5 sposobów pomagających się zrelaksować

Bezsprzecznie relaks to coś co każdemu jest potrzebne, ale czy każdy w ten sam sposób odpoczywa? Co więcej, nawet ta sama osoba potrzebuje relaksu na kilka różnych sposobów. Wszystko zależy od tego jakiego rodzaju czynności wykonujemy wcześniej i czego oczekujemy od relaksu. Bo na przykład osoba, która pracuje cały dzień ciężko fizycznie, nie będzie zadowolona, gdy w formie relaksu przyjaciel zaproponuje jej wspinaczkę górską, również wymagającą wysiłku, ale już pójście na relaksacyjny masaż dla takiej osoby może być atrakcyjne. I podobnie dla informatyka uwięzionego cały dzień przed komputerem, pójście do kina może okazać się mało atrakcyjnym spędzeniem wolnego czasu, podczas gdy wypad na wycieczkę rowerową może być strzałem w dziesiątkę. Jakie inne mamy propozycje spędzenie wolnego czasu i zrelaksowanie się? O tym poniżej.

Masaż stóp

Polecany nie tylko osobom spędzającym dużo czasu na stojąco, ale wszystkim, którzy odczuwają zmęczenie, bowiem na stopach są receptory odpowiedzialne za funkcjonowanie organów wewnętrznych i ich stymulowanie poprawia stan zdrowia. Masażer do nóg na co pomaga jeszcze? Niwelują uczucie ciężkich nóg, ich obrzęk i bóle, a także poprawiają krążenie. Dostępne są wodne masażery do stóp z funkcją podgrzewania wody. Funkcję masażera może też pełnić zwykły drewniany wałek gładki lub z wypustkami, który rolowany stopą równocześnie ją masuje i uciska różne jej obszary. W zależności od  wielkości wałka używa się go dla jednej stopy lub obu jednocześnie, a zabieg powinien trwać do 15 minut.

Gorąca kąpiel

Podobnie relaksująca po zmęczeniu fizycznym i długim dniu w pracy może być relaksująca kąpiel w wannie. Do wanny oprócz wody w przyjemnej dla ciała temperaturze należy dodać miłe dla zmysłów zapachy w postaci mydełek zapachowych, bomb kąpielowych czy olejków eterycznych. Dobrze jest też przygotować się z nastrojowym światłem, jeśli nie mamy w łazience przyjemnego nastrojowego koloru lampy, można postawić kilka świec i koniecznie kojącą cicho snującą się muzykę. Takie nastrojowe wnętrze, zapachy i ciepła woda uspokoją ciało i umysł i przywrócą równowagę.

Praca w ogrodzie

Dla wielu osób relaksem jest praca w ogrodzie, choć to niejednokrotnie wymagające zajęcie. Przekopać ogródek, czy zebrać plony to wyczyn nie lada, jednak widoczne owoce własnej pracy dają dużo satysfakcji. Jednocześnie gdy na co dzień nie ponosisz wiele wysiłku fizycznego, praca w ogrodzie może zapewnić minimum ruchu potrzebnego dla zdrowia. Ruch na świeżym powietrzu zawsze jest korzystny, a uprawianie ogrodu wymaga wiele różnorodnych ćwiczeń zanim osiągnie się upragniony efekt, a przy tym jest to praca długodystansowca: Gdy zaczniesz wiosną, praca kończy się dopiero późną jesienią.

Jazda na rowerze

Dziś jazda na rowerze to często sposób na dojazdy do pracy czy szkoły. Jednak część z nas od początku pandemii zaprzestała chodzenia do pracy i wystarczy, że wstaną rano z łóżka, zrobią kilka kroków do biurka i już są w pracy. Takim osobom bezwzględnie potrzebny jest ruch. Mogą to być spacery, bieganie, lub właśnie jazda na rowerze, która uaktywnia zarówno mięśnie rąk jak i nóg. Poza wszystkim innym jazda na rowerze to przyjemna rozrywka i większość z nas lubi ten wiatr we włosach jaką pozwala poczuć jazda na rowerze.

Haftowanie

To coś więcej niż relaks, to prawdziwe hobby i wielka umiejętność. Haftowania mogą się podjąć osoby, które posiadają zdolności manualne i wyobraźnię, a także cierpliwość. Zwykle takimi cechami są obdarzone osoby starsze, zatem najczęściej jest to zajęcie osób starszych, choć nie jest ono dla nich tylko zarezerwowane. Aby nauczyć się haftować trzeba mieć też nieco zdolności w tym kierunku, dopiero po poznaniu tajników rzemiosła może stać się ono relaksem. Wcześniej, adept o słabych umiejętnościach może jedynie doznać większego zdenerwowania zamiast relaksu.

Przyjęło się sądzić, że relaks musi się wiązać z odpoczynkiem, a nie wykonywaniem pracy. Jednak stan relaksu to jest taki stan umysłu, który sprawia, że odpoczywamy. Odpoczywamy wtedy, gdy robimy czynności takie, które lubimy, we własnym tempie i nie jesteśmy strofowani przez nikogo. Takie warunki spełnia niemal każde hobby. Przecież hobby to właśnie coś, co robimy z własnej i nieprzymuszonej woli, coś co sprawia nam przyjemność, a więc jest źródłem relaksu. Dlatego dla każdego źródłem relaksu może być całkiem coś innego. Jedna osoba będzie odpoczywała przeglądając swą kolekcję znaczków, inna podczas wspinaczki górskiej, kolejna naprawiając motocykl. Dla bibliofila relaksem będzie przeczytanie następnej książki, a piechur zrelaksuje się na szlaku.

Oceń ten artykuł

Polecane:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *