Astygmatyzm – wszystko co musisz wiedzieć!

Eksperci szacują, że niemal co trzeci mieszkaniec Ziemi ma dziś mniej lub bardziej nasiloną postać astygmatyzmu – i niestety nie każdy jest tego świadomy. Na czym dokładnie polega ta wada wzroku? I czy to prawda, że można ja skorygować bez konieczności stosowania okularów i soczewek kontaktowych?

Jak widzi oko bez wady?

Takie właśnie pytanie powinniśmy sobie postawić na początku – odpowiedź pomoże nam zrozumieć na czym polegają wady wzroku, w tym również astygmatyzm. Dla widzenia kluczowe jest światło – bez niego dookoła nas byłaby tylko ciemność. Promienie świetlne wpadające do naszych oczu są odpowiednio „obrabiane” przez prawidłowo funkcjonujący narząd wzroku. Po skupieniu przez naturalną soczewkę ogniskują się na złożonej ze specjalistycznych receptorów siatkówce.

Tu informacja jest zamieniana na impuls nerwowy, a następnie trafia do naszego mózgu gdzie powstaje ostateczny, widziany przez nas obraz.

Na czym polegają wady wzroku?

Problem pojawia się, gdy z jakichś powodów światło trafiające do oka nie pada dokładnie w określony punkt siatkówki. I na tym właśnie polegają wady wzroku. Krótkowzroczność to ogniskowanie się wiązek przed siatkówką, nadwzroczność – za nią. Ich nasilenie wyrażamy

w jednostkach nazywanych dioptriami (D).

Czym różni się astygmatyzm?

W powyższym akapicie celowo pominęliśmy astygmatyzm. Ta wada, nazywana też niezbornością, nieco różni się pod pozostałych. W jej przypadku światło ogniskuje się w dwóch lub więcej punktach – w zależności od płaszczyzny. Czyli np. w płaszczyźnie pionowej pada dwie dioptrie przed siatkówką,

a w płaszczyźnie poziomej pół dioptrii za nią. Trochę tak, jakbyśmy w jednym oku mieli przynajmniej dwie różne wady, każdą w innym miejscu.

Czasami sytuacja jest nieco bardziej skomplikowana – u niektórych pacjentów rogówka nie ma równej, symetrycznej powierzchni. Kształtem może trochę przypominać piłkę do rugby. Mówimy wtedy o astygmatyzmie nieregularnym.

Przyczyny i objawy astygmatyzmu

Możemy zatem stwierdzić, że do głównych przyczyn astygmatyzmu należą:

  • nieprawidłowy kształt rogówki (najczęściej);
  • nieprawidłowy kształt gałki ocznej;
  • wady soczewki.

I choć przyczyny są różne, zwykle powodują bardzo podobne symptomy. Do objawów astygmatyzmu zaliczamy:

  • Pogorszenie wzroku – zarówno do dali, jak i do bliży; często nierównomierne,
  • Nawykowe mrużenie oczu,
  • Bóle głowy,
  • Wrażenie refleksów wokół źródeł światła,
  • Zaczerwienienie i łzawienie oczu,
  • Łatwe męczenie się wzroku.

Astygmatyzm u dzieci

Astygmatyzm może występować rodzinnie – w tym również u dzieci. Choć w większości przypadków objawy i przyczyny jego powstania są takie same jak u dorosłych, sytuacja z naszymi pociechami jest nieco inna.

Przede wszystkim musimy pamiętać, że dzieci niekoniecznie zwrócą uwagę na lekkie pogorszenie się wzroku. Dlatego jako rodzice powinniśmy je obserwować – szczególnie podczas zabawy – i zwracać uwagę, jeśli zauważymy jakieś nieprawidłowości w ich zachowaniu. Zaniepokoić nas powinno:

  • częste mrużenie oczu przez dziecko,
  • bóle głowy,
  • niechęć do zabawy,
  • nieostre widzenie (które my zaobserwujemy jako np. zbliżanie zabawek do twarzy),
  • trudności z pisaniem, czytaniem i rysowaniem – również w szkole.

Późno rozpoznany astygmatyzm może spowodować znaczne pogorszenie wzroku u dziecka. Dlatego tak ważne jest, by po zauważeniu niepokojących objawów w zachowaniu naszych pociech zgłosić się na wizytę do okulisty. U niektórych dzieci wada z czasem zanika samoistnie (na skutek wzrostu

i rozwoju oka), ale regularne kontrole u specjalisty pomogą trzymać rękę na pulsie.

Więcej o astygmatyzmie u dzieci przeczytasz tutaj – https://vidiummedica.pl/astygmatyzm-u-dzieci/.

Światełko w tunelu, czyli jak pozbyć się astygmatyzmu?

Astygmatyzmu nie trzeba się bać – ale nie należy go też lekceważyć. Osoby ze stwierdzeniem tej wady korzystają ze specjalnych okularów – tzw. cylindrów (nazwa bierze się od kształtu rzeczywiście przypominającego cylinder). Ich szkła są zawsze dobierane indywidualnie dla danego pacjenta – tak, żeby korygować wzrok w odpowiednich dla niego płaszczyznach. Podobnie zresztą działają toryczne soczewki kontaktowe, które są dedykowane osobom z astygmatyzmem.

Istnieje jednak sposób na ostre widzenie bez konieczności korzystania z okularów i soczewek

https://vidiummedica.pl/laserowa-korekcja-wzroku-a-astygmatyzm/. Laserowa korekcja wzroku to nowoczesna i bardzo skuteczna metoda usuwania wad widzenia. Dzięki niej można pozbyć się:

  • do +6 D nadwzroczności,
  • do -12 D krótkowzroczności,
  • do 6 D astygmatyzmu.

Zabieg polega na odpowiednim wyprofilowaniu powierzchni rogówki za pomocą lasera. Dzięki temu światło wpadające do oka może kierować się prosto na siatkówkę. Pacjent odzyskuje ostry wzrok i nie musi już używać okularów!

Jak wygląda zabieg laserowej korekcji wzroku?

Laserowa korekcja wzroku to bardzo krótka procedura. Zwykle trwa ok. 10-15 minut i można ją wykonać w ramach chirurgii jednego dnia. Dzięki zastosowaniu miejscowego znieczulenia podawanego w postaci kropel jest zupełnie bezbolesna. To również bardzo bezpieczny zabieg – ewentualne powikłania są bardzo rzadkie (stanowią mniej niż 1% przypadków). Dzięki zaawansowanym zabezpieczeniom pacjent może być w pełni spokojny i zrelaksowany. Przykładowo, w razie wykrycia najmniejszego, niepożądanego ruchu gałki ocznej w trakcie zabiegu, laser natychmiast przerywa swoją pracę.

Laserowa korekcja wzroku z roku na rok zyskuje na popularności. Obecnie dostępnych jest kilka jej rodzajów, różniących się nieco techniką wykonania. Cel jest jednak zawsze ten sam – uwolnić oczy od okularów i od wady wzroku. Najpopularniejsze metody laserowej korekcji to:

  • powierzchowne (EBK, PRK, transPRK),
  • głębokie (FemtoLasik vOptimum, FemtoLasik vDesign),
  • SMILE.

Wszystkie te zabiegi znajdują się w ofercie Specjalistycznego Centrum Korekcji Wzroku – Vidium Medica z oddziałami w Warszawie i Krakowie.

Badanie kwalifikacyjne i powrót do działania po laserowej korekcji wzroku

Zawsze przed laserową korekcją wzroku odbywa się badanie kwalifikacyjne, którego celem jest zapoznanie się lekarza z budową oczu pacjenta, dobranie najlepszej metody zabiegu i wykluczenie ewentualnych przeciwwskazań. To panel kilku bezbolesnych badań, który trwa od 1,5 do 3 h. W tym czasie wykonuje się m.in.: topografię rogówki, komputerową ocenę refrakcji i pomiar gęstości komórek śródbłonka.

A co po zabiegu? Zwykle potrzeba kilku tygodni, aby wzrok nauczył się korzystać ze swoich nowych możliwości. Początkowo mogą występować wahania ostrości widzenia. Ważne, by w tym okresie regularnie odwiedzać okulistę i stosować się do jego zaleceń – m.in.: ograniczyć wysiłek fizyczny, unikać tarcia oczu, na powietrzu chronić wzrok okularami z filtrem UV. Dzięki temu rekonwalescencja przebiegnie sprawnie i będziemy mogli cieszyć się znakomitymi efektami zabiegu!

Inne sposoby korekcji astygmatyzmu

Istnieją jeszcze inne – oprócz laserowej korekcji wzroku – sposoby na pokonanie astygmatyzmu i przywrócenie ostrego widzenia bez konieczności stosowania okularów. Zaliczamy do nich:

  • Refrakcyjną wymianę soczewki – która polega na usunięciu naturalnej soczewki pacjenta i zastąpieniu jej bioprzyjazną, sztuczną soczewką dopasowaną tak, aby zniwelować wadę. Istnieje kilka rodzajów takich implantów – a do korekcji astygmatyzmu stosuje się soczewki toryczne.
  • Wstawienie soczewek fakijnych – polega na wszczepieniu specjalnych, przyjaznych dla organizmu soczewek fakijnych, które umieszcza się pomiędzy naturalną soczewką pacjenta,
    a tęczówką. Tym samym działają one jak „wewnętrzne okulary”. To procedura odwracalna – w razie potrzeby soczewki można wymienić na mocniejsze.

Podobnie jak laserowa korekcja wzroku również te zabiegi znajdują się w ofercie Vidium Medica.

Są to krótkie, bezpieczne i – dzięki miejscowemu znieczuleniu – całkowicie bezbolesne procedury!

Po więcej informacji na temat leczenia astygmatyzmu i innych wad wzroku serdecznie zapraszamy na stronę internetową Vidium Medica – Vidiummedica.pl.



Polecane:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *