Pokój dziecka – świat pełen marzeń i kreatywności

Dziecięcy pokój to miejsce, które powinno być bezpieczne, ale także stwarzać warunki do beztroskiej zabawy i do rozbudzania w dziecku ciekawości świata oraz kreatywności. Dużą rolę w tym odgrywają odpowiednio dobrane meble. Na co zwracać uwagę przy urządzaniu pokoju dziecka?

Solidne i bezpieczne meble

Meble do pokoju dziecka powinny być przede wszystkim funkcjonalne i bezpieczne w użytkowaniu. Dlatego dobrze jest wybierać przede wszystkim stabilne i solidne meble, które wytrzymają kilka lat użytkowania. Stabilność jest szczególnie ważna przy meblach takich jak regały czy szafy. W pokojach dziecięcych takie meble powinny być dodatkowo przymocowane do ściany, aby zmniejszyć ryzyko przeważenia i upadku. Do pokoju dziecka warto wybrać meble, które będą pojemne i estetyczne. Dobrze jest zwrócić uwagę na takie wzornictwo, które sprawdzi się zarówno w pokoju niemowlęcym, jak i u starszych dzieci. Przykłady takich mebli można znaleźć na stronie https://babydeco.eu/pl/p/Ines-regal-bialy%2C-Bellamy/5491. W pokoju dziecka powinno znaleźć się wygodne łóżko, regał i szafa. Warto też umieścić stolik z krzesełkami, a w późniejszym czasie biurko.

Kolory w pokoju dziecka – jakie wybrać?

Przyjęło się urządzać dziecięce pokoje w odcieniach różu, w przypadku dziewczynek i błękitu w przypadku chłopców. Jednak coraz częściej odchodzi się od tej kolorystyki już nawet w pokojach niemowlęcych. Co ciekawe, niemowlęta widzą bardzo słabo – najlepiej wyraźnie kontrastujące ze sobą kolory, więc do pokoju małych dzieci najlepiej wybrać biały i kontrastujący z nim kolor np. granatowy czy zielony. Z czasem można urozmaicić wygląd pokoju dziecka pamiętając o zasadach związanych z chromoterapią. Kolory takie jak czerwień, pomarańcz czy żółć będą pobudzały, zaś zielenie, błękity i fiolety uspokajały i rozbudzały wyobraźnię. W pokoju dziecka warto więc zastosować kilka kolorów, które będą dostosowane do osobowości malucha – u dzieci apatycznych powinny dominować kolory ciepłe, ożywiające, zaś u dzieci nadpobudliwych te, które ułatwią wyciszenie.

 

Oceń ten artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *