11 listopada cała Polska zajada się rogalami świętomarcińskimi! Dlaczego?

Sława rogali świętomarcińskich rośnie z roku na rok. I nic dziwnego – są wyjątkowo pyszne i oryginalne, żaden inny wypiek nie smakuje właśnie tak, jak tradycyjne rogale, które wywodzą się z Poznania. Tam można kupić je przez cały rok, ale ich święto przypada na 11 listopada. Dlaczego właśnie ta data, która kojarzy nam się głównie z Narodowym Świętem Niepodległości?

Festyn ulicy w Poznaniu

Nasze narodowe święto to podwójna okazja do celebracji, bo 11 listopada obchodzimy Dzień Świętego Marcina. W Poznaniu mówi się na to „imieniny ulicy“, bo to tam odbywa się co roku uroczysty festyn, który swoją tradycją nawiązuje jeszcze do czasów średniowiecznych. Jak łatwo się domyślić – wszyscy uczestniczy raczą się rogalami świętomarcińskimi, a pochód z Świętym Marcinem na czele przechodzi aż do Centrum Kultury Zamek. To właśnie Zamek od 1994 organizuje całe wydarzenie, które mieszkańcy Poznania (i nie tylko) pokochali.

Przepyszne rogale świętomarcińskie w całej Polsce

Cały kraj oszalał na punkcie przepysznych rogali z białym makiem. Można kupić je w cukierniach i supermarketach, ale najlepiej upiec je w domu. Wykorzystacie wówczas oryginalne składniki, które nadają tym wypiekom tak wyjątkową głębię smaku: przede wszystkim biały mak i masło. Rogale tworzy się na bazie ciasta drożdżowego (mąka, jaja, masło, cukier i mleko) oraz masy z białego maku (biały mak, cukier puder, migdały, orzechy i śmietana)*. Oryginalne rogale świętomarcińskie są bardzo duże (na duży apetyt), dlatego w domowej wersji można się pokusić o nieco mniejsze rogaliki, które i tak znikną błyskawicznie.

Czy biały mak w rogalach można wymienić na niebieski?

Można, ale wówczas rogale stracą swój oryginalny smak. Niebieski mak nie jest tak delikatny i słodki, a rogale będą bardziej przypominać drożdżówki z makiem niż świętomarcińskie słodkości. Najlepiej jak najszybciej zaopatrzcie się w biały mak, który przyda się również do innych wypieków! To bardzo zdrowy i sycący produkt, warto mieć go zawsze pod ręką.

 —

* Składniki za oficjalną stroną miasta Poznań: www.poznan.pl

Oceń ten artykuł

Polecane:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *