Wybory mieszkaniowe Polaków. Czego oczekujemy dziś od inwestycji?

RankingInwestycji

Choć ceny mieszkań pozostają wysokie, a dostępność kredytów wciąż bywa barierą, rynek pierwotny w Polsce nie zwalnia tempa. Aktualnie kupujący mogą liczyć na rekordową ofertę ogłoszeń. W samej Warszawie dostępnych jest ponad 16 tysięcy mieszkań od deweloperów. Rok do roku to wzrost o 45%. Oferta dynamicznie rośnie także w pozostałych dużych miastach. To oznacza, że kupujący coraz częściej mogą dyktować warunki czy negocjować ceny mając do wyboru tysiące ofert – często znacznie bardziej różnorodnych niż jeszcze rok temu. Na co zwracają szczególną uwagę kupując swoje wymarzone M?

Co dziś wpływa na wybór mieszkania – analiza czynników

Co decyduje o popularności danej inwestycji – cena, lokalizacja, metraż, a może dostęp do zieleni i komunikacji? Odpowiedzi na te pytania dostarcza Ranking Inwestycji 2024 serwisu RynekPierwotny.pl – zestawienie, które pokazuje realne preferencje kupujących w największych miastach w Polsce. Podstawą rankingu nie są opinie ekspertów czy redakcyjne recenzje, ale konkretne dane: liczba odwiedzin oraz poziom zaangażowania użytkowników serwisu w stosunku do konkretnych ofert deweloperskich.

W czasach rosnących cen, ograniczonej zdolności kredytowej i zmieniających się oczekiwań, wybór mieszkania staje się coraz bardziej złożoną decyzją. Jak podkreśla ekspert portalu RynekPierwotny.pl, Jarosław Jędrzyński, kupujący analizują dziś znacznie więcej niż tylko metraż i cenę. Poniżej przyglądamy się najważniejszym czynnikom wpływającym na decyzje zakupowe.

Lokalizacja – wciąż numer jeden

Mimo zmieniających się realiów rynkowych, jedno pozostaje niezmienne – lokalizacja nadal ma kluczowe znaczenie przy wyborze mieszkania. Dobre skomunikowanie, dostęp do infrastruktury, bliskość terenów zielonych czy placówek edukacyjnych – te elementy wciąż stanowią fundament decyzji zakupowych.

Jak zwykle w przypadku nieruchomości – lokalizacja, czyli okolica dobrze skomunikowana, z dostępną infrastrukturą, sąsiedztwem terenów zielonych i rekreacyjnych, szkoły, przedszkola – mówi Jarosław Jędrzyński na pytanie o to, co obecnie decyduje o tym, że dana inwestycja cieszy się dużym zainteresowaniem.

Ostatnio nasilającym się trendem jest rosnąca popularność lokalizacji w miejscowościach satelickich dużych metropolii, gdzie jest sporo taniej, a nowe osiedla zadowalają w pełni oczekiwania nabywców. Następnie inwestycje w ramach miasta 15-minutowego oraz rosnąca popularność inwestycji mixed-use z funkcją mieszkaniową, biurową, usługową i rekreacyjną w jednym – dodaje.

Przede wszystkim oszczędności

Rosnące koszty życia sprawiły, że kupujący poza ceną mieszkania znacznie uważniej analizują długoterminowe wydatki związane z jego utrzymaniem. Coraz większe znaczenie mają rozwiązania, które obniżają koszty eksploatacji i wspierają zrównoważony styl życia – jak energooszczędne instalacje, automatyka domowa czy ekologiczne materiały budowlane.

Coraz większą wagę z racji cen energii przywiązuje się do rozwiązań ekologicznych i energooszczędnych czy też wyposażenia w automatykę. Klienci deweloperów oczekują dodatkowych udogodnień osiedlowych (…) możliwości naładowania elektryka – zauważa ekspert portalu RynekPierwotny.pl.

Zmiana preferencji metrażowych

Na przestrzeni ostatnich lat preferencje dotyczące metrażu mieszkań uległy znacznym zmianom. Wcześniej wystarczały mieszkania o powierzchni 30-40 mkw., które idealnie wpisywały się w potrzeby singli lub par. Dziś, w wyniku zmieniających się warunków życia, wymagania te są nieco większe.

Głównym czynnikiem zmian była pandemia, po której wzrosły preferencje co do większego metrażu średnio z 40 do 50-60 mkw. Dziś lokal musi dysponować wygodnym balkonem a najlepiej tarasem bądź ogródkiem na parterze – mówi Jarosław Jędrzyński, ekspert RynekPierwotny.pl.

Kto dziś kupuje mieszkania?

W ostatnim czasie na rynku nieruchomości obserwuje się istotną zmianę w strukturze wiekowej nabywców mieszkań. Osoby poniżej 35. roku życia stanowią obecnie jedynie około 25% planujących zakup nieruchomości. Największą grupę potencjalnych kupujących stanowią osoby powyżej 55. roku życia. Taka sytuacja może wynikać z trudności, jakie młodsze pokolenie napotyka w uzyskaniu kredytów hipotecznych oraz z rosnących cen nieruchomości. W efekcie to starsi nabywcy, dysponujący większym kapitałem własnym, dominują na rynku mieszkaniowym.

Ranking Inwestycji 2024 – przegląd wygranych

W tegorocznym Rankingu Inwestycji 2024 serwisu RynekPierwotny.pl wyróżniono najbardziej popularne projekty deweloperskie w największych miastach Polski. W Warszawie na czoło wysunęła się inwestycja zlokalizowana tuż nad Wisłą – Bulwary Praskie. To spore osiedle, które oferuje pełen przekrój lokali mieszkalnych. Przyciąga atrakcyjną lokalizacją i bliskością wielu terenów zielonych. Kraków wyróżnił się projektem w dobrze rozwiniętej dzielnicy Podgórze. To dosyć kameralna inwestycja – Murapol Mateczniq. W Gdańsku doceniono osiedle Hallera 140 na Wrzeszczu, w bardzo bliskiej odległości od morza. Z kolei w Poznaniu 1. miejsce należy do projektu Polanka 21 na Ratajach.

Choć każde miasto ma swoją specyfikę, tegoroczne zwycięskie inwestycje łączy kilka kluczowych elementów: atrakcyjna lokalizacja z dobrym dostępem do infrastruktury, sąsiedztwo terenów zielonych oraz wysoki standard realizacji. Bliskość natury i miejskich udogodnień – sklepów, szkół, ścieżek rowerowych czy komunikacji – to dziś przepis na osiedle, które przyciąga uwagę kupujących i zbiera najwyższe oceny.

Szczegóły Rankingu Inwestycji oraz nagrodzonych projektów są dostępne na stronie najlepszych projektów deweloperskich serwisu RynekPierwotny.pl.

Polecane:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *