Przegląd promocji zakupowych online

szczęśliwa kobieta patrzy na laptop - super promocja lub wygrana!

Która z nas nie lubi promocji! Wyprzedaże, oferty, rabaty i akcje promocyjne, które są dostępne dla klientów podczas dokonywania zakupów w sklepach internetowych, pozwalają na spore oszczędności. Oczywiście z punktu widzenia sklepu ich celem jest zachęcenie klientów do zakupów oraz zwiększenie sprzedaży.

Naturalnie nie wszystkie promocje są warte naszej uwagi. Marketerzy doskonale opanowali sztukę kamuflażu i często przyciągają naszą uwagę ofertami, które jedynie na pierwszy rzut oka są atrakcyjne. Na szczęście handel w Polsce podlega określonym regulacjom i w 2023 roku coraz trudniej jest „oszukać” potencjalnego klienta. Weźmy choćby stosunkowo nowy przepis wymuszający na sklepach zamieszczenie ceny z ostatnich 30 dni podczas akcji promocyjnej. Dzięki temu możemy porównać, czy oferowana dziś w promocji cena na określony produkt faktycznie jest niższa od tej sprzed kilku tygodniu, czy też sprzedawca dopuścił się nieuczciwej manipulacji.

Niezależnie od powyższego promocje nie pozostawiają nas obojętnymi. Oto kilka najpopularniejszych rodzajów promocji zakupowych online, z którymi zapewne spotkałyście się podczas wypadu na zakupy w sklepie stacjonarnym lub online.

  • Kody rabatowe – to unikalne kody, które można wpisać podczas składania zamówienia, aby otrzymać zniżkę na produkt lub usługę. Kody rabatowe mogą być udostępniane przez sklep lub partnerów promocyjnych, znajdziemy je na przykład w prasie, w SMS-ie od sklepu albo w newsletterze. Korzystanie z kodów rabatowych jest prostą i popularną metodą uzyskania obniżki cenowej na wybrane produkty lub usługi. Dziś kody możemy łatwo wyszukiwać w serwisach, które specjalizują się w promocjach. Rabatio, Alerabat, Tanio – te i inne strony mają ogromne biblioteki sklepów i usługodawców i na bieżąco uzupełniają bazy danych o najświeższe promocje online. Niektóre z nich oferują nawet własne wtyczki do przeglądarek, które podczas zakupów automatycznie wpisuje kody pozwalające na dokonanie tańszych zakupów.
  • Wyprzedaże sezonowe – lato, jesień, zima: każda pora jest dobrą okazją do zorganizowania wyprzedaży! Nic dziwnego, że sklepy internetowe często organizują wyprzedaże sezonowe, podczas których oferują znaczne obniżki na produkty związane z danym okresem, na przykład letnie wyprzedaże, świąteczne obniżki itp. Tego rodzaju promocje mogą obejmować szeroki zakres produktów w zależności od sklepu.
  • Bonusy – z tą promocją spotkamy się najczęściej u bukmacherów online albo w kasynie. Fajny bonus w kasynie Wazamba w postaci premii bez depozytu, darmowych spinów albo zwrotu gotówki umożliwia dłuższa grę w ulubione gry. Dzięki dodatkowym środkom nie musimy ryzykować własnych pieniędzy, zaś przy odrobinie szczęścia uda nam się nawet wypłacić wygraną. Bonusy mają charakter stały i sezonowy. Otrzymamy je za rejestrację albo wpłaty w konkretne dni tygodnia.
  • Programy lojalnościowe – W ramach programów lojalnościowych sklepy (ale również stacje paliw czy kasyna w sieci) nagradzają stałych klientów za dokonywanie zakupów. Klienci mogą otrzymywać punkty lojalnościowe za regularne zakupy, następnie sklep umożliwia ich wymianę. Co otrzymujemy w zamian? Zniżki, nagrody rzeczowe i inne prezenty. Programy lojalnościowe są korzystne zarówno dla sklepów, które budują zaufanie klientów, jak i dla klientów, którzy mogą cieszyć się dodatkowymi korzyściami.
  • Darmowa wysyłka – wiele sklepów pozwala na oszczędności innego typu, oferując promocje związane z darmową wysyłką. W takiej sytuacji nasze zamówienie – lodówka, ubrania, zlewozmywak – zostanie wysłane za darmo. Warunkiem jest tylko wydanie określonej kwoty w danym sklepie online.
  • Zakup pakietowy – promocje tego typu dają sposobność do uzyskania zniżki lub dodatkowych produktów po obniżonej cenie, jeśli klient zdecyduje się na zakup pakietu przedmiotów bądź usług. W takiej sytuacji musimy wydać nieco więcej, niż planowałyśmy, ale otrzymamy trzeci przedmiot
  • Flash sale – to krótkotrwała promocja, która trwa tylko przez ograniczony czas, zazwyczaj kilka godzin lub dni. W czasie flash sale ceny są znacząco obniżone, co ma zachęcić klientów do szybkich zakupów. Promocje tego rodzaju są często ogłaszane na stronach internetowych. Informacje flashowych akcjach wyprzedażowych organizowanych przez sklepy możemy otrzymać w formie powiadomień adresowanych do zarejestrowanych klientów.
5/5 - (1 głosów)

Polecane:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *