Problemy żołądkowe u dorosłych – jak sobie z nimi radzić?

Gazy, zaparcia, ból żołądka, biegunka, wymioty – z tymi problemami boryka się, od czasu do czas, każdy z nas. Choć dolegliwości te zwykle nie wymagają głębszej diagnostyki, mogą w znaczny sposób utrudniać nam codzienne życie. Jak sobie z nimi poradzić?

Jak sobie pomóc przy zaparciach i wzdęciach?

Problem zaparć i wzdęć spowodowany jest najczęściej nieodpowiednią dietą. Gdy przyjmujemy zbyt mało płynów, a nasza dieta jest uboga w błonnik, jelita nieco się rozleniwiają. Aby zachęcić je do pracy, należy wprowadzić zmiany w swoim jadłospisie, a mianowicie:

  • przyjmować minimum 2 litry płynów dziennie,
  • spożywać świeże warzywa i owoce, a także inne produkty bogate w błonnik,
  • wybierać jogurty, które zawierają dobre bakterie probiotyczne.

Pomocna może okazać się również regularna aktywność fizyczna – powinniśmy uprawiać sport przynajmniej 3 razy w tygodniu, natomiast na co dzień dobrze jest wybrać się przynajmniej na krótki spacer. W przypadku ostrych zaparć, najważniejsze jest oczyszczenie jelit z zalegających resztek, tak aby te mogły normalnie pracować. W tym celu warto sięgnąć po aboca melilax pediatric w płynie. W przypadku wzdęć powinniśmy zażyć preparaty, które zawierają symetykon.

Co robić w przypadku nagłego bólu brzucha?

Przyczyny bólu brzucha są bardzo zróżnicowane. Dolegliwości mogą bowiem pojawiać się:

  • po spożyciu obfitego posiłku,
  • na tle nerwowym,
  • na skutek nieprzyjęcia posiłku (ból brzucha sygnalizuje wtedy głód).

Jeśli ból brzucha pojawił się na skutek przejedzenia, powinniśmy spróbować zwalczyć go naturalnymi metodami – najlepiej sięgnąć po napary ziołowe, na przykład z mięty. Jeśli to nie pomoże, weźmy tabletkę przeciwbólową – dolegliwości powinny ustąpić po około 30 minutach. Gdy zaś zapomnieliśmy spożyć posiłek, jak najszybciej sięgnijmy po lekką przekąskę. Ważne, aby nie przeciążać zbytnio pustego żołądka. Większy posiłek możemy spożyć, gdy dolegliwości bólowe ustąpią.

Jak sobie pomóc przy biegunce i wymiotach?

Biegunka i wymioty to jedne z najbardziej uporczywych dolegliwości układu pokarmowego. Często uniemożliwiają nam one normalne funkcjonowanie nawet przez kilka dni. Niemniej jednak należy zwrócić szczególną uwagę na to, aby w trakcie choroby się nie odwodnić. Przyjmujmy więc dużo płynów, najlepiej zawierających dodatkowo elektrolity. Nie warto sięgać po leki przeciwwymiotne bądź zawierające loperamid. Choć hamują one nieprzyjemne objawy, to nie leczą – wręcz przeciwnie, bowiem wszystkie bakterie i wirusy, których nasz organizm próbuje się pozbyć, pozostają w jego wnętrzu. Niepokój powinna wzbudzić biegunka, która trwa dłużej, niż 3 dni. Warto wtedy zgłosić się do lekarza. Podobnie jest z wymiotami, jednak tutaj musimy zwrócić szczególną uwagę na ich częstotliwość. Jeśli odruch wymiotny powoduje nawet woda czy innego rodzaju napój, a dodatkowo występują one raz na 2-3 godziny, należy zgłosić się do lekarza. Być może konieczne będzie podanie kroplówek, które zapobiegają odwodnieniu, ewentualnie również zawierających substancje odżywcze. 

Oceń ten artykuł

Polecane:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *