Prawidłowe opalanie – jak powinno wyglądać?

Opalanie się jest jedną z wielu wakacyjnych czynności, którą uwielbiają tysiące osób. Przyjemność ta może się jednak szybko skończyć bardzo nieprzyjemnie, a mianowicie oparzeniami słonecznymi. Aby ich uniknąć, powinno się stosować specjalne kremy z filtrem. Przedstawiamy, jak powinno wyglądać prawidłowe opalanie z odpowiednimi kosmetykami.

Dobierz odpowiedni filtr do swojej karnacji

Każda osoba cechuje się innym kolorytem skóry. Jest to uzależnione od genów, a przede wszystkim zawartości melaniny w skórze. Odpowiada ona za ochronę skóry przed nadmierną ilością słońca i pod wpływem kontaktu z promieniowaniem wydziela ona brązowy barwnik.

Osoby z jasną karnacją mają mniejszą zawartość melaniny, przez co są bardziej podatne na oparzenia. Powinny zatem stosować kremy z wyższym filtrem, najlepiej SPF 50. Ci, którzy naturalnie mają nieco ciemniejszy odcień skóry, mogą pozwolić sobie na nieco niższą wartość filtra, jednak i one nie powinny rezygnować całkowicie z ochrony.

Zadbaj o to, by kremy były nowe i nieprzeterminowane

Wiele razy kupując krem z filtrem, nie udaje się zużyć całej tubki do końca. Bierzemy zatem krem sprzed roku na wakacje, nie patrzeć na datę ważności, a po całym dniu na słońcu okazuje się, że mimo aplikowania kosmetyku, skóra jest oparzona. Aby uniknąć tego rodzaju przykrych niespodzianek, zawsze sprawdzaj, czy dany preparat jest jeszcze ważny.

W przypadku kremów nie powinny one w żaden sposób zaszkodzić, ale ich działanie będzie zwyczajnie słabsze. Warto zatem zorientować się, czy krem jest jeszcze ważny, a jeśli nie, to kupić nowy. Stary preparat najlepiej jest wyrzucić.

Jeden raz to za mało – powtarzaj regularnie aplikację kremu

Krem powinno się aplikować około pół godziny przed ekspozycją na słońce. Zdąży on wtedy dobrze wchłonąć i ochronić skórę. Niestety nie wszyscy wiedzą, że jednorazowa aplikacja może nie wystarczyć. Działanie kremu słabnie z czasem, więc po kilku godzinach ochrona będzie znacznie słabsza.

Oprócz tego osłabiający jest kontakt z wodą i to nawet w przypadku preparatów wodoodpornych. Nawet jeśli zapewnią one ochronę po kontakcie z wodą, to na pewno nie wytrzymają starcia z ręcznikiem. Krem trzeba nakładać na nowo po każdym wytarciu się, a także profilaktycznie co około 3 godziny.

Zadbaj o skórę po zejściu ze słońca

Wystawienie skóry na słońce to dla niej dość duże obciążenie. Brak odpowiedniej pielęgnacji sprzyja jej starzeniu i późniejszemu powstawaniu zmarszczek. Wysokie temperatury wysuszają, dlatego po powrocie do domu lub hotelu dobrze jest się wykąpać i nałożyć balsam nawilżający.

Złagodzi on wszelkie szkodliwe skutki ekspozycji, a ponadto przyniesie przyjemną chłodzącą ulgę dla rozgrzanego po całym dniu w cieple ciała. Możesz także zastosować specjalną emulsję po opalaniu, która sprawi, że opalenizna utrzyma się na skórze dłużej.

Przedstawiliśmy sposoby na to, jak powinno wyglądać bezpieczne opalanie.

Oceń ten artykuł

Polecane:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *