Sedacja wziewna czyli wizyta u stomatologa leczenie zębów bez bólu i zastrzyków

sedacja wziewna

Leczenie stomatologiczne dla wielu osób wiąże się ze stresem, a nawet lękiem. Niepotrzebnie, ponieważ stomatolodzy oferują wiele metod znieczulania, które pomagają w szybkim i efektywnym przeprowadzeniu zabiegów, takich jak ekstrakcja zęba, borowanie czy zabiegi chirurgiczne. Jeśli pacjent bardzo obawia się igieł, stomatolog może zaproponować sedację wziewną. Na czym to polega? Kiedy się stosuje tę metodę i czy jest bezpieczna?

Co to jest sedacja wziewna?

Sedacja wziewna to rodzaj znieczulenia, który przeprowadza się z użyciem specjalnej maski twarzowej, za pomocą której do dróg oddechowych pacjenta podaje się tzw. gaz rozweselający. To mieszanka podtlenku azotu i tlenu, która stopniowo przenika do krwioobiegu, a następnie mózgu pacjenta, dając mu poczucie odprężenia, znacznie zmniejszając uczucie lęku. Pacjent jednocześnie pozostaje w pełni świadomy i może swobodnie kontaktować się ze stomatologiem, ale jego odczucia związane ze strachem czy bólem są znacznie zredukowane.

Interesuje Cię ta metoda znieczulenia w trakcie Twojego zabiegu? Wybierz swoją lokalizację: oferujemy sedację w Warszawie, na w różnych dzielnicach (sedacje Praga, sedacja Żoliborz).

Przebieg znieczulenia za pomocą gazu

Przed rozpoczęciem sedacji stomatolog zakłada pacjentowi maskę, przez którą podawana jest mieszanka gazów. Na początku stężenie podtlenku azotu jest bardzo niskie, a z czasem stopniowo zwiększane. Stomatolog obserwując pacjenta decyduje, kiedy odpowiednia ilość gazu została przez niego wchłonięta do dróg oddechowych. Efekt rozluźnienia i uspokojenia utrzymuje się przez około 15-20 minut od zakończenia podawania gazu. 

Czym się różni sedacja od narkozy?

Sedacja wziewna różni się od narkozy. Po pierwsze, różni się formą podania. Do sedacji nie stosuje się igieł czy kroplówek, aby podać środki do krwiobiegu pacjenta. Po drugie, pacjent pozostaje przez cały czas świadomy i w kontakcie z otoczeniem, może rozmawiać ze stomatologiem. Po trzecie, działanie sedacji jest znacznie krótsze, niż narkozy i ustępuje znacznie szybciej. Stosowanie sedacji wiąże się także z o wiele mniejszą liczbą potencjalnych skutków ubocznych czy powikłań, niż ma to miejsce w przypadku narkozy. 

Czy sedacja jest bezpieczna?

Sedacja wziewna uznawana jest za jedną z najbezpieczniejszych metod znieczulania i może być stosowana u pacjentów w każdym wieku. Ryzyko ewentualnych powikłań jest minimalne, a działania niepożądane, do których zazwyczaj zalicza się nudności, ból głowy, poczucie splątania, są zwykle łagodne lub nieobecne i ustępują samoistnie do kilkudziesięciu minutach od momentu zakończenia podawania gazu.

Co więcej, sedację wziewną można stosować również u najmłodszych pacjentów. Sedacja u dzieci jest polecana, gdy mały pacjent boi się wizyty u stomatologa. Podanie gazu rozweselającego pozwala na przeprowadzenie koniecznego leczenia stomatologicznego w komfortowych warunkach, bez lęku i stresu u pacjenta. To może pomóc przy późniejszych wizytach dentystycznych, na kt≥are pacjent będzie chętnie chodził.

Jakie są przeciwwskazania do sedacji?

Najważniejszymi wskazaniami do sedacji wziewnej jest ciąża, przerost migdałków gardłowych, choroby psychiczne, ciężkie choroby płuc oraz ciężka wada serca. Dodatkowo również stosowanie sedacji jest niewskazane przy przeroście migdałków podniebiennych i przy aktywnej infekcji wywołującej niedrożność dróg oddechowych, zapaleniu gardła czy ucha. 

Kiedy warto stosować sedację wziewną?

Sedacja wziewna jest szczególnie polecana pacjentom, którzy odczuwają silny lęk przed zastrzykami i igłami, a także samą wizytą u stomatologa. To dobre rozwiązanie u osób, które mają niski progu bólu oraz u dzieci. Gaz rozweselający jest zazwyczaj polecany również przy dłuższych i bardziej skomplikowanych zabiegach dentystycznych.  Ponieważ jest to metoda w pełni bezpieczna, stosowana jest powszechnie w profesjonalnych gabinetach dentystycznych na całym świecie.

Oceń ten artykuł

Polecane:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *