Zachłyśnięcie dziecka przy karmieniu piersią. Co robić?

Karmiony niemowlak tak naprawdę w każdej chwili może zachłysnąć się mlekiem. Sprawdź, co zrobić krok po kroku, by skutecznie pomóc dziecku i przywrócić mu spokojny oddech!

Zachłyśnięcie, czyli – częściowa lub całkowita – niedrożność dróg oddechowych wskutek przedostania się do nich w sposób niekontrolowany cieczy, np. mleka (matki), wody itp. to szczególna odmiana zadławienia. 

W zależności od przebiegu może zagrażać zarówno zdrowiu (prowadząc do poważnego podrażnienia krtani, tchawicy), jak i życia (kiedy jego powikłaniem jest ostre zachłystowe zapalenia płuc). W skrajnych przypadkach prowadzi nawet do niedotlenienia mózgu i śmieci.

Zachłyśnięcie w największym stopniu zagraża między innymi noworodkom. Dlaczego?

  1. Po pierwsze wskutek pozycji półleżącej, w jakiej maluchy są karmione. 
  2. Po drugie ze względu na niewykształconą jeszcze umiejętność poprawnego przełykania, na co z kolei wpływ ma nieskoordynowana praca mięśni twarzy, ust i języka. 
  3. Po trzecie – duże zapotrzebowania na tlen (niemowlak oddycha ok. 40 razy na minutę, podczas gdy zdrowy, dorosły człowiek od 15 do 20 razy; 2-3 razy na 10 sekund). 

Ze względu na powyższe, podczas karmienia piersią zwróć uwagę na prawidłowe ułożenie maluszka – główka powinna znajdować się wyżej niż reszta ciała w taki sposób, by wraz z kręgosłupem tworzyła równą linię. Innymi słowy, na wysokości piersi.

W sytuacji, kiedy karmisz butelką, nie podawaj jej maluchowi leżącemu w łóżeczku, ale dopiero wtedy, kiedy wygodnie będzie usadowiony na Twoich kolanach. Miej na uwadze, że smoczek butelki powinien być wypełniony mlekiem (w przeciwnym razie bobas w trakcie picia zacznie nerwowo łykać powietrze, co zwiększa ryzyko zachłyśnięcia).

Dziecko zachłysnęło się mlekiem. Co robić? 

Najważniejsze jest rozpoznanie czy doszło do zadławienia częściowego (lekkiego) czy całkowitego (ciężkiego). Od tej decyzji zależą kolejne etapy pierwszej pomocy!

1. Zachłyśnięcie częściowe – objawy:

  • zaczerwienienie twarzy,
  • utrudniony, niespokojny oddech,
  • dziecko może samodzielnie oddychać, artykułuje dźwięki.

Dobra wiadomość: z zachłyśnięciem częściowym nawet malutkie dziecko jest w stanie poradzić sobie samodzielnie. Udrożnienie dróg oddechowych jest kwestią silnego kaszlu, który stanowi naturalną „pierwszą linię obrony” organizmu przy tego rodzaju wypadkach.

2.Zachłyśnięcie całkowite – objawy:

  • zaczerwieniona skóra twarzy przybiera kolor siny (rozwija się sinica),
  • nieefektywny kaszel – odkrztuszanie ciała obcego nie przynosi rezultatów,
  • dziecko nie jest w stanie złapać tchu, oddychać oraz artykułować dźwięków.

Pierwszym symptomem alarmującym o pogorszeniu się stanu dziecka i przejścia zachłyśnięcia częściowego w całkowite jest sinica. Kiedy pomimo intensywnego, trwającego dłuższą chwilę kaszlu stan malucha nie polepsza się, przejmij inicjatywę!

Zachłyśnięcie noworodka – pierwsza pomoc

3.Uderzenia w okolicę między łopatkową

  • Ułóż dziecko na swoim przedramieniu, na brzuchu z głową skierowaną w dół.
  • Kciukiem i palcem wskazującym chwyć za żuchwę dziecka. Lekko rozchyl jego usta.
  • Wykonaj 5 energicznych i posuwistych uderzeń dłonią między łopatkami dziecka (dłoń złóż w łódkę).

Po każdym klepnięciu sprawdź czy objawy zachłyśnięcia się ustępują, a dziecko może swobodnie oddychać.

4.Uciski klatki piersiowej

  • Ponownie ułóż dziecko na przedramieniu, tym razem na pleckach. Dłonią podtrzymuj jego główkę.
  • Drugą wolną ręką rozpocznij uciskanie klatki piersiowej. Palce wskazujący i średni połóż na mostku.
  • Uciskaj tak, by klatka piersiowa ugięła się na 1/3 swojej głębokości.

Każdorazowo po ucisku poczekaj, aż mostek podniesie się do pozycji wyjściowej (nie zdejmuj z niego palców).

5.Resuscytacja krążeniowo-oddechowa (RKO)

Wiele osób wprost paraliżuje myśl o reanimacji noworodka. Boją się zrobić mu krzywdę, tymczasem same uciski, nawet niewspomagane przez oddechy ratownicze, zapobiegają poważnym powikłaniom neurologicznym. Co więcej, zwiększają szanse dziecka na przeżycie. Pamiętaj o tym i:

  • Połóż dziecko na twardej, równej powierzchni, np. podłodze.
  • Wykonaj 5 oddechów ratowniczych (obejmuj ustami nos i usta dziecka).
  • Sprawdź, czy niemowlę zaczęło samodzielnie oddychać.

Jeżeli dziecko nadal nie oddycha:

  • Umieść dwa palce (wskazujący i środkowy) na jego klatce piersiowej w dolnej połowie mostka.
  • Drugą dłonią przytrzymaj czoło niemowlęcia.
  • Wykonaj 15 uciśnięć klatki piersiowej na zmianę z 2 wdechami ratowniczymi

Resuscytację krążeniowo-oddechową (RKO) kontynuuj do momentu, kiedy pojawią się ratownicy medyczni lub stan dziecka poprawi się – zacznie prawidłowo oddychać, płakać, otworzy oczy).

5.LifeVac

W sytuacji, kiedy pomimo trwającej kilka minut resuscytacji krążeniowo-oddechowej stan dziecka nadal nie poprawia się, użyj LifeVac. Bezinwazyjnego urządzenia, które skutecznie udrożnia drogi oddechowe zablokowane wskutek zachłyśnięcia, zakrztuszenia, zadławienia.

  1. PRZYŁÓŻ maskę do twarzy, obejmując nią usta i nos poszkodowanego.
  2. PRZYCIŚNIJ rączkę urządzenia, kierując ją w stronę twarzy poszkodowanego.
  3. POCIĄGNIJ za rączkę – do siebie.

3 proste ruchy wystarczą, by uratować życie dziecka w przypadku zachłyśnięcia, kiedy standardowa pierwsza pomoc okazała się nieskuteczna.

Jak działa LifeVac?

Urządzenie generuje niemal 6-krotkie większe ciśnienie niż podczas uciskania klatki piersiowej. Wytwarza jednokierunkową siłę ssącą, a opatentowany zawór zapobiega przedostaniu się ciała obcego czy cieczy  w głąb dróg oddechowych. Tym samym umożliwia wyprowadzenie ich  na zewnątrz. 

Czy LifeVac jest bezpieczny? 

TAK! Nie ma żadnych elementów, które musisz wprowadzić do jamy ustnej i dróg oddechowych. Wykorzystując go, nie ryzykujesz uszkodzeniem dziąseł, zębów, języka czy podniebienia dziecka. Ani połamaniem jego żeber, co zdarza się podczas wykonywania masażu serca.  

LifeVac możesz stosować nie tylko u dzieci, lecz także:

  • kobiet w ciąży,
  • dorosłych,
  • osób niepełnosprawnych –  z dysfunkcją ruchu (leżącej),
  • osób borykających się z zaburzeniami przełykania (dysfagią).

Certyfikaty potwierdzające skuteczność LifeVac

LifeVac został sklasyfikowany jako Medical Deviced Class I, od 2016 r. posiada certyfikat zgodności CE zgodnie z dyrektywą EC 93/42/EWG Unii Europejskiej po zarejestrowaniu w 2015 r. Urządzenie ratuje życie w Stanach Zjednoczonych, Anglii, Hiszpanii, Portugalii, Grecji, Francji, a od niedawna także w Polsce.

Czy LifeVac uratował już życie zagrożone wskutek zadławienia?

Oczywiście! 9 sierpnia 2019 roku w Domu Pomocy Społecznej w Krakowie (ul. Krakowskiej 55) wykonano pierwszą w kraju skuteczną akcję ratunkową osoby zadławionej z wykorzystaniem LifeVac. 

81-letnia podopieczna DPS Kraków zadławiła się. Będący na miejscu opiekun, po zastosowaniu standardowych procedur reanimacyjnych zgodnych z wytycznymi Europejskiej Rady Resuscytacji, zdecydował o użyciu urządzenia LifeVac, będącego na wyposażeniu DPS. 

Dzięki zastosowaniu urządzenia ssącego udało się udrożnić drogi oddechowe poszkodowanej oraz przywrócić oddech. Poszkodowana nie została hospitalizowana, jej stan jest dobry.

Noworodek dławiący się mlekiem to jedna z niezwykle nerwowych sytuacji, z jaką jako rodzic będziesz miał (nierzadko) do czynienia. Na szczęście możesz się do niej dobrze przygotować – zdobywając wiedzę z zakresu pierwszej pomocy w przypadku zadławień, a także inwestując w sprzęt ratujący życie. Taki jak LifeVac, łatwe w użyciu urządzenie, które zwiększa szanse na przeżycie dziecka w przypadku ciężkiego zachłyśnięcia – i to w sytuacji, kiedy pierwsza pomoc włącznie z RKO nie przyniosła spodziewanych rezultatów.

Oceń ten artykuł

Polecane:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *