczeń obecnych w swoich domach. Najlepszą ochroną przed nimi są oczyszczacze powietrza wyposażone w technologie antysmogowe takie jak filtry węglowe oraz HEPA. Urządzenie powinno wyróżniać się wysoką wydajnością, zwłaszcza jeżeli ma pracować w dużym pomieszczeniu. Bardzo dobrze pod tym względem prezentują się oczyszczacze powietrza Xiaomi, a zwłaszcza takie modele jak Xiaomi Air Purifier Pro i Xiaomi Air Purifier Max. CADR pierwszego z nich to 500 m³/h, a drugiego 1000 m³/h, co czyni je odpowiednimi dla pomieszczeń o wielkości 60 i 120 m². O innych modelach można przeczytać na stronie www.wybierz-oczyszczacz.pl.

Bezpieczeństwo na zewnątrz

Trochę trudniejszym zadaniem jest zapewnienie sobie bezpieczeństwa podczas pobytu na zewnątrz. Poruszając się blisko ruchliwych ulic najlepiej zakładać na twarz maseczkę antysmogową, dzięki której wdychane oczyszczane jest z niebezpiecznych zanieczyszczeń. Podobnie jak w przypadku oczyszczaczy powietrza, najlepszym wyborem są maski z filtrami węglowymi i HEPA. Filtry te ulegają po pewnym czasie zużyciu, ale często możliwa jest ich wymiana.

Osoby, którym noszenie masek wydaje się zbyt uciążliwe, powinny przynajmniej przestrzegać zasad, dzięki którym nie będą narażały się na wdychanie jeszcze większej dawki smogu. Jednym z często popełnianych  błędów jest bieganie lub jazda na rowerze w pobliżu ruchliwych ulic. Warto zwrócić uwagę na fakt, że podczas aktywności fizycznej człowiek pobiera więcej tlenu. Jeżeli powietrze jest zanieczyszczone, to oznacza to, że do organizmu dostaje się jednocześnie większa ilość szkodliwych substancji. Nie ulega wątpliwości, że w takiej sytuacji sport przestaje służyć zdrowiu. Biegacze, rowerzyści i miłośnicy innych aktywności na świeżych powietrzu powinni zatem wybierać miejsca oddalone od ruchliwych dróg.

5/5 - (1 głosów)

Polecane:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *