Jeśli interesujesz się własnoręcznym wyrabianiem biżuterii i znasz już jakieś podstawy, z pewnością poszukasz informacji o tym, jak udoskonalać swoje dzieła. Pomocne będzie w tym poznanie najpopularniejszych technik wytwarzania kolczyków, bransoletek i naszyjników. Zapoznanie się z nimi pozwoli Ci wybrać to, co najbardziej przypadnie Ci do gustu. Poniżej prezentujemy kilka sposobów wykonywania biżuterii.
Modelina w roli głównej
Pomysł na własnoręcznie robioną biżuterię? Modelina! Przygotowujemy z niej wisiorki lub inne detale według własnego projektu, a następnie łączymy z prefabrykatami, sznurkami, rzemieniami i wszelkimi innymi elementami, które mogą nadać takiej biżuterii ostateczną formę. Zadanie nieskomplikowane, a efekty będą niepowtarzalne!
Wire-wrapping
Jedną z popularniejszych technik, zwłaszcza dla osób początkujących, może być wire-wrapping. Pracujemy tu z wykorzystaniem cienkich metalowych drucików, które odpowiednio modelujemy, tworząc połączenia niewymagające lutowania. Wystarczy odrobina wyobraźni i odpowiednio plastyczny materiał, by stworzyć zupełnie wyjątkowe kolczyki czy minimalistyczną bransoletkę.
Chainmaille
Wyroby w tym stylu mogą Ci przypominać kolczugę średniowiecznego rycerza, na co wskazuje zresztą sama nazwa (chain – „łańcuch”, mail – „pancerz”). Technika polega na łączeniu ze sobą małych kółeczek montażowych. Łączy się je przy pomocy odpowiednich narzędzi (szczypiec, kombinerek). Technika wymaga siły, ale też precyzji – decydując się na miękkie elementy, łatwo możemy wykrzywić poszczególne ogniwa, co zaburzy cały efekt estetyczny.
miejsce na foto1
Beading
To jedna z prostszych technik wykonywania biżuterii, ale wymaga czasu i precyzji. Polega na łączeniu ze sobą drobnych koralików. Nawleka się je na nić lub mulinę, a pracować można przy pomocy krosna lub szydełka. Stworzenie niebanalnej kompozycji wymaga jednak wyobraźni, by odpowiednio zaprojektować bransoletkę lub naszyjnik jeszcze przed jej wykonaniem.
Sutasz
To bez wątpienia jedna z najpopularniejszych obecnie technik. Bazuje ona na łączeniu ze sobą kamieni, które przyklejamy do wybranego materiału. Kamyki te owijane są sznurkami, które powinny dodatkowo stanowić jakiś wyraźny wzór. Aby podkreślić dekoracyjny charakter biżuterii w stylu sutasz, można dodatkowo wzbogacić wyroby o dodatkowe elementy (koraliki, wstążki, przewieszki), które uzupełnią kompozycję.
Metaloplastyka
To technika przypominającą pracę jubilera, który produkuje biżuterię ze złota czy srebra. Pracując z tańszymi materiałami mamy możliwość stworzenia własnych wyrobów. Wymaga to oczywiście odpowiedniego stanowiska i solidnego zabezpieczenia. Wykonywanie ozdób wymaga podgrzania nieobrobionego metalu, by zwiększyć jego właściwości plastyczne. Wtedy łatwo podda się naszej obróbce i pozwoli ukształtować finezyjne kształty.
To tylko wybrane metody samodzielnego tworzenia biżuterii. Warto śledzić strony i blogi tematyczne, takie jak https://www.korallo.pl/blog/. Znajdziesz tam szereg porad i inspiracji, które pomogą Ci odkryć własny styl i wybrać odpowiadającą Ci technikę.