5 pytań o karmienie piersią – co musisz wiedzieć przed porodem?

Jak każda mama, chcesz dać swojemu dziecku to, co dla niego najlepsze. Twoje mleko to prawdziwy koktajl witaminowo-energetyczny. Jest w nim wszystko, co niezbędne do rozwoju malucha. Po porodzie chciałabyś karmić piersią jak najdłużej, ale masz wiele obaw? Boisz się, że to trudne lub bolesne? Rozwiewamy wszystkie wątpliwości!

Czy karmienie piersią boli?

W ciągu pierwszych dni po porodzie masz prawo odczuwać ból. Zanim laktacja się unormuje, piersi mogą być obrzęknięte, a brodawki tkliwe i popękane. Ale nie poddawaj się! Regularnie przystawiaj malucha do piersi – dzięki temu unikniesz nawałów pokarmowych i zapalenia piersi. Popękane brodawki możesz smarować maścią z lanoliną, której nie musisz spłukiwać przed każdym karmieniem.

Jak trzymać dziecko podczas karmienia?

Karmienie piersią nie powinno powodować dyskomfortu. Czy wiesz, że są różne pozycje karmienia piersią? Możesz karmić nawet na leżąco (tę pozycję szczególnie doceniają mamy po cesarskim cięciu, które odczuwają ból w okolicach podbrzusza). Zła pozycja może być przyczyną nie tylko bólu pleców, piersi i brodawek, ale także spowodować, że dziecko będzie zbyt mało jadło i w efekcie zbyt wolno przybierało na wadze. Jeśli z kolei masz zbyt dużo pokarmu i nie chcesz, żeby mleko wypływało zbyt szybko, możesz położyć się na wznak i wówczas przystawić dziecko do piersi. Jeśli masz więcej pytań dotyczących pozycji karmienia piersią, skontaktuj się z doradcą lub doradczynią laktacyjną. To najpewniejsze źródło wiedzy!

Czy dziecko będzie prawidłowo ssało, jeśli mam płaskie lub wklęsłe brodawki?

Płaskie lub wklęsłe brodawki nie oznaczają, że nie będziesz mogła karmić piersią. Być może będziesz musiała jedynie odrobinę pomóc maluchowi, np. przed karmieniem masując brodawki kciukiem i palcem wskazującym lub „wyciągając” je za pomocą laktatora. Na rynku dostępne są także specjalne nakładki na brodawki z dziurką, które ułatwiają dziecku ssanie.

Jak często przystawiać niemowlaka do piersi?

Kiedy tylko będzie chciał! Choć tuż po porodzie maluch będzie potrzebował nieco mniej pokarmu (będąc w brzuchu, zdążył się najeść), już w drugiej dobie jego apetyt może wzrosnąć. W pierwszych tygodniach możesz mieć wrażenie, że nie robisz nic innego, tylko karmisz. Dziecko będzie domagać się pokarmu od 10 do nawet kilkunastu razy w ciągu doby!

Jak długo powinno trwać jedno karmienie?

Zazwyczaj po około 10-20 minutach można uznać, że maluch jest najedzony. Pamiętaj jednak, że każde dziecko jest inne! Gdy wciąż będzie jadł, usłyszysz charakterystyczny odgłos przełykania. Nie odstawiaj malucha od razu po skończeniu karmienia. Pozwól mu się trochę poprzytulać – to ważne dla jego rozwoju emocjonalnego.

5/5 - (1 głosów)

Polecane:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *