Co sprawia, że laserowa korekcja wzroku jest tak skuteczna?

szczęśliwa kobieta dobrze widzi po laserowej korekcji wzroku

Historia chirurgicznej korekcji wzroku sięga lat ‘50 XX wieku, ale pierwszą na świecie korekcję powszechnie dziś używanym laserem excimerowym przeprowadzono w roku 1985. Kolejne lata przebiegały pod znakiem ciągłego udoskonalania zarówno technologii jak i metod stosowanych w laserowej chirurgii refrakcyjnej. Zabiegi laserem są szyte na miarę – to najbardziej zindywidualizowane procedury okulistyczne XXI wieku. Co jeszcze sprawia, że laserowa korekcja wzroku jest tak skuteczna?

Bardzo szczegółowe badania kwalifikacyjne

Przed przystąpieniem do laserowej korekcji wzroku przeprowadza się szczegółowy wywiad medyczny z pacjentem. Wypełniając formularze oraz rozmawiając z lekarzem nie zatajaj informacji o stanie swojego zdrowia i przyjmowanych lekach. To kwestia twojego bezpieczeństwa!

Jeśli wstępna weryfikacja przebiegnie pomyślnie, czyli nic nie wskazuje na to, że nie możesz zostać poddany laserowej korekcji wady wzroku, przejdziesz specjalistyczne badania kwalifikacyjne. W zależności od problemów, z którymi zgłosiłeś się do kliniki (krótkowzroczność, dalekowzroczność, astygmatyzm), panel badań jest sformatowany tak, żeby były one adekwatne do twojego indywidualnego przypadku i dawały pełen obraz sytuacji.

Nie ma możliwości, żebyś został dopuszczony do zabiegu, jeśli nie przejdziesz pomyślnie wszystkich badań i lekarz nie będzie miał 100% pewności, że nie istnieją żadne bezwzględne, a w czasie, w którym poddajesz się badaniom także względne przeciwwskazania do laserowej korekcji wady wzroku.

Pamiętaj, że na każdym etapie procesu decyzyjnego: od diagnostyki, przez wybór metody operacyjnej, po każdy ruch wykonywany podczas zabiegu lekarza wspiera AI, czyli sztuczna inteligencja. Urządzenia diagnostyczne oraz lasery okulistyczne wyposażone w sztuczną inteligencję pozwalają mu zebrać maksymalnie dużo danych, co czyni zabieg maksymalnie bezpiecznym.

Możliwość dobrania optymalnej metody operacyjnej dla każdego pacjenta

Dziś już wiemy, że nie istnieje jedna obiektywnie najlepsza metoda laserowej korekcji wad wzroku. Jak wspomniano, zabiegi laserem to najbardziej zindywidualizowane procedury okulistyczne XXI wieku. W przypadku każdego pacjenta dobiera się taką metodę, która da najlepsze efekty. Przy projektowaniu tzw. architektury zabiegu pod uwagę brane jest wiele zmiennych – nie tylko uwarunkowania anatomiczne oka, ale także np. tryb życia pacjenta i to jak szybko chce wrócić do pełnej aktywności.

Metody powierzchniowe świetnie sprawdzają się w przypadku osób, które są bardzo aktywne (np. sportowcy wyczynowi) oraz narażonych na urazy oka. Metody płatkowe, z kolei, umożliwiają korekcję większych wad i szybszą rekonwalescencję.

Bezbolesny zabieg w warunkach ambulatoryjnych – brak konieczności brania L-4 i pobytu w szpitalu

Laserowa korekcja wzroku to operacja trwająca od kilku do kilkunastu minut i nie wiążąca się z doznaniami bólowymi w trakcie jej trwania. Odbywa się w warunkach ambulatoryjnych w znieczuleniu miejscowym (krople, żel). Po operacji odpoczywasz jeszcze jakiś czas w sali pozabiegowej i… wracasz do domu.

W zależności od wybranej metody w trakcie zabiegu możesz odczuwać jedynie mniejszy lub większy, ale krótkotrwały dyskomfort, np. wrażenie ucisku.  

W przypadku metod FemtoLASIK oraz SMILE (tzw. metod głębokich) dyskomfort ten może trwać do 3-4 godzin, pojawia się się też łzawienie spowodowane faktem, że nabłonek został nacięty. W metodzie PRK/LASEK/TransPRK dyskomfort może trwać do 3-4 dni. 

Większość pacjentów może wrócić do pracy i do normalnej codziennej aktywności już 24 godziny po zabiegu.

Znikoma liczba powikłań 

Szybki rozwój technik okulistycznych sprawia, że laserowa operacja oczu jest zabiegiem maksymalnie bezpiecznym. Liczba powikłań to poniżej 1% przypadków. Jedna z największych obaw nękających pacjentów to ta, że podczas operacji można stracić wzrok. Dziś wiemy, że rzeczywiste ryzyko utraty widzenia w wyniku laserowej korekty wady wzroku wykonanej przez doświadczonego chirurga jest zbyt małe, by je precyzyjnie zmierzyć – wynosi mniej niż 1 na 5 milionów. Odkąd lekarzy wspomaga sztuczna inteligencja, błędy w diagnostyce i projektowaniu zabiegów laserowej korekcji wady wzroku praktycznie nie są już notowane.

Zawsze jednak należy mieć na uwadze dwie kwestie:

  • W przypadku wszelkich zabiegów medycznych nie używa się pojęcia „gwarancji”, a „skuteczności zabiegu”. Zabieg laserowej korekcji wzroku jest skuteczny w ok. 95%. 
  • Jak po każdym zabiegu chirurgicznym, również po laserowej korekcji wady wzroku mogą wystąpić nieoczekiwane komplikacje lub niespecyficzna reakcja organizmu. Nie przewidzi tego ani sztuczna inteligencja, ani lekarz. 

Laserowa korekcja wad wzroku pozostaje jedną z najbezpieczniejszych procedur operacyjnych XXI wieku. To inwestycja w swoje zdrowie i komfort codziennego funkcjonowania.

5/5 - (2 głosów)

Polecane:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *