Swędzenie skóry głowy jest dolegliwością, z którą możemy mieć do czynienia wszyscy. Najczęściej jest to efekt stosowania niewłaściwie dobranych kosmetyków do stylizacji lub pielęgnacji włosów, jednak odpowiedzialny za to może być również częsty kontakt z drażniącymi czynnikami zewnętrznymi, a także wiele chorób skóry głowy. Przyczyn swędzącej skóry głowy może być naprawdę wiele, jednak bardzo ważne jest, abyśmy potrafili odróżnić zwykłe swędzenie skóry głowy od swędzenia, które jest objawem poważniejszej choroby – należy zareagować na to odpowiednio wcześnie, by ustrzec się przed poważnymi konsekwencjami. Podpowiadamy, jakie są najczęstsze przyczyny swędzącej skóry głowy i jak możemy zapobiec tej uporczywej dolegliwości.
Przyczyny swędzącej skóry głowy – drażniący skład kosmetyków
Swędzenie skóry głowy to dolegliwość, która bardzo często pojawia się po zastosowaniu kosmetyków o drażniącym składzie, jednak równie często jest to efekt naszych złych nawyków w kwestii codziennej pielęgnacji i stylizacji włosów. Naszej skórze głowy może zaszkodzić regularne stosowanie m. in. lakieru do włosów czy szamponu, którego skład został oparty na drażniących detergentach lub alkoholu. Swędzenie może też pojawić się, gdy niewystarczająco chronimy swoją głowę przed działaniem promieniowania słonecznego, niedokładnie spłukujemy kosmetyki, myjemy włosy gorącą wodą lub gdy suszymy je przy pomocy zbyt gorącego powietrza z suszarki. Dobra wiadomość jest jednak taka, że zazwyczaj objawy te zanikają w momencie, gdy decydujemy się na zmianę swoich złych nawyków, a także rozpoczynamy prawidłowy sposób ich codziennej pielęgnacji i stylizacji.
Swędzenie skóry głowy wywołane chorobami skóry głowy
Przyczyną swędzącej skóry głowy nie zawsze jednak jest niewłaściwa pielęgnacja czy stylizacja włosów. Czasami jest to problem bardzo złożony, który wynika z poważniejszych chorób skóry głowy. Swędzenie skóry głowy może być objawem m. in. łojotokowego zapalenia skóry, łuszczycy czy łupieżu – chorób, które dodatkowo mogą objawiać się silnym zaczerwienieniem i łuszczeniem skóry. Jeżeli podejrzewamy, że swędzenie skóry głowy jest w naszym przypadku objawem jednej z chorób skóry głowy, nie należy zwlekać z wizytą u dermatologa lub trychologa – konsekwencją zaniedbania tego problemu może być bowiem wypadanie włosów, które dodatkowo skomplikuje cały proces leczenia.
Swędzenie skóry głowy a codzienna pielęgnacja włosów
Bez względu na przyczynę swędzącej skóry, bardzo dużo uwagi musimy poświęcić na dobór odpowiednich kosmetyków do pielęgnacji włosów, które pomogą nam pozbyć się tej uporczywej dolegliwości. Będą one też stanowić doskonałe uzupełnienie leczenia zaproponowanego przez specjalistę. Podstawą w tym przypadku jest stosowanie łagodnego szamponu do włosów przeznaczonego dla skóry wrażliwej. Powinien on jednak dodatkowo zwalczać przyczynę swędzenia skóry głowy np. przeciwłupieżowy szampon Vichy Dercos do skóry wrażliwej. Zdecydowanie należy zrezygnować w tym przypadku z szamponów o sztucznym i drażniącym składzie – szczególnie tych, które zawierają w sobie detergenty, alkohol czy sztuczne barwniki zapachowe. Są to składniki, które mogą tylko pogłębić nasz problem. Pamiętajmy też o tym, by przy swędzeniu skóry głowy zrezygnować z częstych zabiegów stylizacji czy farbowania włosów, które mogą dodatkowo pogorszyć kondycję podrażnionej i swędzącej skóry głowy.