Bokserki, zawodniczki MMA i judoczki? Dlaczego kobiety unikają sztuk walki?

kobieta i sztuki walki

Coraz częściej wśród opinii publicznej możemy spotkać się z żywiołową dyskusją dotyczącą obecności kobiet w świecie sztuk walki. Dla wielu, mimo XXI w., jest to wciąż nie do pomyślenia, by kobieta stanęła w ringu czy na macie zawodów judo. Także same panie wciąż niechętnie wybierają ten rodzaj aktywności fizycznej. Dziś szerzej opowiemy, co wpływa na ten sposób myślenia.

Stereotypy są silniejsze niż myślisz

Obecnie coraz mniej mówi się o „męskich” czy „kobiecych” sportach, podkreślając równość obu płci. Co więcej, dziś każdy renomowany producent akcesoriów czy odzieży sportowej, jak np. ten: https://www.warhouse.pl/venum-sklep, tworzy nie tylko ofertę dedykowaną męskim miłośnikom sportów walki, ale również kolekcje dla pań. Nie zapominajmy, że wciąż powstaje coraz więcej stowarzyszeń, związków zrzeszających kobiece zawodniczki, a także o zawodach sztuk walki organizowanych zarówno dla panów, jak i kobiet.

Mimo tych wszelkich dogodnych warunków na treningach karate, judo czy MMA, niewiele kobiet decyduje się na taki rodzaj aktywności. Powodów jest co najmniej kilka, ale nie małe znaczenie mają stereotypy narosłe przez wieki wokół płci pięknej. Każda z Pań, która zdoła przekonać samą siebie do nowej, wspaniałej przygody, będzie mogła zacząć swoje treningi z wysokiego „C”. Wystarczą odpowiednie pomoce ze sklepu MMA i można zaczynać.

Kobiety uważa się za słabsze oraz te, którym nie wypada się bić. Stąd wiele osób, także samych kobiet, nie uważa, by w tak kontaktowych sportach powinny uczestniczyć panie. Wystarczy wspomnieć, że już same feminatywy jak bokserka, judoczka u wielu osób powodują co najmniej ironiczny śmiech.

Wynika to także z tego, że dla wielu kobiet wygląd ma wielkie znaczenie. Nie ukrywajmy, sporty walki wiążą się z urazami, opuchnięciami czy złamaniami głowy, twarzy czy nóg. Dlatego wiele pań unika tego rodzaju aktywności fizycznej, wybierając sporty mniej kontaktowe.

Mało kobiet wie, dlaczego warto ćwiczyć sztuki walki. Są to wciąż dziedziny sportowe niemal nieznane kobietom-laikom sportowym. Tymczasem okazuje się, że systematyczne uprawianie sportów walki ma zbawienny wpływ na ciało, ducha, ale również kobiece bezpieczeństwo.

Ucz się sztuk walki i zyskaj pewność siebie!

Sam trening kung-fu, judo czy MMA to naprawdę doskonały sposób na pracę nad całą sylwetką. Są to intensywne aktywności, angażujące wszystkie partie ciała i modelujące sylwetkę. Kobiety nie muszą od razu pretendować do stania się zawodniczką. Mogą uprawiać sztuki walki rekreacyjnie, skupiając się jedynie na samym treningu.

Oprócz kwestii zdrowotnych warto pochylić się nad niewątpliwymi zaletami natury psychologicznej, które oferują kobietą sporty kontaktowe. Przede wszystkim uczą, jak zachować się w sytuacji zagrożenie, często takim treningom towarzyszą lekcje z samoobrony. W ten sposób kobiety czują się pewniej, nawet idąc samotnie wieczorem na spacer. Co więcej, dzięki sukcesywnego poprawianiu swoich wyników, indywidualnych postępach kobiety budują pewność siebie, którą mogą wykorzystać również w pracy czy w domu.

Boks, judo czy inne sztuki walki są oparte na intensywnych treningach, więc jednocześnie mogą stanowić doskonały sposób na redukcję codziennego stresu, uwolnienie emocji i w ten sposób oczyszczenia swojego umysłu.

Na koniec warto porozmawiać o adrenalinie, ekscytacji. Zazwyczaj jest ona łączona z mężczyznami. To nie prawda, że kobiety jej nie potrzebują. Miłośniczki mocniejszych wrażeń wybierają sporty kontaktowe, w których potrafi zaskoczyć przeciwnik, a rywalizacja pobudza do działania.

Oceń ten artykuł

Polecane:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *