Poznaj tajniki utrzymania pięknych włosów

Czy mycie włosów samą wodą jest zdrowszym zabiegiem niż mycie ich szamponem? Nie. Do prawidłowego oczyszczenia skóry głowy oraz włosów potrzebny nam kosmetyk oczyszczający, jakim jest szampon. Sama woda nie ma w sobie składników, które są w stanie skutecznie usunąć nadmiar łoju, zrogowaciałego naskórka oraz zanieczyszczeń z powierzchni skóry i włosów. Ponadto już na etapie mycia włosów możemy zadbać o ich zdrowie. Niewiele osób zdaje sobie jednak sprawę z faktu, że to właśnie oczyszczanie jest podstawą pielęgnacji włosów, a sam szampon powinien być dostosowany do ich rodzaju, mieć w miarę naturalny skład i nie zawierać silnych substancji oczyszczających.

Czy włosy mogą wypadać po odstawieniu antykoncepcji?

Gospodarka hormonalna odgrywa ważną rolę w zachowaniu zdrowych włosów. Jej zaburzenia mogą przyczyniać się do wielu schorzeń skóry, a nawet do samego łysienia. Po odstawieniu antykoncepcji hormonalnej organizm potrzebuje czasu na przywrócenie prawidłowej czynności gospodarki hormonalnej — nawet do 3 miesięcy od zaprzestania brania hormonów.

Czy odżywki zalepiają łuski włosów i tylko prowizorycznie poprawiają ich stan?

Odżywki zawierają substancje (np. silikon, kolagen) zalepiające łuskę włosa, poprawiając tym samym chwilowo jego wygląd. Jednak działają także okluzyjnie, chroniąc włosy przed niekorzystnym działaniem czynników zewnętrznych, takich jak: wysoka temperatura, mróz czy mechaniczne uszkodzenia. Regularne stosowanie odżywek jest więc niezbędne do zachowania kondycji i ładnego wyglądu włosów. Przeznaczone są szczególnie dla włosów suchych, ponieważ zawierają substancje zatrzymujące wilgoć w obrębie włosa – glicerynę, sorbitol, glikol propylenowy.

Czy włosy trzeba myć codziennie?

Teoria mówiąca, że im rzadziej myjemy włosy, tym lepiej, to częsty błąd. Do zachowania zdrowych włosów i skóry głowy niezbędne jest regularne oczyszczanie, by nie dopuścić do tzw. zaczopowania, czyli nagromadzenia się łoju i zrogowaciałego naskórka wewnątrz ujść mieszków włosowych. Doprowadzić ono może do rozwoju bakterii, co w większości przypadków prowadzi do powstania łojotokowego zapalenia skóry. Optymalnie jest więc myć skórę głowy i włosy co 2 dni – niezależnie od ich wyglądu.

Czy podcinanie końcówek poprawia kondycję włosów i przyspiesza ich wzrost?

Powszechne przekonanie, że podcięcie końcówek przyśpiesza wzrost włosów, jest niestety mitem. Nie ma ono wpływu na szybkość wzrostu włosa, gdyż rośnie on z ujść mieszków włosowych, które są umiejscowione na skórze głowy i ma swój określony cykl wzrostu. Należy jednak pamiętać, by raz na kilka miesięcy podciąć końcówki, gdyż ta partia włosów jest najbardziej podatna na zniszczenia. W przypadku włosów słabych, przesuszonych, łamiących się i rozdwajających należy podcinać je częściej, by zachować ich zdrowy wygląd.

Zobacz więcej na http://www.klinikagorszewska.pl/

Oceń ten artykuł

Polecane:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *