Skóra naczynkowa – przyczyny i niwelowanie zaczerwienień

Skóra naczynkowa to szczególnie delikatny, wrażliwy i podatny na podrażnienia typ cery. Pierwszym objawem, który podpowie nam, że mamy problem z naczynkami krwionośnymi, jest pojawiający się i znikający rumień. W pierwszym momencie można go uznać za oznakę zdrowia, jednak z czasem potrafi się utrwalić i prowadzić do pojawienia tzw. pajączków. Dlatego tak ważne jest, aby pamiętać o prawidłowej pielęgnacji skóry naczynkowej, a jeśli zaczerwienienia już wystąpiły – umiejętnie je niwelować.

Problem rozszerzonych naczynek w większości dotyka kobiet. Niekiedy nasila się w okresie okołociążowym, często unaocznia pod wpływem zamian temperatury lub dużego wysiłku. W przypadku długo utrzymującego się rumienia warto skonsultować się z dermatologiem. Jednak w większości przypadków wystarczy dobór odpowiednich dla skóry naczynkowej kosmetyków pielęgnacyjnych. Zanim jednak przejdziemy do tematu pielęgnacji, przyjrzyjmy się przyczynom występowania problemów z naczyniami krwionośnymi. 

Dlaczego powstają rumieńce?

Występowanie skóry naczynkowej jest zazwyczaj uwarunkowane genetycznie, ale może mieć również inne podłoże. Na rozwój skóry naczynkowej mogą mieć wpływ następujące czynniki zewnętrzne

  • niewłaściwa pielęgnacja, 
  • silne emocje,  
  • gwałtowne zmiany temperatur (solarium, sauna, długie gorące kąpiele), 
  • stres oraz inne gwałtowne emocje,
  • używki (alkohol, papierosy, mocna kawa)
  • niskie temperatury, silny wiatr i długotrwała ekspozycja na promienie słoneczne,
  • wyczerpujący wysiłek fizyczny,
  • ostre potrawy,
  • zmiany hormonalne

Niektóre z powyższych okoliczności możemy ograniczyć lub unikać, jednak trudno nam będzie całkiem je wyeliminować. Właściwym ratunkiem jest codzienna, prawidłowa pielęgnacja cery naczynkowej, a najważniejszym jej punktem wzmacnianie i uszczelnianie naczyń krwionośnych oraz łagodzenie powstałych już zmian. 

Jakie kosmetyki do pielęgnacji skóry naczynkowej?

Zdecydowanie najważniejszym kosmetykiem do codziennej pielęgnacji będzie krem do cery naczynkowej. Powinien on nawilżać skórę oraz zawierać w swoim składzie substancje łagodzące i wzmacniające. Zwróćmy uwagę, aby chronił cerę również przed działaniem czynników zewnętrznych, czyli na przykład zawierał wysoki filtr UV, który zabezpieczy cerę przed słońcem. Właściwie dobrany krem poprawi elastyczność ścianek naczyń, odżywi naszą skórę i nada jej blask. Najlepiej sięgnąć po produkty hipoalergiczne, naturalne, w których składzie nie znajdziemy substancji barwiących i zapachowych.

Serum do cery naczynkowej ma działanie zbliżone do kremu, tyle że bardziej intensywne. Zawarta w nim ogromna ilość składników aktywnych potrafi zdziałać cuda! W zależności od formuły, kosmetyk ten zmniejszy zaczerwienienia, uszczelni naczynia krwionośne zapobiegając ich pękaniu, nawilży, ochroni i ukoi naszą skórę, a nawet zniweluje głębokość zmarszczek. 

Pękające naczynka to nie tylko problem naszej cery. Siateczki rozszerzonych naczyń krwionośnych równie często pojawiają się na naszych nogach – w szczególności łydkach, udach i biodrach. Tym razem z pomocą przychodzi balsam do cery naczynkowej. Odpowiednio dobrany, powinien dostarczać środków wzmacniających i obkurczających naczynka, zapobiegając tworzeniu się tzw. pajączków. Kuracja balsamem dodatkowo łagodzi podrażnienia, nawilża, zmiękcza i wygładza naskórek, co skutkuje poprawieniem ogólnego wyglądu skóry.  

Z drugiej strony istnieją również kosmetyki, których powinniśmy unikać. Stanowczo zrezygnujmy z wykonywania peelingów mechanicznych, gdyż mogą one uszkodzić delikatne ścianki naczyń krwionośnych. Nie powinniśmy też stosować produktów, w których skład wchodzą kwasy owocowe lub alkohol.

Piękna, zadbana skóra to nasza wizytówka. Nie zaniedbujmy jej, doprowadzając do powstania rozległej siateczki popękanych naczynek. Pamiętajmy, że głównym zadaniem kosmetyków do cery naczynkowej jest zapobieganie problemom skórnym, a nie ich usuwanie. Łatwiej więc jest zawczasu pomyśleć o prawidłowej pielęgnacji niż ostatecznie ją leczyć. 

Oceń ten artykuł

Polecane:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *