Przestań marnować jedzenie: Rady, jak we właściwy sposób przechowywać artykuły spożywcze.

Czy wiesz, że według ogólnoświatowych statystyk nawet 60% zakupionego jedzenia kończy w koszu na śmieci? A przecież ograniczyć zbędne marnowanie jedzenia to nic trudnego. Zainspiruj się naszymi radami i zastosuj je już przy następnym rozpakowywaniu zakupów.

Kiełkujące ziemniaki, skwaszone mleko lub przejrzałe owoce. Chociaż niektóre produkty rzeczywiście mają krótki termin przydatności do spożycia, często jednak lądują w koszu raczej dlatego, że nie są przechowywane we właściwych warunkach. Właściwym przechowywaniem owoców, warzyw i produktów z krótkim terminem przydatności nie tylko przestaniesz marnować, ale też znacznie wydłużysz okres przydatności, dzięki czemu finalnie również zaoszczędzisz.

Uporządkuj swoją lodówkę

Pierwszym i najważniejszym krokiem na drodze do zmniejszenia produkowanych odpadów żywnościowych, jest porządek w lodówce. Wędzonki, sery i inne produkty z krótkim terminem przydatności przechowuj w odpowiednich pojemnikach, będą w zasięgu wzroku i nie zapomnisz o ich wykorzystaniu na czas. Warzywa układaj w lodówce w dolnej szufladzie z papierowym ręcznikiem na dnie, który wchłonie wilgoć i tym sposobem przedłuży żywotność przede wszystkim warzyw liściastych i korzeniowych. Jednak ziemniaków, cebuli i czosnku nie musisz przechowywać w lodówce, te produkty wytrzymają dłużej w chłodnym i ciemnym miejscu w spiżarce. Podobnie jak egzotyczne owoce i cytrusy, które możesz ze spokojnym sumieniem zostawić w pokojowej temperaturze w misce na stole, gdzie powoli dojrzeją.

Dbaj o porządek w spiżarni

Mole potrafią zrobić w spiżarni niezły bałagan. Dlatego mąkę, cukier, sól i inne sypkie produkty zawsze przechowuj w szczelnie zamykanych słojach. Zanim jednak weźmiesz się za generalne porządki spiżarni, zadbaj o zakup odpowiednich pojemników do przechowywania produktów. Na FAVI.pl znajdziesz praktyczne słoje i pudełka we wszystkich kształtach i rozmiarach, dzięki którym w swojej spiżarni zawsze będziesz mieć wszystko dobrze zorganizowane i pod ręką.

Oprócz owoców i warzyw w koszu najczęściej kończy spleśniałe pieczywo. Dlatego zamiast przechowywać je w foliowych workach, zawiń je lepiej w czystą ściereczkę i schowaj w chlebaku. Poczciwy chleb na zakwasie przechowywany w ten sposób wytrzyma nawet tydzień. A jeśli od początku wiesz, że nie zdążysz zjeść posiadanego pieczywa, schowaj je do zamrażarki.

Naucz się mrozić

Mrożenie jedzenia to idealny sposób na to, jak ocalić nadmiar owoców, warzyw i porcji pozostałych z obiadu. Jednak źle zamrożone jedzenie może zepsuć się nawet pomimo zimna. Aby zamrażarka pracowała tak, jak powinna, postaraj się utrzymać ją możliwie jak najbardziej zapełnioną. Jeśli nie chcesz mrozić tyle jedzenia, możesz zapełnić ją plastikowymi butelkami z wodą. Pamiętaj jednak, że różne produkty wymagają różnych sposobów mrożenia.

  • Mięso i ryby układaj w zamrażarce do tylnej części szuflady, aby nie były wystawione na zmiany temperatur przy otwieraniu drzwiczek.
  • Warzywa przed mrożeniem obierz, pokrój i delikatnie zblanszuj. Dzięki temu zachowają maximum smaku i wartości odżywczych.
  • Owoce umyj i delikatnie posyp cukrem pudrem, aby zachowały swój słodki aromat.
  • Gotowe dania mróź podzielone na mniejsze porcje i zamknięte w małych pojemnikach.
  • Zioła posiekaj, wymieszaj z kroplą oliwy z oliwek lub wodą i przełóż do foremek na lód.
  • Grzyby przed zamrożeniem przesmaż na maśle, zostaw do wystudzenia i dopiero później daj do zamrażarki. Dzięki temu zachowają zarówno smak, jak i teksturę.

Przetwarzaj pozostałości

Innym sposobem, jak ograniczyć marnowanie jedzenia, jest nauczyć się wykorzystywać pozostałości. Z pieczonego kurczaka możesz ugotować doskonały wywar, z pociemniałych bananów upiec smaczny chlebek bananowy, a z przejrzałych owoców przygotować delikatne smoothie. Obierki i odkrojone fragmenty warzyw zbieraj cały tydzień i przechowuj w lodówce, aby przez weekend ugotować z nich wywar warzywny, który posłużyć może do przygotowania risotta, sosu, lub warzywnej zupy krem.

Kompostuj

Kiedy już naprawdę musisz wyrzucić jedzenie, daj je na kompost. Z praktycznym i designerskim domowym kompostownikiem w dzisiejszych czasach możesz kompostować nawet w najmniejszym mieszkaniu. W elegancki sposób pozbędziesz się dzięki niemu wszelkich bioodpadów, a na dodatek zyskasz wysokiej jakości nawóz dla swoich roślin pokojowych. Jeśli jednak brzydzi Cię wizja dżdżownic w mieszkaniu, pozwól zainspirować się Japońskim zwyczajom i zostaw rozkład odpadów w kompoście bakteriom bokashi.

5/5 - (1 głosów)

Polecane:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *